in

Brandon Sanderson’ın Beklenen Kitabı “Savaşkıran” Ön Siparişte!

Brandon Sanderson hayranlarına müjde! Uzun zamandır merakla beklediğimiz Savaşkıran (Warbreaker) sadece birkaç gün sonra raflarda!

Son yıllarda gerek üretkenliği gerekse de engin hayal gücüyle fantastik edebiyata âdeta damga vuran, adı şimdiden bu türün ustalarıyla birlikte anılan Brandon Sanderson‘ın çok uzun bir süredir dilimize çevrilmesini beklediğimiz Savaşkıran (Warbreaker) romanı Akılçelen Kitaplar tarafından ön siparişe açıldı.

Yurt dışında ilk kez 2009’da yayınlanan romanda Prenses Vivenna ile Prenses Siri adında iki kardeşin yaşadıklarına tanık oluyoruz. Kitap insanların çevrelerindeki renkleri emebildiği ve bunu büyü yapmak için kullanabildiği bir sisteme sahip.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
Hallandren’in başkenti T’Telir… Güneşli sokaklarında dolanan ve rengârenk kıyafetler giymiş insanların, tanrı olarak yeniden doğan kahramanlara taptığı bir sahil şehri. Sessiz ve gizemli Tanrı Kral’ın liderliğindeki tapınak, yaşamaya devam etmeleri ve daima genç kalmaları için halk tarafından bağışlanan hayat gücü, yani Nefes sayesinde varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Idris’e sürülmüş olan eski kraliyet ailesi, gönülsüzce de olsa, prenseslerden birini Tanrı Kral ile evlendirmek zorunda. Ancak T’Telir’e gelen prenses ne şehri beklediği gibi bulacak ne de tahmin ettiği gibi bir evlilik yapacak. Prensesin tek dostu, Idris’le bir savaş çıkmasından endişe eden ve kendi kutsallığından şüphe duyan bir tanrı: Işıktını.

Bütün bunlar olup biterken Gecekanı isminde bilinçli bir kılıç taşıyan ve renkleri kullanarak Nefesin gücünü odaklayan Hallandren, büyüsüyle gizli kapaklı işler çeviriyor ve gizli planları, belki de tüm dünyayı değiştirecek…

“Tekinsiz dostluklar, karanlık entrikalar ve tehlikeli büyüler üzerine çok güçlü bir hikâye anlatan, bağımsız bir roman. Karmaşık ve ikna edici karakterleri, muhteşem bir dünyayı ve incelikli bir mizahı aynı potada eriten Sanderson, ilgi çekici ve olağanüstü bir macera yaratmış.”
-Publishers Weekly
Çevirisini daha önce yazarın Lejyon kitaplarını da dilimize kazandıran Deniz Evliyagil‘in üstlendiği 580 sayfalık Savaşkıran şu anda ön siparişte. Kitabın raflardaki yerini alma tarihiyse 21 Haziran.

Şimdiden keyifli okumalar!

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

57 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Firtinakiran Firtinakiran dedi ki:

  Şükür kavuşturana :dancer:t2::dancer:t2::dancer:t2:!

  O zaman sorumu burada da sormak istiyorum :slight_smile: Çünkü bu sorunun cevabı her şeyi etkileyecek.

 2. Avatar for Netero Netero dedi ki:

  Savaşkıran’ın Brandon Sanderson isimli kitabı nihayet çıktı. :face_with_raised_eyebrow:

 3. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  Bence konunun başlığı değiştirilip burada konuşulabilir, konu kalabalığına gerek yok diye düşünüyorum.
  Kitaba gelince, bence oldukça güzel bir kitaptı, çevirisi de diğer kitaplara göre çok çok daha başarılıydı diye düşünüyorum, özellikle isimlerin çevirisine hayran kaldığımı söyleyebilirim.
  Kitabı daha yeni okudum ama bugün biraz yorgunum o yüzden ne desem bilemiyorum, yine de neler yazabiirim bir bakalım:

  Özet

  Siri ve Vivenna karakterlerinin gerçekten başarılı işlendiğini düşünüyorum. Sanderson bu kitapta zıtların birliği temasını diğer kitaplarına nazaran çok daha fazla öne çıkarmışsa da kızların içinde bulundukları durumlara verdiği tepkiler çok doğal. Siri’nin derslerden ve sorumluluklardan kaçarken birden bire tanrı krala eş olması, bununla ilgili yaşadığı korkular, fakat durumu kontrol altına alabilmesi ve hafif uçarı tavırları çok hoşuma gitti.
  Diğer taraftan hayatını politikaya ve derslerine vermiş, hayatını eğitimle harcayan Vivenna’nın gerçeklerle içine düştüğü şaşkınlık, idealleriyle gerçekleri arasında kaldığında yaşadığı iç çatışma da oldukça başarılıydı.
  Dünya da oldukça egzotikti bence.
  Nefesle oluşturulan büyü sistemi bence başlı başına ayrı bir durum. Belli nefes sayılarıyla belli tekamüllere ulaşıyorsunuz ve renk tonlarını ayırabiliyorsunuz, cansız eşyaları hareketlendirebiliyorsunuz (ki buna uyandırma deniyor), sesleri bile daha rahat ayırteder hâle geliyorsunuz. Biyokroma denen bu büyü sistemi aslında herkesçe yapılabilir ama herkeste bir sadece bir nefes bulunuyor ve gerisini satın almanız ya da karşınızdakinin size rızasıyla vermesi gerekiyor.
  Bu sistem de kitapta çok güzel anlatılmış. Başta biraz karışık gelse de işler gittikçe anlam kazanıyor.
  Kitabın tek sıkıntısı, tıpkı Elantris gibi, sonuna bir yirmi sayfa falan daha ister bence. Örneğin Siri ve Vivenna’yı doğru düzgün bir arada görmedik, ikisinin oturup uzun uzun konuştuğu bir sahne okumayı çok isterdim açıkçası.

  Sonuç olarak okuyun derim, Sanderson yine yapmış yapacağını. :slight_smile:

 4. Avatar for mit mit dedi ki:

  Diğer kitaplardan bağımsız sayılır. Kozmer evreninde geçiyor ama ayrı bir macera anlatıyor. Tek kitap.

 5. Avatar for yafeshan yafeshan dedi ki:

  Sonunda kitap elime gecti. Taze taze okumaya baslayacagim. Cok bekliyordum, cok istiyordum cikmasini. Cevirisi de cok iyi diyorsunuz. tadindan yenmez.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

52 cevap daha var.

Çağdaş Türk Edebiyatı Eserleri İngilizceye Çevriliyor!

Aşk ve Ölüm Şarkıları: Aşk Kadar Karmaşık Bir Derleme