in

Belgariad Serisi Yıllar Sonra Yeniden Raflarda!

Belgarion ve yol arkadaşlarının maceralarını konu alan David Eddings’in kaleme aldığı beş kitaplık Belgariad Serisi, yıllar sonra yine Metis Kitap etiketiyle yenilenmiş ve gözden geçirilmiş baskısıyla raflarda!

Fantastik edebiyata giriş niteliğinde eserler sorulduğu zaman genellikle tüm önerilerde David Eddings imzalı kitapları görebilirsiniz. Çünkü yolculuk temasını fantazyayla harmanlayan ve bunu oldukça güzel şekilde süsleyerek sunan isimlerden birisidir kendisi. Genellikle eşi Leigh Eddings ile yazdığı kitapların dili de basit olduğundan okuması kolaydır ve özellikle Belgariad Serisi öneri listelerinin vazgeçilmez eserlerindendir.

10 yılı aşkın bir zaman önce Metis Kitap bu seriyi bizlerle buluşturmuştu. Evet, belki kapakları biraz kötüydü ama Bülent Somay’ın ellerinden çıkan çevirisi bize şahane bir macera yaşattı. Okurken kendimizi sayfaları çevirmekten alamadık ve bir baktık ki beş kitap tükenmiş. Neyse ki orada kalmadı ve devamı niteliğinde yine beş kitaptan oluşan Malloryon Serisi geldi.

Fakat aradan yıllar geçti ve bu seri artık kitapçılarda bulunamaz oldu. Çoğunluk rast gelirse sahaflardan almaya çalıştı ama tabii bu da yetersiz kaldı. Ve açıkçası hiç beklemediğimiz bir anda Metis Kitap’tan bir sürpriz geldi! Seriyi yenilenmiş kapakları ve gözden geçirilmiş baskısıyla yeniden piyasaya sundu! Evet, o beş kitaplık soluksuz okuyacağınız macera bir kez daha raflardaki yerini aldı. Yeni basımları oldukça güzel gözükmekle birlikte, bir daha okumak için sabırsızlanıyoruz açıkçası.

Ayrıca bu yeni gelen baskılar ile aklımızda bir soru daha belirdi. Seriyle alakalı iki kitap daha vardı,  Belgarath the Sorcerer (Büyücü Belgarath) ve Polgara the Sorceress (Büyücü Polgara). Bu iki eser hiçbir zaman dilimize çevrilmedi. Acaba bu iki yan eseri de ileride görebilecek miyiz dersiniz?

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve sizleri kitap tanıtımlarıyla baş başa bırakalım.

belgariad-2

Genel Tanıtım

Bir gün Tanrı Aldur bir çocuk kalbi büyüklüğünde, kür eşeklinde bir taş aldı ve yaşayan bir ruh haline getirene kadar elinde evirip çevirdi. İnsanların Aldur Taşı dedikleri bu canlı mücevherin gücü çok büyüktü ve Aldur onunla mucizeler yarattı.

Aldur’un kardeşi Tanrı Torak, binyıllar boyunca Taş’ı eline geçirmek için yapmadığını bırakmadı. Onu engellemek için çalışan iki kişi, Aldur’un müridi Büyücü Belgarath ve kızı Büyücü Polgara idi. Belgariad, Torak’ın Aldur Taşı’nı ele geçirip dünyaya hâkim olmak için verdiği son mücadelenin hikâyesidir.

Kehanetin Oyuncağı

kehanetin-oyuncagiKehanetin Oyuncağı’nda, küçük bir çiftlikte büyüyen Garion’un, Pol Teyzesi, ihtiyar masalcı “Bay Kurt”, Çerek savaşçısı Barak ve casus, hırsız ve akrobat İpek ile birlikte, Torak’ın müridi Zedar tarafından çalınan Taş’ın peşine düşmesinin hikâyesi anlatılır. Garion bu arayışı boyunca, dünyanın sandığı gibi düzenli, mantık kurallarına göre işleyen bir yer olmadığını, büyünün gücünü ve en yakınındaki insanların bile aslında onun sandığı kişiler olmadıklarını öğrenecektir.

Büyücüler Kraliçesi

buyuculer-kralicesiBüyücüler Kraliçesi’nde, Garion’un, yol arkadaşları İpek, Barak, Pol Teyze ve Büyücü Belgarath ile birlikte, kendindeki büyü gücünü tanımasının, intikamın sandığı kadar kolay ve mutluluk veren bir şey olmadığını öğrenmesinin, Batı dünyasının en büyük şövalyesi Mandorallen ile tanışmasının ve doğduğundan beri içinde olan sesin yol göstericiliğiyle, bir kraliçeye ve bir tanrıya kafa tutmasının hikâyesi anlatılıyor.

.

Sihirbazın Tuzağı

sihirbazin-tuzagiSihirbazın Tuzağı’nda Garion’un Tanrı Aldur ve Tanrı UL ile tanışmasının, ölümün duvarının ötesine geçerek bir taya hayat vermesinin, Belgarath önderliğinde Cthol Murgos’a yapılan tehlike dolu yolculuğun, Kehanetin öngördüğü herkesin en nihayet bir araya gelmesinin ve sonunda da Taş’ın Sihirbaz Ctuchik’in elinden alınmasının öyküsü anlatılıyor.
 

Büyülü Şato

buyulu-satoBüyülü Şato’da, Ctuchik’in elinden Taş’ı almayı başaran Garion, Polgara ve Belgarath’ın Batı’ya, Riva adasına dönüşlerinin, Garion’un sonunda soyunun mirasına kavuşarak “Belgarion” olmasının ve Batı ordularının Tolnedra İmparatorluğunun Çiçeği, Borune Hanedanının Mücevheri, İmparatorluk Prensesi ve Batı’nın Hükümdarı Ce’Nedra yönetiminde Torak’ın ordularına karşı büyük bir savaşa girişmesinin öyküsü anlatılıyor.

Efsuncunun Son Oyunu

efsuncunun-son-oyunuEfsuncunun Son Oyunu’nda, bir yandan Riva Kraliçesi Ce’Nedra’nın ordusunun Angarak ordularına karşı verdiği ümitsiz savaşın, bir yandan da Garion’un Aldur Taşı ile birlikte, Torak ile nihai karşılaşmasına doğru yolculuğunun hikâyesi anlatılıyor. İki Kehanet en sonunda karşı karşıya geliyorlar ve dünyanın kaderi yeniden çiziliyor.
 

Hadi gelin son olarak da David Eddings‘in kısa özgeçmişine göz atalım:
David Eddings 1931’de, Spokane Washington’da doğdu. Üniversite eğitimini Portland, Oregon ve Washington’da tamamladı. Bir süre İngilizce öğretmenliği yaptı. 1974’te yayımlanan ilk kitabı High Hunt, günümüzde geçen bir macera romanıdır. 1982’den başlayarak büyük fantazi dizisi Belgariad’ı (5 cilt) ve onu izleyen Malloreon’u (5 cilt) yayımladı. 1990’larda ise Belgariad’da geçen olayların öncesini anlatan Belgarath the Sorcerer (Büyücü Belgarath) ve Polgara the Sorceress (Büyücü Polgara) kitaplarını yazdı. Bu son iki kitapta, bütün dizinin yazılmasında kendisiyle birlikte çalışan karısı Leigh Eddings’in adı da yazar olarak yer alır. Eddings’in Belgarath kitaplarının yanı sıra, başka bir evrende geçen Elenium ve Tamuli adlı birbirini izleyen iki üçlemesi daha vardır. Bu iki dizi de Türkçe yayımlanmıştır (1998-2001, Altıkırkbeş).
Yıllar sonra gelen bu güzel baskıyla birlikte bir kez daha sevindik, mutlu olduk. Umuyoruz kitapları yeni okuyacaklar da bizlerle aynı hisleri paylaşacaklardır.

Oyla!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cap’i Sevmeden Bile Keyif Veren Çizgi Roman: Captain America Kızıl Tehdit

“Doğu Ekspresinde Cinayet” Yeniden Sinemaya Uyarlanıyor