in ,

Başka Bir Gezegen Yok: Atıksız Yaşamın İpuçları Bir Araya Geldi!

Nil Ormanlı Balpınar, atıksız yaşamın ipuçlarını “Başka Bir Gezegen Yok!” kitabında bir araya getirdi. | ÖN OKUMA

Başka Bir Gezegen Yok – Sıfır Atık - Nil Ormanlı Balpınar

Atık, geri dönüşüm, kompost, iklim değişikliği, mevsimsel beslenme, ileri dönüşüm… Dünyanın geleceği ona ne kadar sahip çıkacağımıza bağlı. Nil Ormanlı Balpınar, okura “Başka Bir Gezegen Yok!” demeye geliyor.

1990 İstanbul doğumlu Nil Ormanlı Balpınar, İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Lyon 3 Jean Moulin Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar üzerine yaptı. Editör olarak hayatına devam eden Balpınar, bir yandan da çocuk kitapları çeviriyor. Ayrıca Nil Kıyısı adlı Instagram hesabı üzerinden ekolojik yaşama dair önerilerde bulunuyor.

Tam adı Başka Bir Gezegen Yok! Atıksız Yaşamın İpuçları olan eser Genç Timaş etiketi ile raflara geliyor. Eserden tadımlık bir ÖN OKUMA yapmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başka Bir Gezegen Yok! Atıksız Yaşamın İpuçları – Nil Ormanlı Balpınar | Arka Kapak Tanıtımı

Daha önce hiç çöp kovanı karıştırdın mı? İçinde neler var?
Sence o kavanoz gerçekten çöp mü yoksa onu bir kalemliğe dönüştürebilir misin?
Atık, geri dönüşüm, kompost, iklim değişikliği, mevsimsel beslenme, ileri dönüşüm… Tüm bu kelimeler ne anlama geliyor?

Eğer sen de 2050 yılında okyanuslarımızda balıktan çok plastik olmasını istemiyorsan gel, bu kelimelerin anlamlarını birlikte öğrenelim.

Gereksiz tüketimi reddetmeye, azaltmaya, elimizdekileri yeniden kullanmaya dair ipuçları eşliğinde, biricik gezegenimizi korumak için yapmamız gerekenleri el ele verip keşfedelim.

Çünkü yaşayabileceğimiz
BAŞKA BİR GEZEGEN YOK!
Başka Bir Gezegen Yok! Atıksız Yaşamın İpuçları - Nil Ormanlı Balpınar

Başka Bir Gezegen Yok! Atıksız Yaşamın İpuçları Kitabından Alıntılar

– “Sıfır Atık”, günümüzde kullandığımız en temel anlamıyla, hiçbir atığın “çöpe” gönderilmemesini hedefleyen bir amaç ve yaşam biçimidir.

– Bir ürünü kullanmadan ya da satın almadan önce bir kez daha düşünmeyi, gerekiyorsa “hayır” demeyi öğrenmeliyiz. Aşırı tüketimin, aşırı miktarda atığı da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız.

– Her atık çöp değildir.

– Arkadaşlarımızla buluşmak, gezip dolaşmak için bile AVM’lere gidiyoruz. Gereğinden fazla alışveriş yapıyor, aldıklarımızın çoğunu ikinci kez kullanmıyoruz.

– Geri dönüşümün amacı doğal kaynakların aşırı kullanımını önlemek, enerji tasarrufu yapmak ve katı atık miktarının azalmasını sağlamaktır.

-Ekolojik kaynaklar tükenirse ne olur? Ormanlar yok olur. Biyo-çeşitlilik azalır. Balıklar azalır. Tatlı su kaynakları yitirilir. Erozyon artar. Hava kirlenir.

İstatistiki veriler

– Ülkemizde yıllık ortalama altı milyon ton tüketiliyor, bu rakam kişi başı 70 kg’a karşılık geliyor. Bu da 7 ağaç demek oluyor.

-Dünya çapında 780 milyon insanın temiz içme suyuna erişiminin olmadığını unutmamalıyız.

Başka Bir Gezegen Yok

Bu Kitap Neden Önemli

-Başka Bir Gezegen Yok sloganını kendisine amaç edinen kitap doğamızı ve gezegenimizi neden korumamız gerektiğini anlatıyor.

– Aşırı ve bilinçsiz tüketim sonucunda ortaya çıkan büyük atık kitlesinin gezegenimize, küresel ısınmaya ve bize olan büyük etkisini hatırlatıyor.

– Aşırı tüketim sorununun nasıl çözülebileceği ve bu sorundan gezegenimizin nasıl kurtulacağı konusunda uygulanabilir ve işe yarayan reçeteler sunuyor.

– İnsanlığın yüzleştiği en büyük tehlike olan küresel ısınma ve iklim felaketleri konusunda bireylerin ne gibi önlemler alabileceğine dair belirgin ve pratik çözümler sunuyor.

– Atıkların ayrıştırılması, geri dönüştürülmesi, yeniden kullanılması ve çöpe dönüşmemesi adına reçeteler veriyor.

– Okulda, evde, banyoda ve mutfakta nasıl sıfır atık üreten, doğa dostu bir hale gelinebileceğini anlatıyor.

– Karbon ayak izi, su ayak izi, ekoloji testi gibi kavramları açıklıyor.

– Doğa hakkındaki özel günleri, hangi meyve sebzenin hangi aylarda tüketebileceğini ve doğa takvimini anlatıyor.

Toplamda 120 sayfadan oluşan eser Temmuz 2020 itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Esere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Antarktika’da Buzul Sahanlığı Erimeye Devam Ediyor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Star Trek: Discovery 3. Sezon

Star Trek: Discovery 3. Sezon Çıkış Tarihi Duyuruldu

Captain Marvel 2 - Mini Avengers

Captain Marvel 2 Filmi Bir Tür “Mini Avengers” Olabilir