in

Barbarların Avrupa’yı İstilası: John B. Bury’den Erken Avrupa Tarihi Çalışmak İsteyenlere Başucu Kitabı

Britanya’nın en önemli Avrupa tarihçilerinden John B. Bury imzalı “Barbarların Avrupa’yı İstilası” dilimize kazandırıldı.

Barbarların Avrupa'yı İstilası - John B. Bury

Avrupa tarihi denince Britanya’da akla ilk gelen isimlerden birisi olan John Bagnell Bury, dikkat çeken bir çalışması ile Türkçede. Barbarların Avrupa’yı İstilası Kronik Kitap etiketi ile dilimize kazandırıldı.

1861 doğumlu İrlandalı tarihçi ve filolijist John B. Bury, klasik dönem metinleri hakkında çalışmalar yürütmüş, Sanskritçe, Süryanice ve İbranice eğitimleri almış bir isim. Cambridge Üniversitesi’nde 1902 yılında profesör olarak göreve başlayan yazar, aynı zamanda Glasgow Üniversitesi’nden hukuk alanında fahri doktor unvanı da aldı.

Daha önce Türkçede Düşünme ve Konuşma Özgürlüğü ile karşımıza çıkan yazar şimdi de Barbarların Avrupa’yı İstilası kitabı ile okurla buluşuyor.

Orijinal adı The Invasion of Europe by the Barbarians olan kitap ilk olarak 1928 senesinde yayımlanmıştı.

Barbarların Avrupa’yı İstilası – John B. Bury | Arka Kapak Tanıtımı

AVRUPA’NIN EN HAREKETLİ DÖNEMİ:
BARBAR KAVİMLER KAPIYA DAYANIYOR…

Şanlı Roma İmparatorluğu’nun gücü ne olmuştur da sarsılmaya başlamıştır? İmparatorluk nasıl yavaş yavaş yenilgiye terk edilmiştir? Barbar kavimlerin bu çöküşteki etkisi nedir? Roma İmparatorluğu ile ne tür ilişkiler kurmuşlardır? İmparatorluk günden güne nasıl Cermenleşmiştir ve söz konusu Cermen tesiri ne boyuttadır? Hunların Avrupa tarihi üzerindeki hayati rolü nedir? Vizigotlar, İtalya’ya ve Galya’ya nasıl yerleşmişlerdir? Anglo-Saksonlar Britanya’yı nasıl fethetmişlerdir? Attila’nın Galya ve İtalya saldırıları nasıl gerçekleşmiştir? Batı’daki Roma egemenliği nasıl çökmüştür? Frankların erken tarihinde ne gibi gelişmeler yaşanmıştır? Lombardların İtalya’yı istilasından sonra neler yaşanmıştır?

Britanya’nın en büyük tarihçilerinden biri olan John B. Bury, tüm bu sorulara akıcı ve sade bir üslupla cevap verirken erken Avrupa tarihine derinlemesine bir ışık tutmaktadır. Milattan sonra üçüncü ve dördüncü yüzyıllarda başlayıp dokuzuncu yüzyıla kadar devam eden kuzey barbarlarının uzun süren göç hareketlerinin genel ve geniş bir manzarasını sunan bu çalışma, Avrupa’ya şimdiki şeklini veren süreci gözler önüne sermektedir. Kısıtlı kaynaklara rağmen Bury, Roma İmparatorluğu’nu parçalayan değişimler silsilesi ile bu çöküşte başat role sahip barbarların etkili saldırılarından Çağdaş Avrupa’nın yapısına kadar uzanan bu sürecin ana hatlarını titizlikle sunmaktadır. Roma’nın son dönemlerini ve imparatorluğun yıkılmasından sonraki dönemini göçebelerin tarafından yazan ilk tarihçi sayılabilecek Bury, toplam on beş seminerden oluşan eserde Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinden başlamakta ve Cermen krallıklarını ve bu krallıkların hukuki, idari sistemleri ve yapılarını tek tek ele almaktadır. Hunlar, Vandallar, Vizigotlar, Franklar, Lombardlar, Alamanlar gibi çok sayıda krallığa ayrı başlıklar hâlinde değinilmektedir.

MÖ üçüncü ilâ dokuzuncu yüzyıla ait barbar göçleri ve saldırıları ile modern Avrupa’nın çerçevesi arasındaki bağlantının kurulmasını sağlayacak Barbarların Avrupa’yı İstilası, erken Avrupa tarihi çalışmak isteyenler için bir başvuru kaynağı…
Barbarların Avrupa'yı İstilası - John B. Bury

Kronik Kitap’ın Avrupa Tarihi dizisi kapsamında yayımladığı kitap toplamda 208 sayfadan oluşuyor. İslam Kavas ve Yusuf Akbaba ikilisi tarafından Türkçeye kazandırılan çalışmanın kapak tasarımı Kutan Ural’a ait. Eser raflardaki yerini aldı.

Peki siz Avrupa Tarihi hakkında daha önce neler okumuştunuz? Barbarların Avrupa’yı İstilası kitabı ve yazarı John B. Bury hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* 2.000 Yıl Önce Alaska’da Patlayan Volkan, Roma Tarihini Değiştirmiş Olabilir

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Ensemizde bir usb girişi olsa veya kablosuz indirme yapabilsek zihnimize kitapları. Her şeyi okumaya vakit yok. :slight_smile: Listeye attım. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Hakan Muhafız 4. Sezon incelemesi

Hakan: Muhafız 4. Sezon İncelemesi: Karışık Son, Aynı Hikâye

Marvel Helstrom 2. sezon iptal

Helstrom Dizisi İçin İlk Görseller Yayınlandı