in ,

Musa Kâzım Sakarya’nın Hatıralarını İçeren “Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları” Raflardaki Yerini Aldı

Tuğba Aydeniz, büyük dedesi Musa Kâzım Sakarya’nın hatıralarını “Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları” kitabında bir araya getirdi.

Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları - Musa Kâzım Sakarya
- Reklam -
- Reklam -

Musa Kâzım Sakarya’nın hatıralarından hazırlanan ve Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları, Timaş Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Timaş Tarih Hatırat Kitaplığı, yeni bir kitap ile yolculuğuna devam ediyor. Sırada bugüne kadar üzerinde yeterince durulmamış Sakarya Meydan Muharebesi ayrıntılarıyla ele alınıyor. Tuğba Aydeniz’in yayıma hazırladığı “Sakarya Savaşı Hatıraları”, o dönemin canlı şahidi olan gazi Musa Kâzım Sakarya’nın kaleme aldığı savaş hatıralarından oluşuyor.

Hatıralarını el yazısıyla ve Latin harfleriyle kaleme alan İstiklâl Gazisi Musa Kâzım Sakarya çocukluğunu, eğitim hayatını, “onbeşliler”e gönüllü olarak iştirak edişini, savaş günlerini, cephede aldığı ağır yaraları ve yaşam mücadelesini detaylarıyla anlatıyor.

- Reklam -

Hazırlanan kitabın arka kapak tanıtım metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları – Musa Kâzım Sakarya | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları - Musa Kâzım Sakarya

Timaş Tarih Hatırat Kitaplığı, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının yazdığı hatıralarla büyümeye devam ediyor! Sakarya Savaşı’na dair yazılmış hatıraların yok denecek kadar az olduğu bir dönemde Tuğba Aydeniz, büyük dedesi Musa Kâzım Sakarya’nın hatıralarını yayıma hazırladı. Aydeniz’in, adını Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları koyduğu bu hatırat, dönemi canlı bir şahidin gözünden aktararak bir “ilk”e imza atıyor.

1. Dünya Savaşı yıllarında başarılı eğitim hayatını yarıda bırakan, bir yaş küçük olmasına rağmen kendi isteği ile “onbeşliler”in arasına katılan ve gençliğini o destansı mücadeleye adayan Musa Kâzım Sakarya; yazdıklarıyla Kurtuluş Savaşı’na ışık tutuyor. Musa Kâzım Sakarya’nın 1976’da el yazısıyla kaydettiği bu hatırat, Kurtuluş Savaşı’nın ve Millî Mücadele’nin özelinde, Cumhuriyet Türkiye’sinin askerî, kültürel, entelektüel ve toplumsal tarihi açısından değerli bir kaynak niteliğinde…

- Reklam -

İstiklâl Madalyası sahibi Musa Kâzım Sakarya; şahitliklerini, izlenimlerini, gözlemlerini ve değerlendirmelerini kayda geçirerek tarihsel hafızamız için değerli bir eser ortaya koyarken aynı zamanda, kendi ifadesiyle, “evlat ve torunlarına şerefli bir soy ismini” de miras bırakıyor…

Sakarya Savaşı’na dair kaynaklar, özellikle de canlı şahitlerin aktardığı gözlemler günümüze çok az ulaşmış durumda. Bu nedenle bu kitap, döneme dair büyük bir boşluğu da dolduruyor.

Toplamda 368 sayfadan oluşan kitap, Aralık 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almış durumda.

Bu tarz hatırat kitaplarını okumayı seviyor musunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ketebe Yeryüzü Şiirleri Dizisi

Ketebe Yeryüzü Şiirleri ‘Şiir Sanatının’ İzini Sürmeye Devam Ediyor

The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections İncelemesi: Tavşan Deliğine Geri Dönmek