in

Bir Zamanlar Dünyada: Murat k. Murat’tan Mitoloji, Distopya ve Kahanetlerle Dolu Bir Dünya Çağrısı

Murat k. Murat’ın ilk öykü kitabı Bir Zamanlar Dünyada çıktı. Mitlerin, distopyaların ve rivayetlerin birbirine karıştığı eser şimdi raflarda.

Bir Zamanlar Dünyada - Murat k. Murat

Yazar ve editör Murat k. Murat’ın ilk öykü kitabı “Bir Zamanlar Dünyada” raflardaki yerini aldı. Eser, Ketebe Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıktı.

Öykülerini çeşitli dergi ve fanzinlerde okuma fırsatı bulduğumuz, 2009 – 2011 yılları arasında Yumuşak Ge dergisini yayıma hazırlayan ekibin bir parçası olan, şu sıralar ise Post Öykü dergisinin yayın kurulunda yer alan Murat k. Murat ilk öykü derlemesiyle bizlerle.

Yazar, daha önce genç okurlar için Gezegen Rehberi: Uzay Kaşifinin El Kitabı’nı da kaleme almıştı. Murat k. Murat yeni kitabı Bir Zamanlar Dünyada adlı eserinde okuru mitoloji, ütopya, distopya ve fantezi türlerinde amansız bir yolculuğa davet ediyor.

Bir Zamanlar Dünyada – Murat k. Murat | Arka Kapak Tanıtımı

Bir Zamanlar Dünyada - Murat k. Murat
“Karanlık büyüdükçe öfkesi artıyor. Nihayet avcının dişleri ense kökünde. O zaman anlıyor. Av da avcı da birdir. Bir ömür kovaladığı da, kaçtığı da kendisidir. Zapt edilemez bir iştahla yakaladığı da aslında kendi kuyruğudur.”

Yolun sonu belki de başına çıkar. Belki bitiş, başlangıçtır aslında. Belki de yaşamak, aslında hatırlamaktan ibarettir ve yaşam, genç girip yaşlı çıktığımız karanlık bir mağaradan başka bir şey değildir…

Zaman yolculuğunun mucidi Kadir Bayat, bir ömür kaçtığı ölümü bu defa kovalamaya başlayan Tuğrul dede, bir çift inciye dönüşmüş gözleriyle köye kıyameti getiren Kenan ve daha niceleri…

Murat K. Murat okuru mitik ve ütopiğin hatta distopiğin, rivayet ve kehanetin birbirine karıştığı, tanıdık ama aynı zamanda da yabancı bir dünyaya davet ediyor: Hem şimdinin hem geçmişin hem de geleceğin, kısaca bir zamanların dünyasına.
Toplamda 112 sayfa ve 9 öyküden oluşan kitabın içinde şu öyküler yer alıyor: Muhafız, Zirvede Bir Felaket, Beklemekle Varılan, Döner, Saçların, Eller ve Derin Bir Çukur, Bir Çift İnci, Kıyamet Seansları ya da United Zombies of The World, Zamanın Sürekliliği Hakkında Birtakım Sorular ve Cevapları ve Siz de mi Partiden Sıkıldınız?

Kadir Danış tarafından yayıma hazırlanan eserin düzeltisi Gülşen Funda’ya ait. Eserin kapak tasarımı ise Harun Tan tarafından gerçekleştirilmiş.

Bir Zamanlar Dünyada kitabı Ekim 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Esere ve yazara dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Sarah Fielding: İlk Çocuk Romanı Yazarı ve Bambaşka Bir Kadın İdealini İsteyen Tarihi Kişilik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Arkadaş Z. Özger Yaşamı Çizgi Öykü

Arkadaş Z. Özger’in Yaşamı Çizgi Öykü Oluyor

jared leto joker justice league

Jared Leto, Zack Snyder’s Justice League Çekimleri İçin Yeniden Joker Oluyor