in

“Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler” Kaldığı Yerden Devam Ediyor!

Elena Favilli ve Francesca Cavallo’nun yoğun ilgi gören kitaplarının ikincisi, tadımlık ön okumasıyla birlikte raflardaki yerini aldı!

Geçen sene Hep Kitap etiketiyle karşımıza çıkan ve yoğun bir ilgiyle karşılanan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, bu kez içerdiği farklı masallarla okuyucularıyla buluşuyor. Kadınlığın kavramsal olarak her gün yeniden inşa edildiği günümüzde bazı gereklilikleri yerine getirmezsek, sözü edilen kavram üzerinde söz söyleyebilecek bazı yeterliliklere de sahip olamayacağız gibi görünüyor. Bu yüzden de kadınlar olarak bazı okumalara görece daha fazla önem verip bazı etkinliklerde de daha fazla bulunuyor olmamız olup bitenler üzerinde söylemeye hak kazanılmış birkaç sözümüzün de olabileceği anlamına geliyor.

Ne olup bittiğine dair kayda değer sözler söylemiş olan asi kadınların hayatlarına, tutkularına yer veren bu asi hikayeler tüm okurlarına ilham verici nitelikte. Serinin ilk kitabının yaratıcıları olan Elena Favilli ve Francesca Cavallo okurlarıyla buluşması için tekrar asi hikayeler hazırlamış. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler 2 de ilk kitap gibi geçmişin seyrine bir noktada değebilmiş kadınlardan bir kısmının hikayelerini anlatmaya devam ediyor.

Her yaştan okura hitap eden kitabın tanıtımı şöyle:
“Her şeye rağmen hayallerinin peşinden gidip yazmaya devam etmek mi zor, en zorlu zirvelere çıplak elle tırmanmak mı? Kartal beslemek mi daha zor, laboratuvardan çıkmadan yeni formüller keşfettiğin halde adını bile geçirmeyen insanlarla mücadele etmek mi? Savaşın orta yerinde insanları kurtarmak mı zor, yoksa bir korsan gemisinde dalgalarla boğuşmak mı? Söz konusu dünyanın asi kızlarıysa tabii ki hiçbiri!

Agatha Christie, Alice Ball, Audrey Hepburn, Beatrix Potter, J.K. Rowling, Nadya Murad, Nefertiti, Sappho, Selda Bağcan ve niceleri. Hayatta prenses değil, kahraman olmayı seçmiş, bütün engellerin üstesinden gelmeyi başarmış yüz kadın! Dünyanın dört bir yanından elli kadın illüstratörün çizimleriyle görsel bir şölene dönüşen hayatlar. Elena Favilli ve Francesca Cavallo’nun yazdığı, ilk kitabıyla her yaştan kız ve erkeğin baş ucunda yerini alan, haftalarca çok satanlar listelerinden düşmeyen Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler macerası kaldığı yerden devam ediyor!

Unutma: ‘Umut sensin, güç sensin. Geri adım atmazsan, herkes ilerler.’”
Başarılı çizimleriyle karşımıza çıkan kitabı Türkçeleştiren ismin, ilk kitaptaki gibi Deniz Öztok olduğu eser raflardaki yerini aldı bile! Kitaba kısaca bir göz atmak isterseniz sizi buraya alabiliriz.

Oyla!

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    İtiraf ediyorum, ilk kitabın kapağına dudak bükerek geçmiştim :expressionless: tam bir, kitabı kapağıyla yargılama, vakası. Cıvıl cıcıl kapaklara karşı bir antipatim var galiba :confused: Hatamı bir gün telafi edeceğim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ahmet Ümit’in Yeni Romanı “Kırlangıç Çığlığı” Raflarda

Dönüşüm: Mizahi Üslupla Hicvedilen Sistem