in

James Joyce’a Adanan Bloomsday Etkinliklerle Kutlandı: Leopold Bloom’un O Ünlü Yürüyüşe Çıktığı Gün Unutulmadı

Bloomsday dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. James Joyce’un kült romanı Ulysses’in ikonik karakteri Leopold Bloom, o ünlü yürüyüşün yıldönümünde anıldı.

Bloomsday james joyce kutlama
Bloomsday enthusiasts get into the sartorial spirit of Ulysses in the novel's native town, Dublin

Bloomsday başta Dublin ve İrlanda olmak üzere dünya çapında gerçekleştirilen birçok etkinlikle kutlandı. James Joyce’un ünlü eseri Ulysses bu sene 100. yaşına girdi. Eserin başkarakteri Leopold Bloom ise o meşhur yürüyüşüne tam da bugün çıkmıştı.

16 Haziran edebiyat tarihi açısından önemli bir günü işaret ediyor. İrlandalı yazar James Joyce’un kaleminden çıkan Lopold Bloom karakteri, 16 Haziran 1904 tarihinde uzun bir yürüyüşe çıkmıştı. Dublin kentindeki James Joyce Center tarafından düzenlenen Bloomsday Festivali kapsamında bu önemli gün bütün ülkede sayısız etkinlikle kutlanıyor.

Ulysses romanının başkahramanı Leopold Bloom’un adıyla anılan Bloomsday, romanın kahramanları gibi giyinerek kutlanan oldukça özel bir gün. Bununla birlikte şehrin dört bir yanında edebiyat, müzik, resim ve her türlü performans sanatıyla geçirilen gün diğer taraftan eserde geçen özel yerlerin ziyaret edilmesini de kapsıyor. Ayrıca 16 Haziran sabahı Leopold Bloom’un yaptığı kahvaltı anısına, güne özel olarak hazırlanan bir kahvaltıyla başlamak da ritüelin önemli bir parçası olarak anılıyor.

Bloomsday james joyce kutlama Ulysses

James Joyce Anısına Kutlanan “Bloomsday” 1954 Yılında Gelenek Hâline Geldi

Bloomsday ilk defa Joyce’un dünya çapında şöhret kazanmasından önce, Ulysses’in Fransız çevirisini yapan Sylvia Beach tarafından kutlanmıştı.

1954 yılında Patrick Kavanagh ve Flann O’Brian Ulysses kitabının bölümlerini 16 Haziran tarihinde okumasıyla etkinlikler geleneksel hâle gelmeye başlamıştı.

James Joyce Centre adına kahvaltı etkinliğinde konuşan bakan Catherine Martin bu önemli güne dair şunları kaydetti:

“Bir ustalık eseri olan Ulysses kitabının okuyucularla buluşmasının üzerinden 100 yıl geçti. Burada bu önemli günde zengin karakterler ve kahramanlarla hayal gücümüzü besleyen, ilham veren ve İrlandalı her şeyi anımsatan yazılar yazan James Joyce’u anıyoruz.

“Bakanlığımızın James Joyce Center’ı destekleyerek Bloomsday Festivalinin gerçekleşmesine katkı sağlamasından dolayı mutluluk duyuyorum.

“Bu yıl, bir haftaya yayılmış, şehrin dört bir yanındaki parklarda, tiyatrolarda, sahillerde, caddelerde, barlarda ve meydanlarda 100’ün üzerinde etkinlik düzenlenecek. Ulysses kapağını her açtığımızda bize birçok şeyi öğretmeye devam edecek.”

Bloomsday james joyce Ulysses

Bununla beraber Bloomsday festivalleri sadece İrlanda’da değil aynı zamanda dünya genelinde San Fransico’dan Brezilya’ya, Vietnam’dan Avusturalya’ya birçok ülkede de kutlanıyor.

Bloomsday kutlamaları

Ulysses romanı hakkında sizin görüşleriniz neler? Sizin Bloomsday kutlamalarınız nasıldı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: RTE

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cahit Zarifoğlu Bütün Eserleri

Cahit Zarifoğlu’nun Yeni Yayıncısı Belli Oldu: Usta Şair Bütün Eserleriyle Ketebe’de

jon snow dizisi game of thrones

Jon Snow’a Odaklanan Yeni Bir Game of Thrones Dizisi Geliyor