in

Yekta Kopan’dan Distopyanın Sınırlarında Dolaşan Oyunbaz Öyküler: Bana Kuşlar Söyledi

Yekta Kopan yeni kitabı “Bana Kuşlar Söyledi” ile cesaretlerini ceplerinde taşıyan çocukların öykülerini anlatıyor.

Bana Kuşlar Söyledi: Yekta Kopan

Yekta Kopan, yeni öykü kitabı Bana Kuşlar Söyledi ile raflarda. Eser Can Yayınları etiketiyle Çağdaş dizisi kapsamında okurların karşısına çıkıyor.

1968 yılında dünyaya gelen Yekta Kopan, 2002 yılında Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri kitabı ile Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görülmüştü. Yazar 2007’de Karbon Kopya ile Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü’nü, 2010’da Bir de Baktım Yoksun ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü ve aynı yıl Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü, roman ve çocuk edebiyatı alanlarında eserler veren Kopan’ı aynı zamanda televizyon dünyasındaki kültür programları ile de tanıyoruz. Özellikle Oscar Akademi Ödülleri’nde yorumları ile karşımıza çıkan yazarın bir başka kimliği ise “seslendirmen” oluşunda saklı. Yekta Kopan, Arabalar, Madagaskar ve Buz Devri gibi animasyonlar ve Bay Evet, Hancock, Melekler ve Şeytanlar gibi filmlerde de seslendirme kadrosunda yer almış bir isim.

Yazarı son olarak geçen sene Levent Gönenç ile hazırladığı Sarmaşık adlı çizgi roman ile okuma fırsatı bulmuştuk.

Yekta Kopan şimdi yeni öykü kitabı ile çocukların dünyasından sesleniyor okura.

Bana Kuşlar Söyledi – Yekta Kopan | Arka Kapak Tanıtımı

Bana Kuşlar Söyledi: Yekta Kopan

Çoğumuz çocukluğa dair tek bir anıya sarılırız bazen. Bir gün, bir kişi, bir olay… Bütün çocukluğumuzu onun çevresinde öreriz. Hani çocukken bir yerimiz yara olduğunda tentürdiyot sürerlerdi üstüne, sonra da yanmasın diye üflerlerdi. Hayatımız boyunca birileri yaralarımıza iyi gelecek bir şeyler sürsün, sonra da acımızı almak için üflesin diye bekliyoruz.

Yekta Kopan’ın yeni öykü kitabında çocuklar var. Gerçekle gerçek ötesinin sınır çizgisinde yürürken dengesini bulmaya çalışan çocuklar. Yetişkinlerin sıkıcı ve yoz dünyasına sığamayan, hayata taptaze gözlerle bakan, yaralı olmasına karşın sorgulamaktan asla geri durmayan çocuklar. Cesaretlerini ceplerinde taşıyan çocuklar.

Kimi alabildiğine gerçekçi kimi cesurca yaratıcı ve oyunbaz kimi de distopyanın sınırlarında gezinen öyküleri bir araya getiriyor

Bana Kuşlar Söyledi. Ele aldığı çetin meselelere karşın kendine özgü mizahından, derin ironisinden ve yaşam sevincinden asla ödün vermiyor Yekta Kopan. Her şeye rağmen hayatın yanında olmamız hatta elden geldiğince “dans etmemiz” gerektiğini vurguluyor.

Çocukların dünyasından bakınca hâlâ umut var.

Çocuklar varsa umut var.

Toplamda 128 sayfadan oluşan Bana Kuşlar Söyledi Haziran 2021 itibarıyla raflardaki yerini aldı. Eserin editörlüğü Cem Alpan’a, düzeltisi Ebru Aydın’a, kapak tasarımı Utku Lomlu’ya ait.

Kitap, Can Yayınları Çağdaş dizisinin 212. üyesi. Serideki diğer kitaplara buradan ulaşabilirsiniz.

Yekta Kopan eserleri ve yazarın son kitabı Bana Kuşlar Söyledi hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

yarasalar evrim nasıl uçan memeli

Yarasalar Uçan Tek Memeli Hayvan Olmayı Nasıl Başardı?

Image Comics Warren Ellis Cinsel Taciz

Image Comics, Cinsel Taciz İddiaları ile Anılan Castlevania Yazarına Kapıyı Gösterdi