in

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam: Özgür Taburoğlu’ndan Yeni Bir Varoluş Deneyimi Daveti

Kurgu dışı kitaplarıyla bilinen Özgür Taburoğlu’ndan bir varoluş romanı. Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam kitabı Delidolu etiketiyle raflarda.

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam - Özgür Taburoğlu

Özgür Taburoğlu’nun Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam kitabı raflardaki yerini aldı. Eser, Delidolu Yayınları etiketiyle okurla buluştu.

Daha önce çeşitli yayınevlerinden çıkan Dünyevi ve Kutsal, Kent Efsaneleri, Tanpınar Sözlüğü ve Yavaşlık Felsefesi Nazar: Başkası Nasıl Görür? ile karşımıza çıkan Özgür Taburoğlu; bu defa bir roman ile karşımızda.

Modern insanın maneviyat arayışı yolculuğunu, adsız bir karakterin kişisel girişimi üzerinden inceleyen Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam romanı, Delidolu Yayınları imzasıyla raflara çıktı.

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam – Özgür Taburoğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Gözlerini vitrinlerden kendine çeviren bir adamın hikâyesi.

Kurmaca dışı kitaplarıyla tanınan Özgür Taburoğlu, Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam’la, sosyal bilimlerin üzerine etraflıca kafa yorduğu meselelerini bu kez kurmacanın imkânlarından yararlanarak ele alıyor ve deyim yerindeyse bir ’’ara biçim’’ deniyor.

Yazar, modern insanın maneviyat arayışını; hayatını kalabalık bir alışveriş merkezi içinde, kimsenin yolunun düşmediği bir ’’ara mekân’’da sürdürmeye başlayan isimsiz bir adamın alışılmadık girişimi üzerinden anlatıyor.

Okurunu gerçeklik kaygısı taşımayan bir anlatıyla karşı karşıya bırakan Taburoğlu; alışveriş merkezinin simgelediği tüketim, gösteriş, yapaylık eksenindeki yaşantıya karşı ’’Yavaşlık Felsefesi’’ aracılığıyla ulaşılabilecek alternatif bir varoluş biçiminin olup olmadığını sorguluyor.

İsimsiz bir adam, bir akşam, bilinmeyen nedenlerle alışveriş merkezinden başka kalacak yeri olmadığını ve orada kendisine bir hayat kurması gerektiğini fark eder. Issız adaya düşen adamın dramını tersinden yaşayan karakter, canlı cansız her varlığın üst üste yığıldığı bu yerde, sadece hayatta kalmak için değil, mutlu olmak için de türlü deneyler yapar. Bu karmaşa içindeki büyüleyici zenginliği daha iyi duyabilmek için yavaşlık felsefesini öğrenmeye çalışır. Ama yavaşladıkça başına gelenlere karşı direnç gösteremez hâle gelir; mizacını savunamaz, olaylara karşı eylemlerle cevap veremez. İçine kapandığı yeri ve mevcut işleyişi edilgen bir şekilde seyretmekten fazlasını yapamaz. Aklını yitirmiş bir insan olarak, yer ve zamandan bağımsız, bilinçdışı bir dünyanın ortasındadır artık…

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam, okurlarını, fiziki daralmaya karşılık ruhun ve aklın genişlediği; duyuların, alışkanlıkların ve sınırların yer değiştirdiği, biçimlerin bozulup yeniden kurulduğu bu yeni varoluş deneyimine tanık olmaya çağırıyor ve bizi, hapsolduğumuz yapılar içerisinde soluk alacak delikler açmaya davet ediyor.

’’Başkalarına, bir yara şeklinde de olsa, içimizde yer açmak, bizi rehin alacaklarını bilsek bile sahici bir varoluşun temeli değil midir?’’

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam - Özgür Taburoğlu

Toplamda 160 sayfadan oluşan roman geçen haftalarda dağıtıma çıktı.

Peki siz daha önce Özgür Taburoğlu kitapları ile tanışmış mıydınız? Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam romanının konusu ilginizi çekti mi? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Vector Vector dedi ki:

    Sırf kapağa odaklanınca bir Bilimkurgu Klasiği sandım, kitabın ismi de seriye yakışır bir biçimde :sweat_smile:.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Queen’s Gambit Satranç

The Queen’s Gambit Sonrası Satranç Seti Satışları Tavan Yaptı

Kristen Stewart Prenses Diana The Crown Spencer

Kristen Stewart, Prenses Diana Rolüne The Crown İzleyerek Hazırlanıyor