in

Bir Tür Kıvılcım: Elle McNicoll’ın Otizimli Bir Çocuğun Hikâyesini Anlattığı Ödüllü Kitabı Türkçede

Elle McNicoll imzalı “Bir Tür Kıvılcım” kitabı, Türkçe raflarındaki yerini aldı. Ödüllü eser, doğru bildikleri için boyun eğmeyi reddeden otizmli bir kızın heyecan verici hikâyesini anlatıyor.

Bir Tür Kıvılcım - Elle McNicoll

Ödüllü yazar Elle McNicoll’ın otizmli bir çocuğun hayatına yer verdiği eseri Bir Tür Kıvılcım, Türkçe olarak raflardaki yerini aldı. Timaş İlk Genç etiketiyle çıkan eser, Addie’nin doğru bildikleri için verdiği mücadelede boyun eğmeyi reddeden heyecan verici macerasına odaklanıyor.

Orijinal adı A Kind of Spark olan ve ilk defa Haziran 2020’de basılan Bir Tür Kıvılcım, Addie’nin yaşadığı sorunları ve uğradığı zorbalığı anlatıyor. Bununla birlikte aslında uygun bir eğitim, sevgi ve anlayış ile otizmli bir çocuğun da herkes gibi bir hayat sürebileceğini gösteriyor. Eser, engelli bireylerin aileleri, arkadaşları ve öğretmenleriyle olan ilişkilerini incelikle anlatıyor.

Kitabın yazarı Elle McNicoll ödüllü bir isim. Aynı zamanda kaleme aldığı ilk kitabı olan Bir Tür Kıvılcım, Blue Peter En İyi Kitap Ödülü ve Waterstones Çocuk Kitapları Ödülü ve Blackwell’s Book 2020 ödüllerini kazandı. McNicoll, çocuk kitaplarında nöroçeşitliliğin daha iyi temsil edilmesini savunuyor.

Şimdiye kadar 12 ülkede yayımlanan eser ayrıca BBC İngiltere tarafından televizyon serisi olarak da yayınlanacak. Kitabın tanıtım yazısına hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

Bir Tür Kıvılcım – Elle McNicoll | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Bir Tür Kıvılcım - Elle McNicoll

11 yaşındaki Addie, yaşadıkları kasabada bir zamanlar büyücülükle suçlanan ve ‘cadı’ olarak adlandırılan ama aslında nöroçeşitliliğe sahip çok sayıda kadının öldürüldüğünü öğrendiğinde, bu ’cadıların’ hikâyesinde daha fazlası olduğunu bilir. Tıpkı kendi hikâyesinde olduğu gibi. Sahip olduğu keskin empati yeteneği sayesinde onların anısına sahip çıkmaya kararlıdır. Sadece kendisi gibi otistik ablası, Addie’nin hissettiklerini ve yaşadıklarını gerçekten anlar. Peki Addie, kasabasındaki insanların ona karşı bakışına meydan okuyup geçmişte öldürülen kadınların itibarının iade edilmesi için verdiği mücadeleden galip çıkabilecek mi?

Ödüllü yazar Elle McNicoll’dan, doğru bildikleri için verdiği mücadelede boyun eğmeyi reddeden genç bir kızın heyecan verici bir hikâyesi…

Kitabın ilk sayfalarını içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çevirisini Gizem Şakar’ın üstlendiği kitap toplam 208 sayfadan oluşuyor. Şubat 2022 itibarıyla raflardaki yerini alan kitap, çevrim içi kitap satış sitelerinden de temin edilebiliyor.

Bir Tür Kıvılcım’ın konusunu sizler nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Despicable Me 4 çıkış tarihi çılgın hırsız

Despicable Me 4 Filminin Çıkış Tarihi Açıklandı: ‘Çılgın Hırsız’ Geri Dönüyor

hopewell medeniyeti kizilderili yok olma

Kadim Kızılderili Medeniyetinin Gizemli Çöküş Nedeni Aydınlatıldı: Efsanelere Konu Olan Kozmik Bir Felaket Yaşanmış