in

Atatürk Kitaplığı’ndaki 190 Yıllık Gazetelerin Jiletle Tahrip Edildiği Ortaya Çıktı

Atatürk Kitaplığı’ndaki tarihi gazete nüshaları, jiletle tahrip edildi. 190 yıllık gazetelere, jilet, makas ve maket bıçakları ile kesilerek zarar verildi.

Atatürk Kitaplığı gazeteleri jilet
- Reklam -
- Reklam -

Atatürk Kitaplığı gazeteleri, jiletle, makasla ve maket bıçaklarıyla tahrip edildi. Daha çok araştırmacılar, tarih meraklıları ve üniversite öğrencileri tarafından ziyaret edilen kitaplıkta, özenle korunduğu düşülen 190 yıllık gazete nüshaları zarar görmüş durumda.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1831 yılından itibaren yayımlanmaya başlayan ve ilk Osmanlı Türk resmî gazetesi olan Takvîm-i Vekâyi’den günümüze kadar yüzlerce gazete nüshasının saklandığı Atatürk Kitaplığı’nda, tarihi belge niteliği taşıyan gazete nüshalarının ziyaretçiler tarafından tahrip edildiği ortaya çıktı. Özellikle jilet, maksat veya maket bıçağı ile bazı sayfalarda bulunan kupürlerin kesilerek alındığı belirtildi. Kitaplık, normalde ziyaretçilerine nüshaların fotokopilerini almaya veya dijital nüshasının kopyasını almaya izin verdiği halde, birçok gazetede sayfaların kesilerek alındığı gözlemlendi.

Bazı ziyaretçilerin zarar verdiği orijinal gazeteler, aynı zamanda tarihi belge niteliği de taşıyor. Neme, ısıya ve yangına karşı özel olarak depolarda saklanan gazeteler, her sayfası tek tek restore edilen özel bir işlemden de geçiyor.

- Reklam -

Atatürk Kitaplığı gazete arşivleri alanında araştırmalar yapan Güray Ervin, araştırma çalışması için bir süredir kitaplığa geldiğini ve 20-30 yıl öncesine ait gazetelerinin bazı sayfalarının koparıldığını ve makas ya da başka bir kesici alet ile zarar verdiğini açıkladı. Ervin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İnsanlar buraya çok eski yıllara ait haberleri araştırmaya geliyor. Ancak buraya gelen ziyaretçiler kendinden önce gelen bencil insanlar yüzünden aradıkları sayfalara ulaşamıyor. Resmen benden sonrası tufan zihniyeti söz konusu. Lütfen insanlar bu şekilde davranmasın. Zaten buraya gelen kişi sayfadaki haberi kesmek üzere hazırlıklı gelmiş oluyor. Yanında ya jilet ya da makas getirmiş oluyor. Bu gazetelerin hepsi tarihe ışık tutuyor. Araştırmacılar için çok önemli. Ziyaretçiler, yanlarında jilet ya da makas getirmek yerine fotoğraf makinesi getirsinler. Kendinden sonra gelecek insanları da düşünerek hareket etsinler.”

Atatürk Kitaplığı Bünyesinde Bulunan Orijinal Nüshalar Ziyaretçilerin Erişimine Kapatılabilir

Atatürk Kitaplığı gazeteleri jilet

Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü yapan Ali Şafak Özdemir de bu kitaplıkta ortak bir kültüre sahip olduğumuzu ve bunun suistimal edilmemesi gerektiğini savundu. Vatandaşlardan eserlere zarar vermemelerini rica eden Özdemir, şunları söyledi:

“Ziyaretçilerimizin gazete nüshalarını koparmalarını gerektirecek hiçbir gerçekçe yok. Ziyaretçilerimizin cep telefonuyla görüntü almalarına bile izin veriyoruz. Bu gazeteler bu eserler bizim ortak mirasımız. Kesinlikle korunmalılar. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Ziyaretçilerden aynı duyarlılığı bekliyoruz.”

- Reklam -

Söz konusu araştırma salonlarında sabit çalışanlar olsa da, bunlar güvenlik personeli olarak değil sadece yardım istendiğinde ziyaretçilere hizmet vermek için kurumda bulunuyor. Kütüphane ve Müzeler Müdürü Şafak, güvenlik zaafiyeti yaşanacağını düşünmediklerini ve böyle bir durum yaşansa bile araştırmacıların başında birer personel bekletmediklerini belirtti. Böyle bir durumun araştırması için bir huzursuzluk kaynağı olduğunu düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Söz konusu tarzda orijinal nüshalara zarar verme durumu devam ettiği takdirde, orijinal kopyaların ziyaretçilere sunulmama gibi bir seçenek de masada.

İBB’ye bağlı olan Atatürk Kitaplığı, Taksim – Beyoğlu’nda bulunuyor. Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden birisi olan bina 1924 senesinde Şehremaneti Dairesi’nde açılışını yaptı. Nadir eserler, süreli yayınlar, görsel albümler, eski haritalar ve yeni kitaplar bulunan kütüphanenin deposu 500 bine yakın kitabı muhafaza edebiliyor.

Siz bu yapılan durum karşısında neler düşünüyorsunuz? Bu davranışların önüne geçmek adına ne gibi önlemler alınabilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: DHA

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bunun yapılabileceğini düşünüp, önlem almalıydılar. Arşivde olan gazete, dergi vs .dijitale aktarıp web üzerinden erişime açmış olsalar böyle bir durum yaşanmazdı.

 2. Avatar for Matelot Matelot dedi ki:

  Yıllardır dilimizde tüy bitti. Bildikleri halde pek önlem almadılar. Dikkatli ve sözü geçen birileri gündeme taşıyınca hatırlanıp 2 gün sonra unutuluyor. Sadece bunlar da değil kazılarda ve müze arşivlerinde durumlar çok daha vahim. Yakın tarihte bir olan ve bir de olması muhtemel örnek;

 3. Avatar for Telliturnam Telliturnam dedi ki:

  Üzgünüm ama bu haber çok gereksiz yedi senedir Atatürk Kitaplığına gidip araştırma ve çalışmalar yapıyorum. Her tarafta kamera var. Çok seyrek olsa da bu tarz kesilmiş eksik sayfalara rastladım fakat bu sayının bilmem kaç bin küsür eser olduğuna inanmıyorum. Bu haber tamamen laf olsun diye yapılmış ve bu haberle orada araştırma yapan insanlara zarar veriyorsunuz. Orada sürekli görevliler var ve kameralar güvenlik görevlileri tarafından izleniyor. İnanmadım. Saçma geldi ve bu haberin tamamen araştırmacıları kısıtlamak amacıyla yapıldığını düşünüyorum. İyi birşey yapmaya çalışırken bir yandan da kötülük yapıyorsunuz. Ayrıca o gazeteler çok eski ve yıllar eserleri. Bir kağıdın yüz sene içinde kendiliğinden eskiyebileceği ve sararabileceği gerçeğini unutuyor olmalısınız. Nadir eserse zaten yırtılmaya müsaitse dijitale atıyorlar. Bu haberi yapan kişiye çok kızdım.

 4. Avatar for erce erce dedi ki:

  Bu ülkeden bir mok olmaz. Her geçen gün umudum azalıyor…

 5. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Atatürk kitaplığında yıllarca bir tarih öğrencisi ve hocası olarak araştırma yaptım. Açıkçası araştırmaya gelen insanların birçoğu gazetelerin yırtılmaması için gerçekten dikkat eder. Ayrıca gazete sayfalarını çevirirken dahi görevliler gelip yavaş çevirin diye uyarır. Bu tür kesikler gazetenin başına ancak depoda gelebilir. Yani araştırmacılar değil de görevliler sorgulansa daha iyi olur. Aynısı Osmanlı Devlet Arşivi’nde de oldu. Özellikle lisans öğrencileri belgeler konusunda hassas davranmadılar pek. Mesela şu an isteseniz de çok nadir belge dışında Osmanlı Arşivi’nden kağıt belge alamazsınız. Hepsi dijitale aktarıldı. Atatürk kitaplığının gazete arşivinin de çoğu aktarıldı ama umarım hepsi aktarılır ve bazı özel izinler dışında araştırmacılara gazeteler kağıt olarak verilmez. Not: Osmanlı Arşivi Kağıthane’ye taşındıktan sonra küflenip kaybolan belgelerden bahsetmiyorum bile. Yani görevlilerin çok çok sorumlu davranması lazım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Smallville animasyon dizisi

Smallville Dizisi Orijinal Kadrosu ile Animasyon Olarak Geri Dönebilir

Uğurtan Sayıner vefat etti

Bizimkiler Dizisi ile Tanınan Tiyatro Sanatçısı Uğurtan Sayıner Hayatını Kaybetti