in

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Zamanında Tartışma Yaratan Kitabı “Ben Deli miyim?” Günümüz Türkçesiyle Raflarda

Hüseyin Rahmi Gürpınar imzalı “Ben Deli miyim?” günümüz Türkçesi ile raflarda. Kitap, tefrika edildiği dönemde çeşitli tartışmaları beraberinde getirmişti.

Ben Deli miyim? - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Hüseyin Rahmi Gürpınar imzalı Ben Deli miyim? kitabı günümüz Türkçesi ile raflardaki yerini alıyor. Eser, İthaki Yayınları imzası ile yayımlanıyor.

1864 yılında dünyaya gelen Hüseyin Rahmi Gürpınar; Şık, Mürebbiye, Şıpsevdi, Cadı, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ve Gulyabani gibi önemli eserlerin yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Uzun soluklu edebi hayatında sayısız çalışmaya imza atan Gürpınar, Yeşilçam sinemasında da popüler yapımlara ilham olmuş bir isim.

Yazarın 1924 senesinde Son Telgraf adlı gazetede tefrika hâlinde yayımlanan eseri “Ben Deli miyim?”, şimdi günümüz Türkçesiyle raflara geliyor. Bige Bilgen’in hazırladığı eser, yayınevinin Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yayımlanıyor.

Roman hem politik eleştirileri hem de yer verdiği cinsellik ve uyuşturucu maddeler gibi konular nedeniyle “edebe mugayir” sayılmıştı.

Ben Deli miyim? – Hüseyin Rahmi Gürpınar | Arka Kapak Tanıtımı

Ben Deli miyim? - Hüseyin Rahmi Gürpınar

“Cinnet bir fırtınalı dimağdır. Mecnun daima taşkın dehası faaliyette bir ulviyettir. Akıllılık yaratılışa aykırıdır. Cinnet tabiatın kendisidir. Dengelenmeye çalışılan bir kafa, çarkına zincir vurulan bir makineye benzer. Mademki kazana ateş veriyoruz, bırakmalı uzuv serbest işlesin.”

Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1924 yılında Son Telgraf gazetesinde tefrika edilen ve hem dönemin hükümetine eleştirileri hem de cinselliğin birçok yönünü ve esrar, kokain gibi maddelerin kullanımını açıkça öykülemesi nedeniyle edebe mugayir sayılarak yargılanan Ben Deli miyim? romanının davasında kendini şöyle savunmuştu: “Susmak, Abdülhamit devrinde bu, meşrutiyette bu, cumhuriyette de mi böyle olacak?”

Şadan deli olduğundan şüpheleniyordur ama deliliğin kötülüğünden de emin değildir açıkçası. Neyse ki yanında iş bitirici ve keyifçi dostu Kalender Nuri vardır. Şadan, en az onun kadar kaçık sayılabilecek Nuri’yle İstanbul’un arka sokaklarında, dumanlı mahzenlerinde, gizli saklı köşelerinde dolaşırken sürekli ahlakın, dehanın sınırlarını sorgulayacak, aşk için akıl almadık entrikalara bulaşacak ve çılgınlığın dipsiz kuyusundan aşağıya bakacaktır.

Her yönüyle hakiki bir İstanbul’un romancısı olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Ben Deli miyim?dertleri ve sorularıyla capcanlı, yerinde duramayan, cinnet ile cennet arasında bir klasik.

Günümüz Türkçesiyle

Toplamda 480 sayfadan oluşan kitabın kapak tasarımı Hamdi Akçay’a ait. Seride yer alan diğer kitapların listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Siz Ben Deli miyim? kitabını okuma fırsatı bulmuş muydunuz? Hüseyin Rahmi Gürpınar eserleri hakkındaki yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Klasikler listesine eklendi. Dikkat çekici bir kitaba benziyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

PUBG Dizi Castlevania

Dünyaca Ünlü Video Oyun PUBG Dizi Oluyor: Castlevania Yapımcısı İşin Başında

Army of Thieves Fragmanı

Army of Thieves Fragmanı: Ölüler Ordusu’nun Öncesini Anlatan Film Yolda