Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti

The Witcher serisinin yazarı Andrzej Sapkowski, CD Projekt RED'ten en az 16 Milyon Dolarlık ekstra telif ücreti istiyor.

The Witcher serisiyle fantastik edebiyat severlerin büyük saygısını kazanan Andrzej Sapkowski gün geçtikçe o saygıyı yerle bir etmeye ve kredisini tüketmeye devam ediyor. Serinin kitaplarını video oyunlarına uyarlayan ve bu sayede dünya çapında tanınmasını sağlayan CD Projekt RED‘in dün yaptığı bir açıklamaya göre Sapkowski avukatları aracılığıyla stüdyodan “şimdilik” en az 60.000.000 Zlotilik (16 Milyon Dolar) ekstra bir telif ücreti talep etti…

Avukatların stüdyoya çektiği ihtarnamede Sapkowski ile CDPR arasındaki sözleşmenin sadece birinci oyunu kapsadığı, dolayısıyla da serinin tüm devam oyunlarının, ek paketlerinin ve yan ürünlerinin kanun dışı olduğu iddia ediliyor. Buna ek olarak gerekli olan her yola başvuracaklarını (yani mahkemeye gideceklerini) de belirtmişler.

CDPR yetkilileriyse bu iddiayı reddetti ve yazara sözleşmeden doğan tüm borçlarını ödediklerini belirttiler. Ama bunu her zamanki samimi dilleriyle yaptılar ve oyunlarına kaynak olan, hayranı oldukları serinin yazarıyla aralarındaki dostça ilişkileri korumayı amaçladıklarını açıkladılar. Kendilerini zarara sokacak bir karar verilmediği müddetçe elbette…

Bildiğiniz gibi Sapkowski uzun yıllar boyunca oyunları yok saymış, hatta onları hor görmüştü. Dahası kendisini oyunlar aracılığıyla tanıyan hayranlarına karşı da hep tepkili ve mesafeli davranmıştı. CDPR ilk oyun için anlaşma sağladıklarında Sapkowski’ye senaryo üzerinde birlikte çalışmayı teklif etmiş ama ünlü yazar bunu kesin bir dille reddetmişti. Sonrasında Sapkowski’ye kârdan % teklif edilmiş ama huysuz yazarımız bunu da reddetmişti:

Bana kârdan pay önerdiler. “Hayır, kâr falan olmayacak. Bana bütün paramı hemen şimdi verin! Hepsini,” dedim. Aptalcaydı. Başarılı olacaklarına inanmadığım için her şeyi onların eline bırakarak büyük aptallık ettim. Ama kim bu kadar başarılı olacaklarını öngörebilirdi ki? Ben göremedim.”

Sizin anlayacağınız Sapkowski’nin kafası para işlerine pek basmıyormuş. İşin ilginç yanı, ilk iki oyun çok başarılı olmalarına rağmen gerçekten de büyük bir hayran kitleleri yoktu. Çok küçük bir çekirdek kesim oyunları seviyor, kitapları okumak istiyordu. Buna rağmen kitapların İngilizce baskısının satışları istenilen seviyeye gelemedi. Ne olduysa The Witcher 3‘ün dünya çapındaki muazzam başarısının ardından oldu. Oyun milyonlarca kopya sattı, The Witcher evrenine olan ilgi tavan yaptı ve daha fazla insan serinin romanlarını okumak için kitapçılara akın etti. Sadece bu değil, Netflix kanalı da kitapları konu alan bir dizi film çekme kararı aldı. Kısacası biz de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir bölümü The Witcher’ı oyunlar sayesinde tanıyıp sevdi.

GÖZ ATIN  2016 World Fantasy Awards Galipleri Açıklandı

Sapkowski ne oldu da birdenbire harekete geçme kararı aldı bilinmez. Belki avukatları onu buna teşvik etti, belki de kendisine “huysuz dede” lakabını kazandıran damarı tuttu. Sebebi her ne olursa olsun Sapkowski’nin hayranlarının gözünde kendisini küçülttüğü bir gerçek. Zaten verdiği her demeçle antipati topluyordu, şimdi iyice abarttı.

Umarız CDPR’ı mâli krize sokacak, gelecek The Witcher oyunlarını engelleyecek ve stüdyonun kapanmasına sebep olacak bir sonuç çıkmaz. Aksi takdirde çok ama çok yazık olur…
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti için 21 yorum

 1. Daha önceden de haberleri çıkmıştı. Adam oyun için hakları çok çok ucuz sayılabilecek meblağa veriyor cd projekte. Kaldı ki Cd Prokjekt’te şimdiki gibi değil yerel küçük bir firma. Witcher 3’le beraber bu adam patladı vay efenim çok ucuza aldılar haklarını vay efenim ben bilemedim…vs…vs Tamam velev ki oyunlardan istediğini alamadın. Oyun sayesinde kitabın bir çok dile çevrildi, dizisi çıkacak bunların da telifini ucuza vermediğin için sesin çıkmıyor tabi.

  Kitapları okumadım ama güzel bir seri olduğunu duydum ancak sahip olduğu şöhreti de oyuna borçlu. Oyunlar bu kadar başarılı olmasa çoğumuz bilmiyor olacaktık bu seriyi.


 2. 1,5 sene önce Oyungezer’de yayınlanan haberden bir kesit:

  CD Projekt Red yazarın kapısını telif hakları konusunda ilk defa çaldığında ona satışlar üzerinden telif ödemeyi teklif etmiş. Sapkowski ise "Meh oyun piyasası ne olacak ki?" deyip bu teklifi geri çevirmiş ve oyun için Witcher’in haklarını nakit para karşılığında Red’e devretmiş. O günden sonra da oyunun yapım aşamasında olsa bile bir daha stüdyo ile irtibata geçmemiş, inanabiliyor musunuz? En son verdiği röportajda ise gülerek "Onlara bütün hakları nakit para karşılığında verdiğim için büyük aptallık ettim. Çünkü bu kadar büyük başarı yakalayacaklarını düşünmemiştim," diye itirafta bulundu.

  Bu haber de yanlı olarak hazırlanmış tabi. Açıkçası Sapkowski cephesinden durumu anlatan bir kaynak göremedim. Ancak ortada bir sözleşme yapılmışsa, ahde vefa diğer adıyla sözleşmeye bağlılık, Roma’dan beri hukuk sistemlerinin temel ilkelerindendir.
  Sözleşmeye aykırı bir durum varsa dava edilir ki haberde görülen dava açılacak eğer anlaşmazlarsa. Ancak benim gördüğüm davaya inansa çoktan açardı.
  Kendi itiraf etmiş satışlardan pay yerine, nakit para istedim diye. Burada risk alan oyun firması. Oyun firması da bir EA veya Ubisoft değil o zamanlar. CD Projektin bu oyundan sonra büyük bir şirket haline geldiğini unutmayalım. İlk çıkardıkları oyunları The Witcher zaten.


 3. Nemo dedi ki:

  Tarafsız ol(malı)ydı ve bu tarz haber yazımı yanlış ile ilgili görüşlerimi yazmak istiyorum.

  Bilgiyi ölçüp biçerek taraflı bir şekilde aktarmak kötü habercilik. Niye? Çünkü haberde asıl amaç bilgiyi okuyan kişiye hatasız bir şekilde aktarmak. Yanlı bir şekilde düzenleyince hatalı aktarım gerçekleşiyor ve okuyan kişi doğru bir şekilde öğrenemiyor haberi.

  Ama burada dikkat etmemiz gereken bir şey var: “Bilgiyi değiştirmek.” Her kişisel görüşü bunun üyesi olarak görürsek hata olur. Çünkü değil. Kişisel görüş haberdeki bilgiyi yanlış aktarmadan da verilebiliyor. Bilginin aktarımını doğru yaptıktan sonra haberi yazan kişinin konuyla ilgili “kendi” kişisel görüşlerini yazmasını gayet yerinde buluyorum. Haberler en ufak şahsi yorum içermeden sunulmalıdır bakışına da katılmıyorum. Çok ruhsuz oluyor. Sunulan fikre katıl ya da katılma çok daha sıcak bir yazar-okur ilişkisi kuruluyor.

  Doğrusu şudur. Bu ol(malı)dır. Kime göre? Bence hayır. Niye mi?

  Haberin ana yapısı olan hatasız aktarımda problem yoksa doğruyu istenen tarz belirler. Sonuçta mutlak bir şeyden söz etmiyoruz. Bence "iyi haber" şunları içermeli:

  • Doğru aktarım

  • Ruhsuz aktarımdan ziyade samimi yaklaşım

  • İyi bir sunuş becerisi

  Yukarıdaki haber bunları sağlıyor.


 4. mit dedi ki:

  Sapkowski’ye hakaret etmek bence de yanlış. İşin içinde oyuncu kesimi olunca böyle şeyler çok oluyor maalesef. Çünkü toksik bir kitle var.

  İşin özünde Sapkowski eserinden daha fazla para kazanmayı istemekte haklı. Sonuçta bu karakterleri de, bu evreni de o yaratmış, o yazmış. CDPR ise onları kaynak materyal olarak kullanıp başka bir ürün ortaya çıkarmış.

  Bana göre Sapkowski’nin haksız konuma düştüğü yer parayı isteme şekli ve zamanı. Sözleşme 10 yıldan uzun bir süre önce, 2006-2007 civarlarında imzalanmış. O zamandan beri üç oyun çıktı. Sapkowski tüm bu zaman zarfında oyunları ve stüdyoyu hep kötüledi. Onları yok saydı. Hatta neredeyse aşağıladı. Ama CDPR bir kerecik bile yazara karşı kötü bir söz etmedi, ondan hep saygıyla söz etti, oyunlarımıza kaynak olan kitapların yazarı deyip hürmet gösterdi. Gel beraber çalışalım senaryo üstünde dediler, kabul etmedi. Kârdan yüzde verelim dediler, kabul etmedi. Kendisinden danışmanlık istediler, onu da kabul etmedi. Oyunlardan nefret ettiğini de defalarca söyledi. Kendisini oyunla tanıyıp imza isteyen hayranlarıyla da kavga etti.

  Ne zaman Witcher 3 milyonlar sattı, Sapkowski o zaman başını taşlara vurmaya başladı. Demeçleri değişti. Ne kadar az para aldığından ve hata yaptığından söz etmeye başladı. Sonra birdenbire bu avukatlar çıkıp komisyon alma hevesiyle adama stüdyoyu dava ettirdiler.

  Şimdi siz 5000 liraya bir araba satsanız, birkaç yıl sonra “Yav birader, ben öngörememişim, bu araba çok değerlendi, bana bir 3000 lira daha ver bakayım,” diyebilir misiniz? Böyle bir şey var mı?

  Sapkowski daha en başından CDPR’la ortak çalışsa şimdi çok daha iyi yerlerde olacaktı. Oyunlardan büyük para kazanacaktı. Ama o tersini yaptı. Şimdi de daha çok para koparmanın peşinde. Kusura bakmasın ama bu düpedüz şark kurnazlığı.


Andrzej Sapkowski, CDPR’dan 16 Milyon Dolar Ekstra Telif Talep Etti

The Witcher serisinin yazarı Andrzej Sapkowski, CD Projekt RED’ten en az 16 Milyon Dolarlık ekstra telif ücreti istiyor.

Başa dönün