in

Anadolu’nun Kronikleri: Şamanlardan Ozanlara Bir Destan Dünyası

Battal Gazi’den şamanlara, âşıklardan velilere… Anadolu’nun epik dünyasını gözler önüne seren Anadolu’nun Kronikleri raflardaki yerini aldı.

Anadolunun Kronikleri

Karakum Yayınevi kültür dünyamıza dair dikkat çeken eserlerle okurun karşısına çıkmaya devam ediyor. Tarihçi ve yazar M. Olgay Söyler imzalı Anadolu’nun Kronikleri: Epik ve Menkıbevi Destan Dünyasına Giriş kitabı raflardaki yerini aldı bile.

Türklerin eski inanç sistemlerinin günümüzdeki yansımalarıyla birlikte şaman-evliya motifi arasındaki devamlılığı gözler önüne seren çalışma, uzun yıllar süren bir emeğin meyvesi.

Şamanlar ve ozanlar arasındaki bağlar, Anadolu’nun epik ve menkıbevi dünyasını şekillendiren evliyalar, Sarı Saltık Gazi, Battal Gazi ve Danişmend Gazi gibi önemli karakterlerin hayatları bu eserde mercek altına alınıyor.

Erenler, gaziler ve evliyalar hakkında yeni bilgileri okura sunmayı hedefleyen Anadolu’nun Kronikleri sizleri Anadolu kültür dairesi içinde bir yolculuğa çıkartacak.

Anadolu’nun Kronikleri – M. Olgay Söyler | Arka Kapak Yazısı

Anadolu'nun KronikleriYAŞAYAN EFSANELER, TARİHÎ GERÇEKLER:

SIRLARIYLA ANADOLU’YU KUŞATANLAR…

Anadolu toprakları, sadece fiziksel zenginliklerinden ve dolayısıyla coğrafî öneminden bahsedilerek kapatılacak bir konu olmamıştır. Anadolu öyle bir konudur ki tarihî serüveni anlatılırken üzerinde kurulup genişlemiş beyliklerin, devletlerin ve toplulukların tüm ayrıntıları anlatılsa dahi eksik çok şey kalacaktır. Çünkü Anadolu bir sırlar hazinesidir. Buradaki sır, gününüz tarih yazımında popüler manada ilgi çekmek için söylenenlerden çok daha ötesidir. Ötelerde bir yerde değildir Anadolu. Vardır, yaşamaktadır ve kıyamete kadar sırlarıyla yaşamaya devam edecektir.

Çeşitli tarih dergilerinde ve internet sitelerinde yazdığı yazılarla Anadolu’yu mayalamış erleri okurların kalplerine nakşeden Mehmet Olgay Söyler, bu kez yazılarını bir araya getiriyor ve araştırmacı tarihçiliğe yeni bir soluk getiriyor. Bu solukta Anadolu’nun her köşesinden, ta diplerinden gelen iklimler var. Efsanelerle gerçeklerin, sırlarla gizemlerin iç içe geçtiği meseleler ve şahsiyetler var. Okunan her satırda, şimdi özlem duyulan nefesler ve sesler var.

Şaman edebiyatından âşık edebiyatına Anadolu’nun epik ve menkıbevi destan dünyası nasıl şekillendi? Bizans-Arap Savaşları gölgesindeki kahraman Battal Gazi’nin gerçek hikâyesi neydi? Kahramanlık destanlarından halk hikâyelerine Anadolu ve Rumeli serhadlerindeki savaşçı velîler kimlerdi? Hakkında her asırda farklı bilgilere erişilen derviş Sarı Saltık Gazi aslında kimdi? Anadolu’da kahramanı Türk olan ilk destan anlatısı Dânişmendnâme’nin ve Danişmend Gazi’nin esas öyküsü neydi?

“Anadolu Kronikleri: Anadolu’nun Epik ve Menkıbevî Destan Dünyası” sadece bu sorulara cevap vermekle kalmıyor, Anadolu’ya taşınan tüm inançları, velî kültünü, keramet motiflerini, destanları ve menakıbnâmeleri yepyeni bir heyecanla kuşatıyor…

Haydar Barış Aybakır tarafından yayına hazırlanan eserin editörlüğünü Ömer Ünal üstleniyor. Kapak tasarımını Kayıp Rıhtım sayfalarından da hatırlayacağınız Uygar Özdemir’in hazırladığı eser 144 sayfadan oluşuyor.

Kitap hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Türklerin Şeytani Masalları: Türk Canavarlarının Etrafınızda Cirit Atmasına Hazır Olun

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Listeye yazalım. Fantastik edebiyatçılar için hayal gücüne güç katılabilir. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Witcher

The Witcher Dizisinden Tadımlık Dövüş Sahnesi Paylaşıldı

Crisis on Infinite Earths

Crisis on Infinite Earths İçin Son Fragman Yayınlandı