in

Kutsal Topaloğlu’ndan Mitoloji ve Şamanizm Dolu Bir Polisiye Roman: “Aydınlanma Yolunda”

Kutsal Topaloğlu yeni romanı Aydınlanma Yolunda ile okurun karşısına çıkıyor. Polisiye macera türündeki eser, Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

Aydınlanma Yolunda - Kutsal Topaloğlu

Kutsal Topaloğlu imzalı Aydınlanma Yolunda romanı çıktı. Eser, Bilgi Yayınevi etiketiyle okurlarla buluşmaya başladı.

1968 Adana doğumlu Kutsal Topaloğlu, yeni kitabı ile raflardaki yerini alıyor. Yazarın Aydınlanma Yolunda adını taşıyan romanı mitoloji, Şamanizm, dinler tarihi, Hristiyanlığın Anadolu’daki kökenleri gibi temaları polisiye ile harmanlamayı hedefliyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Topaloğlu, önce avukat ardından savcı, son olarak da hukuk danışmanı olarak görev yaptı. 2010 yılında meslekten ayrılarak dinler tarihi, mitoloji ve edebiyat alanında araştırma inceleme çalışmalarına hız kazandırdı.

Yazarın ilk kitabı Tanrı’nın Temsilcileri 2018 yılında yine Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı. Washington DC’de başlayan macera romanı Erzurum, Fırat Nehri, Babil ve Basra Körfezi’ne uzanan gizemli bir hikâyeyi konu aldı.

Kutsal Topaloğlu ilk romanında da çift başlı kartal, hayat ağacı gibi sembollerin izini sürerek tarih ve mitolojiyi edebiyat ile bir araya getirmeyi amaçlamıştı. Yazar, yeni kitabında da benzer motifleri kullanmayı sürdürüyor.

Aydınlanma Yolunda – Kutsal Topaloğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Aydınlanma Yolunda - Kutsal Topaloğlu

Kutsal Topaloğlu bu kez hikâyesini Sinoplu Marcion’un yazdığı ve dünyanın ilk incili olarak bilinen Marcion İncili üzerinden kuruyor.

MİT, Gladyo, tarihi eser kaçakçıları ve Vatikan, ortaya çıktığında Hristiyanlık inancını temelden sarsacak olan ve kilise tarafından yasaklanan bu el yazması tarihi incilin peşindedir. Ailesi ve toplum tarafından dayatılan dogmaların içinde yıllardır tutarsız bir şekilde yaşamak zorunda kalmış hassas bir insan olan Niko, dedesinin izini sürerken yolu Sinoplu Marcion’un el yazması inciliyle kesişir ve ölüm pahasına girdiği tehlikeli arayış İstanbul sokaklarından Kapadokya’nın yeraltı şehirlerine uzanan soluk soluğa bir maceraya dönüşür. Bu yolculuk aynı zamanda Niko’nun kendi “ben”ini bulacağı bir aydınlanma yolculuğudur.

Mitoloji, Şamanizm, dinler tarihi, Hristiyanlığın Anadolu’daki kökenleri, dinlerin egemenlerin çıkarlarına göre dizayn edilmesi gibi konuların sürükleyici bir polisiye macera kurgusuyla işlendiği sıra dışı bir roman.

Toplamda 454 sayfadan oluşan eserin editörlüğü Merve Gülşah Akgün’e, düzeltisi Özge İpek Esen’e, kapak görseli Efecan Sezer’e ait. Kitap Mart 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Kutsal Topaloğlu’nun çalışmaları ve yeni kitabı Aydınlanma Yolunda hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Killing Old People Club film squid game

Squid Game’in Yönetmeninden Umberto Eco Esintili Yeni Proje: “Yaşlıları Öldürme Kulübü”

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları İlk Yorumlar ve Eleştiriler

Fantastik Canavarlar 3’ten İlk Yorumlar Gelmeye Başladı: “Seriyi Birçok Açıdan Toparlıyor”