in

Kemal Varol’dan Âşıklar Bayramı’na İkinci Perde: “Babamın Bağlaması”

Kemal Varol yeni romanı “Babamın Bağlaması” ile okurun karşısına çıkıyor. Kitap, Everest Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Babamın Bağlaması - Kemal Varol

Kemal Varol, Babamın Bağlaması adlı yeni kitabı ile raflardaki yerini alıyor. Roman, Everest Yayınları etiketini taşıyor.

1977 Diyarbakır doğumlu Kemal Varol, ilk kitabı Yas Yüzükleri ile edebiyat dünyasına 2001 yılında adım etti. Ardından yine şiir türünde olan Kin Divanı ve Temmuzun On Sekizi adlı kitapları yayımlandı. Demiryolu Öyküleri ve Memleket Garları adlı derleme kitapları yayıma hazırlayan Varol’un ilk romanı Jar 2011’de çıktı. Yazarın roman türündeki ikinci eseri Haw ise Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Ucunda Ölüm var 2016’da yayımlanırken Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan Sahiden Hikâye 2018’de okurla buluştu. 2019’da çıkan Âşıklar Bayramı ise 5. Attilâ İlhan Roman Ödülü’ne değer bulundu. Varol, son kitabı Kara Sis ile birlikte Everest Yayınları’na geçiş yaptı.

Yazarın Âşıklar Bayramı adlı romanı Özcan Alper tarafından Netflix filmine de uyarlandı. Kemal Varol imzalı Babamın Bağlaması, Âşıklar Bayramı’nın ikinci perdesini konu alıyor.

Babamın Bağlaması – Kemal Varol | Arka Kapak Tanıtımı

Babamın Bağlaması - Kemal Varol

Beni bir ömür sekiz köşeli şapkasının gözünde taşıyan babamı başımın üstünde taşımak için yeniden uzun ve karlı yollara düştüm.

Yirmi beş yıl sonra bir gece yarısı kapısını çalıp ona üç günlük bir yolculuk ve ömürlük sorular bırakan Heves Ali’yi âşıkların bayramına yetiştiren Yusuf, arabasının bagajında babasının eski bavulu, ön koltuğunda üç telli bağlaması ve port bagajında tabutuyla bu kez toprağına, evine, kendine doğru yol alıyor… Babamın Bağlaması’yla Âşıklar Bayramı’nın ikinci perdesi açılıyor, Yusuf o derin kuyudan çıkıyor: Upuzun bir yolda, geçmişin sırlarıyla, geleceğin belirsizliğiyle ve hevesinden arta kalanlarla yüzleşen Yusuf, aşka, ayrılığa, ölüme ve yalnızlığa yakılmış yepyeni bir türküye kulak veriyor.

Cevdet Kudret Roman Ödülü, Attilâ İlhan Roman Ödülü, Fransa-Türkiye Edebiyat Ödülü ve Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Kemal Varol, sinemaya da uyarlanan romanı Âşıklar Bayramı’nın devamı olan Babamın Bağlaması’nda, merhaba ile hoşça kal arasındaki derin vadide yankılananlarla yine akıllardan çıkmayacak bir yolculuğa çağırıyor.

Çünkü ayrılık, sadece bir insandan değil, artık içinde olmadığımız bir hikâyeden de mahrum kalmak demekti.

Toplamda 212 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Devrim Çakır üstleniyor. 1 Eylül 2022 tarihinde okurla buluşacak kitabın grafikleri ise Adnan Elmasoğlu’na ait.

Kemal Varol eserleri ve yazarın son kitabı Babamın Bağlaması hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Aslında üçüncü perde.

    Heves Ali’nin izini ağıtçı kadın ile Ucunda Ölüm Var ile başlıyoruz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Rings of Power Oyuncusu çeşitlilik Lenny Henry

The Rings of Power Oyuncusu Dizinin Çeşitlilik Politikası Hakkında Konuştu: “Endüstri Değişmek Zorunda”

Ash Joseph Gordon-Levitt ve Tessa Thompson Neill Blomkamp yeni bilimkurgu filmi

Joseph Gordon-Levitt ve Tessa Thompson, Neill Blomkamp’in de Dahil Olduğu Yeni Bilimkurgu Filminde Oynayacaklar