in ,

Modern Bilimden Kadim Bilgiye Şifanın İzini Süren “Bitkilerin Ruhu” Çıktı

Potawatomi halkı üyesi Robin Wall Kimmerer’ın doğayla kurduğu ilişkinin bir ürünü: “Bitkilerin Ruhu” kitabı çıktı.

Bitkilerin Ruhu - Robin Wall Kimmerer
- Reklam -

Robin Wall Kimmerer imzalı Bitkilerin Ruhu çıktı. Eser, Mundi Kitap etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Kuzeydoğu Kızılderilileri kültür grubundan Potavatomilerin resmi bir üyesi olan 69 yaşındaki Robin Wall Kimmerer, Bitkilerin Ruhu kitabıyla okurun karşısına çıkıyor. Bilim insanı ve ödüllü bir profesör olan Kimmerer, doğa anlatımı çalışmalarıyla tanınıyor. John Burroughs Ödülü’ne layık görülen yazarın makaleleri Orion ve Whole Terrain dahil birçok mecrada yayımlandı. New York Üniversitesi’nde Çevre Biyolojisi profesörü olarak görev yapan Kimmerer, Yerli Halklar ve Çevre Merkezi’nin de kurucu yönetmeni konumunda.

Alt başlığı Modern Bilimden Kadim Bilgiye Şifa olan kitap ilk olarak 2013 yılında Braiding Sweetgrass: Indigenous Wisdom, Scientific Knowledge and the Teachings of Plants orijinal adıyla yayımlandı.

- Reklam -

Bitkilerin Ruhu – Robin Wall Kimmerer | Arka Kapak Tanıtımı

Bitkilerin Ruhu - Robin Wall Kimmerer

Dünyanın evimiz olduğunu unuttuk.

Robin Wall Kimmerer, Potawatomi halkının bir üyesi ve bir botanikçi olarak doğayla birden fazla dilde konuşabilen bir araştırmacı: Bir yandan çocukluğundan itibaren bitki ve hayvanlarla kurduğu ilişki ona doğanın en eski öğretmenimiz olduğunu göstermiş, öbür yandan ise botanik eğitimi ona bütünün parçalarını görmeyi öğretmiş. Halkının öğretilerini ve bilimin sesini kendinde birleştiren Kimmerer, Bitkilerin Ruhu’nda bu iki farklı bilgi merceğinden bakarak edindiği tecrübeleri bir araya getiriyor ve canlıların dünyasıyla kurduğumuz ilişkinin karşılıklı olması gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü ancak diğer canlıların dillerini anlayabildiğimiz zaman dünyanın cömertliğini anlayabilir, bu cömertliğe karşılık kendi hediyelerimizi vermeyi öğrenebiliriz.

Gezegenimizin sesini duymak bizim sorumluluğumuz…

- Reklam -

“Robin Wall Kimmerer olağanüstü bir kitap yazmış; kanıtlara dayalı, objektif bir bilim anlayışının, yerlilerin kadim öğretileriyle nasıl zenginleşebileceğini gösteriyor. Güzelliği o kadar iyi yakalayıveriyor ki… boylu mazıların, yabani çileklerin, yağmurun eksik olmadığı ormanların, mis gibi kokan kutsal ot dolu çayırların manzarası kitabı kenara koyduğunuzda bile gözünüzün önünden gitmiyor.” – Jane Goodall

Toplamda 424 sayfadan oluşan Bitkilerin Ruhu, Ayşe Başçı tarafından Türkçeye kazandırıldı. Eserin editörlüğü Çiçek Eriş, düzeltisi Melis Oflas tarafından gerçekleştirildi. Eserin yayınlandığı dizi ise Merin Sever editörlüğünde hazırlanıyor. Kapak tasarımında Beyza Ceylan’ın imzası bulunuyor.

Mundi Kitap, 2019’da Can Yayınları’nın alt markası olarak yayına başladı.

Robin Wall Kimmerer imzalı Bitkilerin Ruhu hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Bu tarz, doğa - deneyim - bilgiler karışımı gibi kitapları seviyorum. Dilimize kazandırıldığı için teşekkürler :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

ubisoft satış

Assassin’s Creed’in Yapımcısı Ubisoft Yakın Gelecekte El Değiştirebilir

Alan Moore, Yazarlar Adaylarına Tavsiye

Alan Moore’dan Yazarlara Tavsiye: “Berbat Kitaplar Okuyun”