in

Zoran Zivkoviç’ten Postmodern ve Ödüllü Bir Fantazi: “Başka Zaman Kütüphaneleri”

Sırp yazar Zoran Zivkoviç’in Dünya Fantazi Ödülü sahibi novellası “Başka Zaman Kütüphaneleri” bir kez daha Türkçe raflarında.

Başka Zaman Kütüphaneleri - Zoran Zivkoviç

Zoran Zivkoviç imzalı Başka Zaman Kütüphaneleri kitabı yeniden Türkçede. Ödüllü eser Ketebe Yayınları tarafından yayımlanarak raflardaki yerini aldı.

1948 yılında Belgrad’da doğan Sırp yazar Zoran Zivkoviç, üniversite eğitimini doğduğu kentin üniversitesinde Filoloji Fakültesi’nde edebiyat kuramları üzerine aldı. Yüksek lisans ve doktorasını da Belgrad Üniversitesi’nde tamamlayan yazar, 2003 yılında Dünya Fantazi Ödülü’nde En İyi Novella ödülünü de kucaklamıştı.

Kurmacalarının yanı sıra deneme türünde de kalem oynatan Zivkoviç, akademisyen, araştırmacı, yayıncı ve çevirmen kimlikleri ile de tanınıyor.

Türkçede daha önce 2006’da İstiklal Kitabevi, ardından da Zepros Yayınevi tarafından basılan novella şimdi aynı çeviri ve yeni bir edisyonla bir kez daha okurların beğenisine sunuluyor. Yazarın Armağan Zamanlar ve İmkânsız Karşılaşmalar gibi kitapları da daha önce dilimize kazandırılmıştı.

Yazarın Başka Zaman Kütüphaneleri kitabı, ilk bakışta birbirinden bağımsız görünen altı farklı hikâyeden oluşuyor. Kitaplar ve kütüphaneler üzerine olan bu metinler, eserin finalinde aynı kaynakta buluşuyor. Postmodern fantazi türünün dikkat çeken örnekleri arasında yer alan eser, bir tür “mozaik roman” olarak da tanımlanıyor.

Başka Zaman Kütüphaneleri – Zoran Zivkoviç | Arka Kapak Tanıtımı

Başka Zaman Kütüphaneleri - Zoran Zivkoviç

Ünlü Sırp yazar Zoran Zivkoviç, 2003 Dünya Fantezi ödüllü mozaik romanı Başka Zaman Kütüphaneleri’nde okurlarını kitaplar ve kütüphaneler üzerine eğlenceli bir maceraya çağırıyor.

Bir yazar, bir internet kütüphanesinde henüz yazmadığı kitapların da listelendiğini görse ne yapar? Ya da posta kutusunda kendiliğinden beliren dev ciltlerle evine bir Dünya Edebiyatı Kütüphanesi kurmak zorunda kalan biri? Peki ya siz, dünyaya gelmiş bütün insanların biyografilerinin bulunduğu bir kütüphaneye rastlasanız ne yapardınız? Bütün kitapları içinde barındıran tek bir kitabınız olsa veya bir arkadaşınız size yok edilmesi imkânsız, peşinizi de asla bırakmayan bir kitap armağan etse?

Sıradışı bir hayal gücünün eseri olan Başka Zaman Kütüphaneleri, postmodern fantezi türünün unutamayacağınız bir örneği.

Toplamda 104 sayfadan oluşan eserin Türkçe tercümesini Cumhur Orancı üstleniyor. Kitap 1 Nisan 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Zoran Zivkovic imzalı Başka Zaman Kütüphaneleri kitabının önceki baskılarını okumuş muydunuz? Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

watch dogs manga tokyo

Ubisoft’un Watch Dogs Serisi Mangaya Uyarlanıyor

2022 Proust Yılı ilan edildi

2022 Proust Yılı İlan Edildi: Fransız Yazar 100. Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor