in

Haruki Murakami, Babasına Dair Kişisel Anılarını “Bir Kediyi Terk Etmek” Kitabında Bir Araya Getiriyor

Haruki Murakami okuru bugüne kadarki en kişisel anlatısına davet ediyor. Çağdaş Japon edebiyatının önemli kalemi, “Bir Kediyi Terk Etmek” ile raflarda.

Bir Kediyi Terk Etmek - Haruki Murakami
- Reklam -
- Reklam -

Haruki Murakami yeni kitabı Bir Kediyi Terk Etmek ile Türkçe raflarında. Eser, Doğan Kitap tarafından okurlara sunuluyor.

Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından Haruki Murakami, şimdi de kişisel anıları ile okurların karşısına çıkıyor. Tam adı Bir Kediyi Terk Etmek: Babam Hakkında olan eser, Murakami’nin babasına dair anılarını bir araya getiriyor. Eser, yazarın en kişisel anlatısı olma yönüyle diğer kitaplarından ayrılıyor.

Öykü, roman ve Koşmasaydım Yazamazdım gibi kurgu dışı çalışmalara imza atan Murakami, bu sefer bir anı kitabı ile raflardaki yerini alıyor. Orijinal adı Neko o Suteru – Chichioya ni Tsuite Kataru Toki olan eser, kendi ülkesinde çıkışını 2020 yılında gerçekleştirmişti. Murakami’nin anılarına Yan Gao imzalı illüstrasyonlar da eşlik ediyor.

- Reklam -

Bir Kediyi Terk Etmek – Haruki Murakami | Arka Kapak Tanıtımı

Bir Kediyi Terk Etmek - Haruki Murakami

Haruki Murakami babasını hatırlıyor…

Sıradan bir anı, sahile beraber bırakılan bir kedi, Murakami’nin babasına dair anılarının kapısını aralıyor. Hayatı ve hayalleri savaşla bölünen babanın öyküsünü kurgulamak, ailenin ve ülkenin de geçmişine bakmak anlamına geliyor. Murakami, yetişkin hayatında uzak olduğu babasıyla vedalaşırken, onun hem kişisel tarihindeki yerini gösteriyor hem de hayatları savaşla bitmiş veya dağılmış bir nesle saygı duruşunda bulunuyor…

Bir Kediyi Terk Etmek, Murakami’nin bugüne kadarki en kişisel anlatısı….

- Reklam -

Toplamda 104 sayfadan oluşan eseri Japonca aslından tercümesini Ali Volkan Erdemir üstleniyor. Eserin yayına hazırlığı ise Hülya Balcı’ya ait. Kitap Mayıs 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Haruki Murakami Kimdir?

1949 Kyoto doğumlu Japon yazar Haruki Murakami, üniversite eğitimini Vaseda Üniversitesi’nde klasik drama üzerine aldı. İsmi son dönemlerde neredeyse her yıl Nobel Edebiyat Ödülü ile anılan yazar, ilk kitabı Rüzgârın Şarkısını Dinle’yi 1979’da yayımladı. 1Q84, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu ve Zemberekkuşu’nun Güncesi gibi kitaplarla dünya çapında milyonlarca okura erişti.

21. yüzyıl edebiyatının en önemli yazarları arasında bulunan Murakami, birçok edebiyat ödülüne de layık görüldü.

Haruki Murakami eserleri ve yazarın Türkçeye kazandırılan son kitabı Bir Kediyi Terk Etmek hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ezra Miller, The Flash Sonrası DC Filmlerinde Olmayacak

Ezra Miller’ın The Flash Filmi Sonrası DC Sinematik Evreni’nde Yer Almayacağı Konuşuluyor

Space Invaders İncelemesi - Nona Fernandez

Space Invaders İncelemesi: Pinochet Gölgesinde Kâbuslar ve Hafızayı Birbirine Karıştıran Bir Kitap