in

Bir Android’den Öyküler: Nihan Sarı’dan Bir Siborgun Anıları

Nihan Sarı imzalı Bir Android’den Öyküler raflardaki yerini aldı. Gelecekten geçmişe, bir siborgun anıları sizleri bekliyor.

Bir Android'den Öyküler - Nihan Sarı
- Reklam -
- Reklam -

Kaleme aldığı çocuk, gençlik ve bilimkurgu türündeki kitapları ile tanınan Nihan Sarı, yeni bir macerayla daha karşımızda. Bir Android’den Öyküler, 3860 senesinden 1512 senesine kaçan, insan görünümlü bir siborgun başından geçenleri anlatıyor.

Daha önce kaleme aldığı, çocuklara yönelik olan Benek’in Masalı serisi ve bilimkurgu türündeki İki Dünya Arasında ile tanıdığımız Nihan Sarı, yeni bir bilimkurgu macerasıyla daha okurların karşısına çıkıyor. Bu sefer geçmişten geleceğe değil, gelecekten geçmişe doğru bir yolculuk yapıyor. Üstelik bunu bir ‘siborg’un gözünden aktarıyor.

Bir Android’den Öyküler – Nihan Sarı | Arka Kapak Yazısı

Eski zamanların, kaotik zamanlar olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Bu efsanevi, kadim ve yitip gitmiş zamanlar, zaman okyanusunun eşsiz kuytuları. Hele de benim gibi makine uygarlığının kurallarını çiğnemiş birkaçak iseniz.

- Reklam -

On dördüncü yüzyılda, Galata Limanı’nı kuş bakışı gören yüksek tepenin üzerindeyim. Liman, Osmanlı İmparatorluğu’nun en çok işleyen, sadece ticaret ve köle gemilerinin kaptanlarının ve denizcilerinin bilinmeyen, kulaktan dolma öyküler sayesinde tanıdıkları, gizlerle dolu kentlerine seyahat etme cesaretini gösterdikleri, gemilerini demirledikleri bir liman. Efsanelerin ve gerçeklerin birbirine karıştığı limanı olabildiğince uzaktan, beni kimsenin fark ve rahatsız etmeyeceği bir tepeden gözetliyorum. Orta şiddetteki rüzgâr sırma kumaştan koyu yeşil kaftanımın eteklerini savuruyor ve kavuğumla, yüzümü gizleyen siyah pelerinimin başlığını sıkıca tutmamı zorlaştırıyor. Pelerinimin başlığı her daim yüzümü gizliyor. İnsanların içine karışmamaya gayret ediyorum. Aralarına girmeye mecbur kalırsam bana yakın olmalarından kaçınıyorum. Onlar da benden uzak duruyorlar. Beni tanıdıkları, hakkımda herhangi bir bilgi sahibi oldukları pek söylenemez.

Zaman nehrinin ânındaki insanlar bilinmeyen karşısında derin bir korku duyuyorlar. Bu nedenle benden de korkuyorlar. Farkındayım ve şikâyetçi değilim. İnsan bedenimi görmelerine defalarca izin verdim. Limanda, çarşıda, pazarda, şehir merkezinde, kervansaraylarda. Onlarınkine nazaran daha iri olan bedenimdeki ve ifadesiz yüzümdeki tuhaflığı fark ettiklerini ancak adlandıramadıklarını biliyorum. Onların zamanında yaşamak istiyorsam, onlara fazla yakın olmamalıyım. Çünkü yaşlanmadığımı eninde sonunda anlayacaklar. Onlara açıklayamayacağım sırlarım var. Ben uygarlığının kurallarını çiğnemiş birkaçağım. Üç bin sekiz yüz altmış senesinden bin beş yüz on iki senesine kaçan insan görünümlü bir siborgum. Gelecekten geçmişe iltica eden bir makine zekâlıyım. İşte bu yüzden saklanmalıyım.

Bir Android’den Öyküler - Nihan Sarı

- Reklam -

Nihan Sarı’yı yazarlığının yanı sıra, illüstatör kimliği ile de tanıyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi, animasyon ve illüstrasyon anasanat dalından mezun olan Sarı, ardından aynı üniversitede animasyon, kitap ve film karakteri yaratmak üzerine yüksek lisans yaptı. Aldığı eğitim ile romanlarında çok katmanlı görsel kurguları da kullanmakta.

Editörlüğünü Volkan Çelebi’nin üstlendiği ve Monokl Yayınları etiketiyle çıkan roman, toplam 160 sayfadan oluşuyor.

Geçen haftalardan itibaren raflardaki yerini almaya başlayan kitapla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Helstrom 2. sezon iptal

Helstrom 2. Sezon İptal Edildi

Narnia Günlükleri - C. S. Lewis

Narnia Günlükleri Alıntıları: C. S. Lewis’in İnanılmaz Hayal Dünyasından Tadımlık Okumalar