in ,

Biz Beş Kişiyiz – Matias Faldbakken | Haftanın Kitabı #188

Bu haftaki önerimiz olan “Biz Beş Kişiyiz”, korku ve bilimkurguyu ham ve kırsal bir gerçekçilikle harmanlayıp, eğlenceli bir biçimde bir araya getiriyor.

Biz Beş Kişiyiz - Matias Faldbakken | Haftanın Kitabı #188

Künye

Yazar: Matias Faldbakken
Kitap: Biz Beş Kişiyiz
Çeviri: Mehmet Emin Baş
Orijinal Adı: Vi Er Fem
Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa sayısı: 240
Çıkış Tarihi: Ağustos 2021

* * *

Biz Beş Kişiyiz – Matias Faldbakken | Arka Kapak Yazısı

Biz Beş Kişiyiz’in kahramanı Tormod, çılgın gençlik yıllarının ardından güvenilir bir aile babası haline gelir. O bir marangozdur ama aynı zamanda kendini bir bilim adamı olarak da görür. Tormod ve karısı Siv’in iki çocuğu vardır, ancak Tormod aileyi genişletmek istediğinde Siv üçüncü çocuğa karşı çıkar. Ailenin sevgili köpeği Snusken de ortadan kaybolunca, geride doldurulması gereken kocaman bir boşluk kalır. Böylece ailenin ortasında bir karadelik açılır adeta. Çift birbirinden uzaklaşır, içine kapanan Tormod, kırmızı Norveç kili ve gübreyi karıştırarak deneyler yaptığı atölyesinde giderek daha fazla zaman harcar, yarattığı balçık yeni oyuncağıdır artık. Tormod’un deneyleri sonucunda balçık canlanır ve bir süreliğine ailenin bir parçası olur. Ne var ki Tormod’un geçmişinden canlanıp gelen hayaletleri bu denklemin dinamiklerini altüst eder: Ailenin beşinci üyesi olan balçık, artık hayatlarını tehlikeye atan bir canavar mıdır?

Matias Faldbakken, Biz Beş Kişiyiz’de, korku ve bilimkurguyu ham ve kırsal bir gerçekçilikle harmanlıyor ve biz insanlar kontrolümüz dışındaki güçlerle boğuştuğumuzda neler olabileceği hakkında son derece orijinal, inanılmaz derecede komik ama aynı zamanda ürkütücü bir roman ortaya koyuyor.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

hbo max avrupa yayın

HBO Max Avrupa’da Yayına Başlıyor: Türkiye Henüz Gündemde Yok

Matrix 4: Resurrections fragmanı

Matrix 4: Resurrections’ın Aksiyon Dolu İlk Fragmanı Yayında