in

Alternatif Tarihi Fantastik Romanı “Yasak Büyü” Bizlerle

Lee Kelly’nin fantastik ve alternatif tarih temalı romanı, Yabancı Yayınları etiketiyle okurlarını bekliyor.

yasak buyu ust
- Reklam -
- Reklam -

Genç yetişkin yazarı Lee Kelly’nin adını ilk olarak 2015’te yayınlanan Barbarlar Şehri adlı distopik romanıyla duymuştuk. Yazar, bu kez daha farklı bir yol izlediği ve fantazyla ile alternatif tarih temalarını harmanladığı ikinci romanıyla karşımızda: Yasak Büyü.

Roman büyünün yasaklandığı, alternatif bir 20’ler döneminde geçiyor. Kitapta Joan ve Alex adlı iki büyücü karakterin hikayesine tanık oluyor ve büyü çetelerinin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasına yolculuk ediyoruz. Kitabın detaylı tanıtımı ise aşağıda yer alıyor:
Caz Çağı ile yeraltı büyücülük dünyasının inanılmaz bir birleşimi.

yasak buyuBüyü güçlü ve tehlikeliydi, bağımlılık yapıyordu. 18. Kanun Değişikliği ile nihayet yasadışı olmuştu.

- Reklam -

1926’da, Büyücülük Karşıtları büyü yapmayı tamamen yasaklamayı başarmıştı ve şehrin yeraltı büyü dünyası en şaşalı zamanını yaşıyordu. Büyücüler gangsterlere suçlarında yardımcı olacak illüzyonlar yapıyor, kaçakçılar denizaşırı ülkelerden büyülü kaçak mal getiriyordu. Müşterilerin kendilerini büyüye boğabilecekleri gösteri mekânlarında akılları uçuran, sarhoş eden Parıltı adlı iksirden içilebiliyordu.

Joan Kendrick, ailesinin evi ellerinden alınınca şehrin en ünlü suçluları olan Shaw Çetesi’ne üye olmayı yeni kabul etmiş bir büyücüydü. Federal Yasak Birimi’ne yeni katılan Alex Danfrey’nin ise karmaşık bir geçmişi ve özel yetenekleri vardı. Shaw Çetesi’ne üye olup onları yakalamakla görevlendirilmişti.

Joan ve Alex yasak büyünün şiddet dolu, tehlikeli dünyasına girdiklerinde yolları kesişecek ve aldıkları emirlere rağmen birbirlerinden etkilenmeden edemeyeceklerdi. Ancak işler değişmeye başladığında bu ikili kime sadık kalacaklarına karar vermek zorunda kalacak ve karşı karşıya geleceklerdi.

- Reklam -

“Yasak Büyü ustaca yazılmış bir roman… ama dillerden düşmemesini sağlayacak olan şey çarpıcı sonu. Okuduklarınıza inanamayacaksınız.” – Tor.com

“İddialı, gerilim dolu bir suç ve büyü hikâyesi. İnanılmaz zekice ve yaratıcı bir şekilde kurgulanmış bir roman.” – Booklist

“Kelly’nin yeni romanı Yasak Büyü, 1920’lerin ihtişamlı zamanlarında geçen Gece Sirki ve Muhteşem Gatsby’yi anımsatan bir hikâye.” – RT Book Reviews

“Bu fantastik roman âdeta okura bir elektrik akımı veriyor. Caz dinlemek kadar keyifli.” – Publishers Weekly
Orijinal dilinde 2016’da okurlarıyla buluşan eser, Yaprak Onur tarafından dilimize kazandırıldı. Yabancı Yayınları etiketiyle yayınlanan kitap şu anda ön siparişte. 7 Aralık tarihinden itibarense tüm kitapçılardaki yerini alacak.

Elif Laçin Aytaç

98, İstanbul. Küçükken Harry Potter sayesinde fantastik edebiyata giriş yaptım ve daha sonra hayal gücü içerikli her şey hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bunun yanısıra animasyonun her türlüsünü, özellikle bilgisayar animasyonunu çok seviyorum. İflah olmaz bir Disney ve Pixar hayranıyım. Boş vakitlerimde Fleet Foxes dinleyip hayal kuruyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

krallarin mirasi ust

İskender’e Fantastik Düzlemde Dünyayı Fethettiren Tarihî Bir Fantazya: Kralların Mirası

eksen ust

Dönüş Üçlemesinin İkinci Kitabı “Eksen” Yakında Bizlerle