in

Modern Amerikan Edebiyatının Önemli Kalemlerinden Lorrie Moore’un Öyküleri “Amerika Kuşları” Kitabında Buluştu

O. Henry Ödülü sahibi Lorrie Moore’un “Amerika Kuşları” kitabı Türkçe raflarında. Eser, Holden Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Amerika Kuşları - Lorrie Moore

Lorrie Moore imzalı Amerika Kuşları Türkçeye kazandırıldı. Eda İşler’in tercüme ettiği öykü derlemesi, Holden Kitap tarafından okurların beğenisine sunuluyor.

Holden Kitap, Holden#Modern kapsamında yeni yazarları okurla buluşturmayı sürdürüyor. Yayınevi Perulu yazar Ricardo Sumalavia’nın Bir Kol Hikâyesi kitabıyla başladığı diziye Kış Askeri romanının yazarı Daniel Mason ile devam etmişti. Serideki diğer yazar ise çağdaş Amerikan edebiyatının ödüllü isimlerinden Lorrie Moore oldu.

1957 yılında New York’ta doğan Lorrie Moore; Self-Help, Like Life ve Havlama (2016, Everest Yayınları), Amerika Kuşları (Holden Kitap) öykü kitapları ve Who Will Run the Frog Hospital, Anagram ve Boşlukta Bir Kapı (2010, Sel Yayıncılık) romanlarıyla tanınıyor.

Çalışmaları The New Yorker, The Best American Short Stories ve Prize Stories: O. Henry Awards’ta yayımlanan yazar; Wisconsin Üniversitesi’nin İngilizce Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev alıyor.

Orijinal adı Birds of America: Stories olan Amerika Kuşları ilk olarak 1998 yılında yayımlandı ve O. Henry Ödülü dahil birçok ödülde adından söz ettirdi.

Amerika Kuşları – Lorrie Moore | Arka Kapak Tanıtımı

Amerika Kuşları - Lorrie Moore

Modern Amerikan edebiyatının en yetenekli yazarları arasında gösterilen Lorrie Moore, bugüne dek O. Henry Ödülü, The Irish Time Uluslararası Kurgu Ödülü, Pen/Faulkner Ödülü, Frank O’Connor Uluslararası Kısa Öykü Ödülü gibi pek çok ödülde boy gösterdi. Romanları ve öyküleri 20’den fazla dile çevrildi.

Amerika Kuşları, modern edebiyatın en ünlü öykü derlemelerinden birisi. Moore, bu kitaptaki öykülerde farklı serüvenleri olan ama bir şekilde ortak paydada, yaşama tutunma arzusunda birleşen savunmasız insanları anlatıyor. Kara mizaha varan alaylı bir dille yazıyor. Onların korkularını, pişmanlıklarını, acılarını ve yalnızlıklarını anlatırken bizden şefkat ya da acıma beklemiyor. Tıpkı kendisi gibi sadece dalga geçmemizi istiyor. Moore’un insan davranışının kıvrımlı köşelerini gözlemleme kabiliyeti, bir insanın tuhaf birine dönüştüğü anları yakalayabilme yeteneği okuru kendisine hayran bırakmaya yetiyor.

Amerika Kuşları Hakkında Ne Dediler?

“Moore, gözünü Amerika’nın en ıssız tüneklerine değdiriyor fakat bu nazik dokunuşla gülünç halleri içten bir yaşam enerjisine dönüştürüyor.” – The New Yorker

“90’ların en iyi öykü derlemelerinden biri.” – PopMatters

“Moore’un yaşında birine bilge sıfatını vermekten çekinirim. Ancak bir yazarın tam olgunluğa geçişini izlemek insanı daima heyecanlandırır. Kanatların yavaşça açılması keyiflidir ama yüksekten uçan bir sanatçının görüntüsü yürek hoplatır.” – Julian Barnes

“Mükemmel gözlemlerle ve kendine has bir kara mizah yeteneğiyle güzelce, kusursuzca, özenle yazılmış… Heyecan verici.” – Dave Eggers

Toplamda 312 sayfadan oluşan eserin tercümesini daha önce Deborah Levy’yi de Türkçeleştiren Eda İşler üstleniyor. Eserin yayıma hazırlığı Elif Nihan Akbaş ve Ozancan Demirışık imzalarını taşıyor. Kapak illüstrasyonu Barış Şehri’ye, sayfa tasarımı ise Deniz Tugay’a ait.

Kitapta yer alan 12 öykünün başlıkları şu şekilde sıralanıyor:

Hevesli, Bazı İnsanlar Hakkında Söyleyebileceğimden Fazlası, Amerika’da Dans, Toplum Hayatı, Iowalı Agnes, Sessiz Sinema, Dört Karakuş, Üç Fransız Tavuğu, Güzel Not, Daha İyi Yapmak İstediğin, Gayrimenkul, Burada Sadece Böyle İnsanlar Bulunur: Ped-Onk Servisinde Düzenli Olarak Babıldayanlar ve Müthiş Bir Anne.

Lorrie Moore’un öyküleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazla edebiyat haberi için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Creed 3 Filminden Yeni Fragman: Michael B. Jordan Dönüyor

Michael B. Jordan’ın Yönettiği ve Başrolünde Yer Aldığı “Creed 3” Filminden Yeni Fragman

Uncoupled 2. Sezon Showtime'da Yayınlanacak

Neil Patrick Harris’in İptal Edilen Netflix Dizisi “Uncoupled”, Showtime ile Yeniden Hayat Buluyor