in

“Marslı”nın Yazarı Yeni Kitabı Hakkında Konuştu

Film uyarlamasıyla gişede de iyi bir başarı yakalayan Marslı’nın yazarı Andy Weir, yeni kitabıyla ilgili açıklamalar yaptı.

artemis ust
- Reklam -
- Reklam -

Eğlenceli ve yer yer komik anlatımıyla hoş bir bilimkurgu olan Marslı‘nın yazarı Andy Weir, yeni kitabıyla ilgili olarak Nerdist adlı internet sitesine bazı açıklamalarda bulundu. Hatırlayacağınız gibi Weir geçen yıl Ay’da geçen bir polisiye yazdığını açıklamış ama baş karakterimizi bu kez bir kadın olduğu haricinde çok fazla detaya girmekten kaçınmıştı. Şimdiyse elimizde hem konusuna hem de çıkış tarihine dek pek çok detay var.

Öncelikle yeni kitabın adı Artemis olacak ve Jazz lakabıyla bilinen Jasmine Bashara’nın hikayesini anlatacak. Yirmili yaşlarında olan Jazz, küçük kasaba hayatını terk etmek isteyen amaçsız bir genç kız. Ama terk etmek istediği kasaba olan Artemis, aslında Ay’da kurulan ilk ve tek şehir.

Marslı’nın baş karakteri Mark Watney’in aksine, Jazz’ın birincil önceliği dünya dışı bir gezegende (bu durumda uyduda) hayatta kalmak için çeşitli bilimsel atraksiyonlara girmek olmayacak elbette. Çünkü onun zaten hâlihazırda bir işi var; kendisi hamal olarak çalışıyor. Ama bu hayattan kurtulup kısa yoldan zengin olmayı hedefleyen kızımız birkaçakçıya yardım etmeye başlıyor. Fakat “tereyağından kıl çeker gibi” hallolacağı iddia edilen bir iş çok fena sarpa sarınca Jazz kendini bir anda Artemis‘in kontrolünü ele geçirmeye çalışan karşıt güçlerin arasında ve derin bir komplonun ortasında buluverir.

- Reklam -

Artemis kapak

- Reklam -

Weir bu kitabı yazmanın Marslı‘dan çok daha zor olduğuna da değinmiş. Her ne kadar okurlar olarak biz sadece küçük bir bölümünü görecek olsak da yazarımız Ay’adki hayali şehri tasarlamak ve gerçekçi kılmak için haftalarını vermiş. Ayrıca Marslı’yı yazarken Yunan mitolojisindeki Güneş Tanrısı Apollo‘ya ve NASA’nın aynı adlı görevine saygı duruşunda bulunan Weir, kitabın ismini seçerken bu kez Apollo’nun kardeşi Ay Tanrıçası Artemis‘i uygun görmüş.

Artemis’in film hakları satılmış bile! 20th Century Fox‘tan reddemeyeceği bir teklif aldığını belirten Weir’a göre, bu kitabın filmi de Marslı’yı beyazperdeye taşıyan ekip tarafından çekilecek. Artemis’in ABD ve Kanada’da 14 Kasım 2017‘de satışa sunulması bekleniyor. İlk kitabıyla (ve ardından filmiyle) iyi bir başarı yakalayan yazarın yeni kitabının da kısa bir sürede dilimize çevrileceğini tahmin ediyoruz.

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

2 Yorum

Yorum Yap
  1. Haberde kucuk bir ayrintiya takildim, Apollon bir tanrica degildir, baya baya erkektir. Ustelik ay degil gunes tanrisidir. Sehrin ismi bu yuzunden Artemis, cunku ay tanricasi olan Artemis.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yedikuleli mansur ust

Yazarının Kaleminden: Yedikuleli Mansur

Dimitris Sotakis - Bir Süpermarketin Hikâyesi

Dimitris Sotakis’ten Modern Bir Robinson Crusoe Romanı: Bir Süpermarketin Hikayesi