in

Ayn Rand’ın Yıllardır Beklenen Serisi “Atlas Vazgeçti” Dahil Tüm Eserleri Aynı Anda Türkçede

Ayn Rand kitapları Türkçede. Yazarın baskısı uzun süredir beklenen Atlas Vazgeçti dahil bütün eserleri aynı anda dilimize kazandırıldı.

Ayn Rand Kitapları atlas vazgeçti
- Reklam -
- Reklam -

Ayn Rand kitapları yeniden Türkçe raflarında. Türkiye’de uzun zamandır geniş kitleler tarafından merakla beklenen Atlas Vazgeçti (Atlas Shrugged) dahil yazarın bütün eserleri yeni baskılarla okurun karşısına çıkıyor. Kitaplar, Pegasus Yayınları tarafından dilimize kazandırılıyor.

1905 doğumlu Rus filozof ve yazar Ayn Rand, özellikle Objektivizm felsefesini odağına alan çalışmalarıyla tanınıyor. We the Living, Anthem, The Fountainhead ve Atlas Shrugged adlı çalışmalarıyla felsefede ve edebiyatta adından söz ettiren Rand, uzun süredir Türkçede güncel bir baskı bulamıyordu. Yazarın ktiapları daha önce Plata Film Yayınları tarafından basılmıştı.

Pegasus Yayınları, 30 Kasım 2021 tarihi itibarıyla yazarın bütün eserlerini topluca yayımladığını duyurdu. Yazarın özellikle Atlas Vazgeçti üçlemesi birçok okur tarafından merakla bekleniyordu.

- Reklam -

Ayn Rand Kitapları Okurla Buluşuyor

Pegasus Yayınları, daha önce yazarın Türkçede yayımlanmamış kitapları dahil bütün eserlerini raflara taşıyarak okurları sevindirdi. Atlas Vazgeçti dahil yazarın toplam 10 kitabı tek seferde yayımlanıyor.

Atlas Vazgeçti ilk defa 1957 yılında raflara çıktı. Türkçede üç cilt hâlinde basılan eser, bir kez daha Belkıs Dişbudak çevirisi ile raflardaki yerini alıyor. İlk cilt 504, ikinci cilt 536 ve üçüncü cilt 704 sayfadan oluşuyor.

Atlas Vazgeçti – Ayn Rand | Arka Kapak Tanıtımı

atlas vazgeçti ayn rand

Ayn Rand’ın Objektivizm felsefesinin bir özeti olarak görülen Atlas Vazgeçti destanlara özgü kahramanlarıyla ve kötü adamlarıyla, iyinin ve kötünün ne olduğuna dair sorularıyla bir roman formunda yazılmış olsa da aslında felsefi bir devrim amacı taşıyor.

Birleşik Devletler’de en büyük mucitler, sanayiciler, bilim insanları ve yetkin kişiler bir bir ortadan kayboluyor ve nereye gittiklerini kimse bilmiyor. Bu kaotik ortamda ekonomi tepetaklak olurken hırslı iş kadını Dagny Taggart, yönettiği kıtalararası demiryolunu ayakta tutmak için varını yoğunu ortaya koyuyor ancak gün geçtikçe dünyanın geri döndürülemez bir şekilde yıkıma sürüklendiği ve kurtuluşun mümkün olmadığı anlaşılıyor…

Büyük bir sanayi dehası insanların gözü önünde işe yaramaz bir sosyete çapkınına dönüşüyor, çelik endüstrisinde çığır açan yenilikçi bir üretici kendi elleriyle yıkımını hazırlıyor, çağının öncüsü olabilecek kadar yetkin bir filozof yasadışı yollara sapıyor ve dâhi bir besteci kariyerinin zirvesinde müziği bırakıyor… İnsanlığı ayakta tutan tüm değerler kaybolurken, devinimi sağlayan itici güç yok olmuşken kurtuluşu kim sağlayacak? Dünya yok oluşa mı sürüklenecek yoksa yıkıntıların arasında, var olmanın tanımı yeni baştan mı yapılacak?

Kolay kolay bir tanıma sığdırılamayan ve hem bir gerilim hikâyesi hem de felsefi ve siyasi bir roman olarak görülebilecek Atlas Vazgeçti ilk kez 1957 tarihinde okuyucuyla buluştu ve o günden bu yana yazılmış en etkili ve sansasyonel eserlerden biri olmayı sürdürüyor.

Ayn Rand’ın İlk Romanı

Atlas Vazgeçti’ye eşlik eden bir diğer önemli kitap ise yazarın yayımlanan ilk romanı olan Yaşamak İstiyorum oldu. 1936 tarihli kitap Rus Devrimi günlerinde kendi mutluluklarını arayan üç kişinin tarihsel gerçeklere dayandırılan hikâyesini konu alıyor. Toplamda 648 sayfadan oluşan kitabı dilimize Semih Süren kazandırıyor.

Yaşamak İstiyorum – Ayn Rand | Arka Kapak Tanıtımı

ayn rand yaşamak istiyorum

Ayn Rand’ın 1936 yılında basılan ilk romanı Yaşamak İstiyorum, Sovyet Rusya’da bireyin devlete karşı mücadelesini konu eden zamansız bir öykü olarak günümüzde de çok tartışılmaya devam ediyor.

Yaşamak İstiyorum , Rus Devrimi’nin kendi mutluluğunun peşinden giden üç birey üzerindeki etkisini tarihsel gerçeklere dayanarak canlandıran ve genç bir kadının, tutku dolu aşkını totaliter, yozlaşmış devletin karşısında bir kale gibi savunmasını anlatan özgün bir roman.

Ve bu romanda aslında politik olayların bir tartışması yürütülmüyor; politikanın ötesinde, kızıl bayrakların ve sloganların ardında varoluş kavgasını veren kadın ile erkeklerin yaşamaya nasıl devam edebileceği, politik sloganların insanoğluna gerçekte ne yaptığı sorusu soruluyor. Totaliter devlete baş kaldırana ne oluyor? Peki ya boyun eğen nasıl bir hayat sürüyor?

- Reklam -

Toplumsal bir devrim ile bireysel bir isyanın çakıştığı noktada yaşananları ele alan Ayn Rand, okuyucuya sosyalizmin pratikte neye dönüştüğünü açıkça gösteriyor.

Yazarın Yayımlanan Diğer Kitapları

ayn rand kitapları

Rand külliyatından dilimize kazandırılan bir diğer eser ise İş Adamları İçin Felsefe. Orijinal adı Why Businessmen Need Philosophy olan kitap 456 sayfadan oluşuyor. Eserin tercümesini Nejdet Kandemir ve Taylan Barış Kızılöz üstleniyor.

456 sayfadan oluşan Kapitalizm: Bilinmeyen İdeal kitabı Nejdet Kandemir imzasıyla dilimize kazandırılıyor. Eserin orijinal adı Capitalism: The Unknown Ideal.

Yazarın denemelerini bir araya getiren İhtiyacımız Olan Felsefe’nin çevirmenliğini Nejdet Kandemir üstleniyor. 312 sayfadan oluşan kitabın orijinal adı Philosophy: Who Needs It.

Orijinal adı For the New Intellectual olan Yeni Entelektüel İçin kitabı da dilimize kazandırılan eserler arasında. Çevirisini Orhan Düz ve Belkıs Dişbudak’ın paylaştığı kitap toplamda 256 sayfa.

Yazarın ölümünden sonra yayımlanan ve özgün adı Ideal: The Novel and The Play olan İdeal kitabı, Çağdaş Gümüşoluk tercümesi ile raflara geliyor. 272 sayfalık kitap ilk olarak roman olarak tasarlanıyor ancak ardından tiyatro oyununa dönüştürülüyor.

Bencilliğin Erdemi kitabının çevirmenliği yine Nejdet Kandemir’e ait. 216 sayfalık kitabın orijinal adı The Virtue of Selfishness.

16 Ocak Gecesi - Ego - Hayatın Kaynağı

Orijinal adı Night of January 16th olan 16 Ocak Gecesi İzzeddin Çalışlar’ın Türkçesiyle geliyor. 120 sayfadan eser tiyatro oyunu formatında kaleme alınmış.

Yazarın distopya unsurları taşıyan romanı Ego ise Şerif Yıldız tarafından tercüme ediliyor. Orijinal adı Anthem olan 120 sayfalık eser, yalnızca devlete hizmet etmek için yaşayan insanları konu alıyor.

Yazarın bir başka romanı olan Hayatın Kaynağı, yine Belkıs Dişbudak tarafından dilimize kazandırılıyor. Orijinal adı The Fountainhead olan eser genç mimar Howard Roark’un hikâyesini konu alıyor. Roman toplamda 992 sayfadan oluşuyor.

Sizin favori Ayn Rand kitabınız hangisi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

32 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  O kadar zaman onay beklenen kapaklar bunlar mıydı diye sormadan edemiyorum…

 2. Avatar for erce erce dedi ki:

  iğrenç kapaklar… 20 karakter

 3. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

  Başka bir başlıkta da yazdım ama içim soğumadı. Hakikaten iğrenç hatta tiksinç kapaklar.Dahası kitap kapağı hariç her şeye benziyorlar. Fiyat konusuna girmiyorum çünkü girersem çıkamam.

 4. Avatar for GKS GKS dedi ki:

  Aslında kapaklardan bazılarını ben beğendim. :slight_smile:

  Vurmayın!

 5. Avatar for Soultake Soultake dedi ki:

  Kitapların fiyatları şaka mı?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

27 cevap daha var.

Denisova insani hakkında yeni

Gizemli İnsan Soyu Denisova’ya Ait En Eski Kalıntılar Sibirya’da Bulundu

the silent sea fragmanı netflix güney kore dizi

Netflix’in Güney Kore Yapımı Bilimkurgu Gerilim Dizisi “The Silent Sea”den Fragman