in

Bahadır İçel’in Yeni Derlemesi “Başka Dünyalardan Öyküler” Çıktı

Yerli yazarlarımızdan Bahadır İçel’in yeni öykü kitabı okurlarla buluştu.

Yerli spekülatif kurguları takip edenler için Bahadır İçel ismi yabancı gelmeyecektir. Orta okulda edindiği kötü arkadaşların (!) kışkırtmasıyla yazma alışkanlığı edinen İçel, bugüne dek kurgu ve kurgu dışı pek çok işe imza attı.

Marmara Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu İçel’in yazarlık serüveni epik-fantazi türündeki ilk romanı Karanlığın Ötesinde‘yle (Truva Yayınları, 2006) başladı. Ardından televizyon dünyasında fırtınalar koparmakla kalmayıp dizi sektörünün çehresini de değiştiren Lost dizisini masaya yatırdığı Lost: Nasıl‘ı (Başlık Yayın Grubu, 2008) kaleme aldı. On yazardan öğrenciliğe dair eğlenceli hikâyeler içeren Öğrenciliğin Kitabını Yazdık‘ta (Başlık Yayın Grubu, 2010) da kalem oynatanlardan biriydi.

Ardından, Mısır firavunları ve hanedanlıkları hakkında bilgiler veren Firavunlar (Anonim Yayıncılık, 2010) adlı çalışması geldi. Sonraki sene, hafızalara kazınmış yerli ve yabancı dizilere değinilen Hayatımızı Değiştiren Unutulmaz Diziler (Başlık Yayın Grubu, 2011) incelemesi ve Papa’nın İslam’ı kabulüyle bütün dünyanın Müslümanlaştığı alternatif tarih serüveni Cihatopya (Paraf Yayınları, 2011) romanı yayınlandı. İki sene sonra “Karanlık, Tılsımlı ve Tuhaf” alt başlığıyla yayınlanan fantastik öykü derlemesi Başka Öyküler (Altın Bilek Yayınları, 2013) görücüye çıktı.

Sonraki üç sene boyunca bol bol İçel çalışmasıyla karşılaştık. Fantastik korku romanı Tanrının Üvey Evlatları (Altın Bilek Yayınları, 2014) ve okurun seçimleriyle biçimlenen, çocuklara özel romanı İstanbul Efsaneleri (Babıali Kültür Yayıncılığı, 2014) raflara dizildi. Eski usül bilimkurguyla distopik hikâyelerin kavuşturulduğu Benim Adım Z romanı (Altın Bilek Yayınları, 2015) ve ertesi sene de, okurun seçimiyle biçimlenen bir başka çocuk kitabı olan İstanbul’un Fethi (Babıali Kültür Yayıncılığı, 2016) çıktı. Ve bir yıl aradan sonra İçel, bu sefer Kanon Kitap etiketiyle çıkan ikinci öykü kitabıyla geri döndü: Başka Dünyalardan Öyküler.

İçel’in basit sorulardan türemiş kışkırtıcı öykülerini içeren kitabın arka kapak yazısı şöyle:
Evrende yalnız mıyız?

Bizim gibi meraklı, bizim gibi medeni, bizim kadar gelişmiş toplumlar kurabilmiş komşularımız mı var yoksa?

Dünya gerçekten de üç boyutlu mu?

Bizim görmediğimiz başka fiziksel boyutlarda, başka canlılar yaşıyor olabilir mi, yoksa hepimiz bu üç boyutu paylaşıyor ve hiçbir bilinmezliğin kalmasına müsaade etmiyor muyuz?

Mitolojik hikâyelerde gerçeklik payı var mı?

Yoksa atalarımız, doğanın kendilerine gösterdiği her görüntüyü, kulaklarına fısıldadığı her sesi başka anlamlara gelecek şekilde mi düşündüler?

Gerçekle bilimdışını, mitolojiyle insanlığı birleştirerek heyecan dolu hikâyeler anlatan Bahadır İçel, eğlenceli hayal gücünü, soluk soluğa okunacak öykülere dönüştürüyor.
Spekülatif kurmacamızın temsilcilerinden Bahadır İçel’in şimdiden bir sonraki çalışmasını gözlemeye başlarken, arayı fazla soğutmamasını temenni eder ve şimdilik son kitabı olan Bilinmeyen Dünyalardan Öyküleri sizlere takdim ederiz.

Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

Japon Sanat Akımı “Ukiyo-e” ve Süper Kahramanlar

Kütüphanecilik: Bir Zamanların Tehlikeli Mesleği