in

Asimov’un Bilim ve Buluşlar Tarihi Raflarda

Bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un kaleme aldığı ve uzun süredir baskısı bulunmayan Bilim ve Buluşlar Tarihi, bir kez daha raflardaki yerini aldı.

isaac asimov Bilim ve Buluşlar Tarihi

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerinden bahsedilince akla mutlaka Isaac Asimov da gelir. Hatta çoğu kişi kendisini türün babası olarak kabul eder. Ama bununla birlikte Asimov bir biyokimyacı ve profesördür. Yazdığı bilimkurgu öykü ve romanlarının altındaki doluluk bilimsel anlamda belli bir mantığa dayanır. Bu nedenle günümüzde saygın yazarlardan biri olarak kabul edilir. Pek tabii çoğu okur kendisini Vakıf Serisi gibi bir külliyatla tanıyor olsa da aslında Asimov birçok bilimsel kitap yazmıştır. Bunlardan bir tanesi de dünya uygarlığının kökenlerine ışık tutan bir çalışma olan Bilim ve Buluşlar Tarihi kitabıdır.

Bu kitap bizlere ateşin keşfinden başlayarak teknolojide yaşanan son gelişmelere kadar hemen hemen her şeyi anlatıyor. Bir bakıma insanlığın ve uygarlığımızın gelişmesine Bilim ve Buluşlar Tarihi kitabıyla birlikte bir kez daha tanık oluyoruz.

Isaac Asimov Karmaşık Olan Tarihi Basitleştirerek Anlatıyor

Asimov kitap boyunca bizlere geçmişimizin en önemli olaylarını anlatıyor ve bununla birlikte bilimsel gelişmelere de değiniyor. Üstelik tüm bunları duru ve yalın bir dille yapıyor. Örneğin ilk televizyonun nasıl yapıldığı, ilk buharlı trenin yola çıkışı, gezegenlerin keşfedilişi gibi birçok konuyu basit şekilde okurlara aktarıyor.

Kitap daha önce 2006 yılında yine İmge Yayınları etiketiyle satışa sunulmuş ama baskısı tükendikten sonra sadece sahaflar üzerinden ikinci el olarak temin edilebilir hale gelmişti. Yayınevi yakın zamanda kapak görselini de yenileyerek kitabı bir kez daha satışa sundu.

767 sayfalık oldukça kalın kitabın çevirisi Elif Topçugil’e ait. Kitabın satış liste fiyatı da 73 TL olarak belirlenmiş. Bilim ve Buluşlar Tarihi’ni kitapçılardan satın alabilir veya indirimli olarak çevrimiçi kitap satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

* * *

* Ian McEwan’ın Ödüllü Kitabı Kayıp Türkçede

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

20 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  73 tl mi? :flushed: (20 karakter)

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Nihayet benimle aynı düşünceleri paylaşan birisi… Indirimli 59 diye anımsıyorum. :slight_smile:

 3. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Ben hala 100 lira etiketli genç ergen kitapların ya da 60 lira etiketli pelür kağıt/kapak kitapların yanında uygun olduğunu düşünüyorum :slightly_smiling_face:

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Elektrik son 2 senede yüzde 70 zam gördü, Doğalgaz toplamda 2 senede yüzde 64 zam gördü. Geriye kalan tüm zamları bunlardan başlayarak yorumlamak gerekiyor.

  @Erdal_01 ben bu fiyata karton kapak olmasını eleştiriyorum, ciltli baskı için bu fiyat daha makul olurdu.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bana da öğretsene bunu :slight_smile: 2 yıl önce 50-60 TL ödüyordum, son iki aydır 160- 170 TL geliyor elektrik. Doğalgaz ise sayaçlı ve üstüne bir de her doğalgaz almaya gittiğimde 5-10 TL kur farkı vb nedenlerle borçlu çıkıyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

15 cevap daha var.

The Irishman

The Irishman Salon Bulamayınca Alternatiflere Yöneldi

pamuk çin

Çin, Ay’da Pamuk Yetiştirmeyi Başardı