in

Şükran Yücel Yeni Öykü Kitabı “Âlim Kadın Çıkmazı” ile Okurlarla Buluşuyor

Şükran Yücel, yeni öykü kitabı “Âlim Kadın Çıkmazı” ile raflardaki yerini alıyor. Yazarın son çalışması Alfa Yayınları etiketiyle karşımıza çıkıyor.

Âlim Kadın Çıkmazı - Şükran Yücel

Şükran Yücel yeni öykü kitabı Âlim Kadın Çıkmazı ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Alfa Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Yazar Şükran Yücel’in yeni öykü kitabı yayımlandı. 1951 yılında dünyaya gelen Yücel, İzmir Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde eğitim gördü. Öğrenimini yarıda bırakarak gazetecilik ve tiyatro oyunculuğu yaptı. Köşe yazıları ve sinema yazıları yazıp çeviriler yaptı. İlk öykülerini ise 1994 senesinde yayımlamaya başladı. Metinleri, Gösteri, Adam Öykü, İzmir İzmir gibi dergilerde yayımlandı. Orhan Kemal Öykü Yarışması’nda ödüle layık bulundu. Düş Gölgesi, Ölüme Karşı Oyun, Yitik Zamanın Peşinde: Karantina / İzmirim – 35 gibi eserler kaleme aldı. I. Bergman, J. Lawrence, T. Stoppand ve S. Shepard gibi isimlerden çeviriler ile karşımıza çıktı.

Toplamda 10 öyküden oluşan Âlim Kadın Çıkmazı, kendisine İstanbul ve İzmir sokaklarını fon alıyor.

Âlim Kadın Çıkmazı – Şükran Yücel | Arka Kapak Tanıtımı

Âlim Kadın Çıkmazı - Şükran Yücel

Düş Gölgesi, Ölüme Karşı Oyun ve Yitik Zamanın Peşinde Karantina kitapları, öyküleri, denemeleri ve sinema yazılarının yanı sıra roman ve tiyatro oyunu çevirileriyle de tanınan Şükran Yücel, yeni öykülerini Âlim Kadın Çıkmazı’nda bir araya getirdi.

Yücel’in tecrübeli kalemi okura 10 öykülük bir insanlık krokisi çiziyor. Aşkta incelip intikamda kalınlaşan mürekkep toplumsal gerçekliği ve kadınlık tecrübesini en berrak haliyle resmediyor.
İstanbul’da tarihten derin bir nefes alıp Troçki’nin peşinde Moda’dan Büyükada’ya geçiyor, Serencebey’de Ahmed Midhat Efendi ile Fıtnat Hanım’ın aşk mektuplarına göz gezdiriyoruz. Sonra Pasaport Kahvesinde bir çay, İzmir’in sokaklarında buluyoruz kendimizi. Dolanıyoruz biteviye, bellek yitmesin diye. Yalnız iskeleler, denize ulaşan merdivenler, umut oda sır salon evler ve hayali tiyatro sahneleri gezdikten sonra Âlim Kadın Çıkmazı’nın bitimindeki duvara çarpıyoruz bile isteye, bir gün yıkılacağı ümidiyle.

134 sayfadan oluşan öykü kitabı geçen haftalarda raflardaki yerini aldı. Eserin grafikleri Füsun Tarcan Elmasoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Şükran Yücel ve eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Sandy Cheeks SpongeBob

SüngerBob Dizisinden Sandy Cheeks Kendi Filmine Kavuşuyor

Henry Cavill - Highlander

Henry Cavill, Yeniden Çekilecek “Highlander” Filminde Başrol Olacak