in

Polisiye Romanın İlk Örneklerinden Wilkie Collins İmzalı Aytaşı Tekrar Raflarda

Wilkie Collins’in kaleme aldığı ve polisiye romanın ilk örnekleri arasında gösterilen Aytaşı romanı yeniden Türkçeyle buluşuyor.

Aytaşı - Wilkie Collins

Wilkie Collins imzalı Aytaşı yeniden okurla buluşuyor. Eseri dilimize Yedi Yayınları kazandırıyor.

1824 yılında Londra’da doğan İngiliz roman ve oyun yazarı Wilkie Collins, 65 senelik yaşamı boyunca pek çok kısa öykü, roman, oyun ve makale kaleme aldı. En popüler eserleri ise Beyazlı Kadın ve Aytaşı oldu.

İlk olarak 1868 yılında The Moonstone adı ile yayımlanan eser, polisiye türünün de öncü romanları arasında yer alıyor. Kitap dilimize daha önce 2004 yılında Bilge Kültür Sanat etiketiyle kazandırılmıştı. Ancak eserin bir süredir baskısı bulunmuyordu.

İngiltere’nin en önemli şairlerinden T. S. Eliot’ın “polisiye romanlarının ilki, en uzunu ve en iyisi” olarak tanımladığı Aytaşı, okuru Viktorya döneminin İngilteresi’ne konuk ediyor.

Aytaşı – Wilkie Collins | Arka Kapak Tanıtımı

Aytaşı - Wilkie Collins

T. S. Eliot’ın “polisiye romanların ilki, en uzunu ve en iyisi” olarak nitelendirdiği Aytaşı’nda, Wilkie Collins okuru Viktorya devri İngiltere’sinde esrarengiz ve heyecanlı bir hırsızlık hikâyesine götürüyor.

Yıllar önce bir Hindu tapınağından gasbedilen, Aytaşı olarak bilinen, paha biçilemez Hint Elması doğum gününde genç Rachel Verinder’a hediye edilir, ancak aynı gece ortadan kaybolur. Evdeki herkes bir şüphelidir, elması çalanın kim olduğunu bulmak kolay olmayacaktır. Ayrıca Elmas’ı her yerde takip eden, rivayetlere göre Elmas’ın koruyucuları olan üç Hintli de hesaba katılmalıdır. Kendinden sonraki polisiye anlatı türünün klasik unsurları haline gelen İngiliz kır evinde hırsızlık, hırsızın evdekilerden biri olması, okuyucuyu yanlış yönlendirme, zeki bir dedektifin devreye girmesi, yanlış şüpheliler ve şaşırtıcı bir son gibi asli unsurları barındıran Aytaşı, yalnızca tarihi öneme sahip bir eser olmakla kalmıyor, hikâyenin kurulmasındaki ustalık ve İngiliz İmparatorluğu’nun suçlarına bakış açısıyla yarattığı türün sınırlarını aşıyor. İlk yayımlandığı tarih olan 1868’den bugüne değerinden hiçbir şey kaybetmeyen bu roman, adeta bugün basılmışçasına ilgi çekici ve eğlenceli kalmaya devam ediyor.

Toplamda 540 sayfadan oluşan Aytaşı’nın çevirmenliğini Hüseyin Buğra Çelik üstleniyor. Kitap Şubat 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başlıyor.

Eser ve Wilkie Collins hakkındaki görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşarak sohbete dahil olabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Debris Fringe yeni bilimkurgu dizisi

Fringe Yapımcısından Yeni Bilimkurgu Dizisi: “Debris” Başlıyor

Az Roman - Orhan Duru | Haftanın Kitabı #165

Az Roman – Orhan Duru | Haftanın Kitabı #165