in ,

Brandon Sanderson’dan CDPR’a Destek

Brandon Sanderson’dan The Witcher’ın hakları için Sapkowski ile davalık olma aşamasına gelen CD Projekt RED’e açık kapı: “Dilerlerse kitaplarımın haklarını bedavaya veririm.”

Bildiğiniz gibi geçen gün The Witcher kitaplarının yazarı Andrzej Sapkowski ile bu seriyi video oyunlarına uyarlayan CD Projekt RED, geriye dönük bir telif hakkı talebi yüzünden davalık olma aşamasına gelmişti. Bu durum internette çeşitli tartışmalara yol açtı ve serinin hayranlarını ikiye böldü. Bazıları kitapların, dolayısıyla da The Witcher evreninin asıl yaratıcısı olan Sapkowski’yi haklı görürken bazılarıysa 10 yıldan uzun bir süre önce imzalanan bir anlaşmayı bozup daha fazla para almaya çalışmanın açgözlülük olduğunu savundu.

Şimdiyse bu tartışmaya yeni bir isim katıldı: Sissoylu, Fırtınaışığı Arşivi ve Elantris gibi fantastik kitapların ünlü yazarı Brandon Sanderson. Reddit’te dönen tartışmaları okuyan Sanderson dayanamayıp bu konuyla ilgili bir-iki kelam etme ihtiyacı hissetmiş ve bunun üzerine bir mesaj da kendisi yazmış. Dediklerini aynen aktarıyoruz:

Bunu komik bulabilirsiniz. Dün gece saat 3:00’e kadar bu başlıkta yazılanları okudum ve “Sevgili CD Projekt. Eğer isterseniz Sissoylu’nun haklarını alabilirsiniz…” deme noktasına CİDDEN geldim. Ama öyle bir şey yaptığım takdirde bu başlık patlarmış gibi geldi ve yarın sabah uyandığımda gelen kutumda yüzlerce cevapla karşılaşmak istemiyorum. Bugün çalışmam lazım…

Tüm ciddiyetimle söylüyorum, CDPR’la birlikte bir şeyler yapmayı çok isterdim. Kendileri bugüne kadar ki en iyi kitaptan oyun uyarlamasını yaptılar. Geri kalanlarımızın salyalarını akıtacak cinsten bir şey bu… çünkü bu tür eserlerin tamamı (kitaplar, filmler, oyunlar) The Witcher oyunları gibi daha yüksek kaliteli şeylerden büyük fayda sağlarlar.

Kitaplarımın haklarını CD Projekt Red’e bedavaya vermeyi ciddi ciddi düşünebilirim çünkü harika bir hikâye adaptasyonun kültür üzerindeki etkisi muazzam olabiliyor. Gerçi… sanırım artık kendini beğenmiş fantazya yazarlarıyla daha fazla çalışmak istemiyor ve kendi oyunlarını yaratmakla daha fazla ilgileniyorlardır.

Sanderson ve CDPR… Yaklaşık son 10 yıldır okuduğumuz ve oynadığımız en iyi işlerden bazılarına imza atan ikili. Sizce de birlikte çalışmaları rüya gibi bir şey olmaz mıydı? Reddit üyeleri şimdiden bu haberi CDPR yetkililerine uçurma telaşında. Stüdyo buna nasıl tepki verir, cevapları ne olur bilinmez ama onların elinden çıkan bir Sissoylu oyununun muazzam olacağı garanti gibi… Parmaklarımızı çaprazlayıp tek ayak üstünde bol bol sekiyoruz.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

19 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Lecter Lecter dedi ki:

  Helal olsun valla. Kitapları takdir ile okuduğum yaratıcı bir yazarın, oyunlarını takdir ile oynadığım değerli bir firmaya şu aşamada fikirsel olarak destek çıkıyor olması göğüs kabartıcı bir durum. En azından değer verdiklerimizin (verdiklerimin) kendi değerlerinin de boş olmadığını görebiliyoruz.

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Diğer konuda detaylar tamamen şeffaf olmadığı için şu haklı demedim bilerek. CDPR ne kadar sevsem bile, bilemiyoruz. Belki de Sapkowski ile aralarında çok daha farklı problemler var ve ilk açıklamayı yaparak taraftarları toplamayı düşündüler… O konu tam olarak şu haklı denebilecek düzeyde değil bence.

  Ama bu mevzunun da ötesinde, Sanderson’un bence burada yaptığı “iyi niyet” çakallığı çok daha kötü. İlk bakışta çok ponçik gözüküyor evet. Taraftarlar bölünmüşken, Sapkowski’ye karşı birçok olumsuz yorum dolaşırken, tam bu noktada “ben çok iyiyim, kitaplarımı beleş yapsınlar” gibi bir açıklama bence meehhh. Yanlış anlaşılmasın. Görüşü hatalıdır demiyorum, hatta başka zaman söylese gayet katılabilirim. Ne yazık ki zamanlama çok manidar ve kötücül. Çok akbabalık seziliyor.

 3. Avatar for Firtinakiran Firtinakiran dedi ki:

  Haberi orijinalinde ilk okuduğumda verdiğim tepkiyi buraya da yazayım: Sanderson kan istemiş :smiley:

 4. Avatar for hurbgurb hurbgurb dedi ki:

  Karışmasının nedeni artık dayanamaması bence. Çünkü uzun süredir Sapkowski’nin bu tarz haberleriyle 2’de bir karşılaşıyoruz. Kendisi günümüzün hem popüler serilerinden birinin yazarı, hem de bu kadar başarılı ve çok iyi satmış bir oyunun uyarlandığı eserin sahibi. Oyunlarının Witcher evrenine, kitaplarına ve kitlesine bu kadar büyük bir katkı sağladığı bariz iken ve oyunları da fantastik bir eserin ekranlara çok iyi uyarlanmış haliyken, Brandon Sanderson’a hak vermemek elde değil bence. Oyunların seriye kazandırdığı ün ve destek akıl almayacak kadar büyük. Belki de şu an birçoğumuz bilmiyor olacaktık bu seriyi.

  Sapowski’nin geçmişte yaptığı hatadan ve firmanın şu anki geldiği yerden dolayı, firmayı bu kadar sömürmeye çalışması bana doğru gelmiyor. Ha, arkada işler farklı yürüyordur veya bizim bilmediğimiz şeyler vardır elbette. Ancak ben gördüğüm şeylerden dolayı bu yazara pek sıcak bakamıyorum. Günümüzde nedense, az çok ünlü olan biri ne zaman fikrini belirtse veya eleştiri yapsa, prim yapıyor veya eleştirmek için eleştiriyor algısı oluşuyor. Ki günümüzün önde gelen ve okuyucusuna değer veren yazarlardan biri olan Brandon Sanderson’ın, fikrini belirtmesini yadırgamıyorum ve -yazarı tanıdığım kadarıyla- fırsatçılık yapacak biri olduğunu da düşünmüyorum.

 5. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

  Ben bu konuda Sanderson’un yanındayım. Sapkowski’nin ki bildiğin yaban çakallığı. Seni dünyaya duyuran duyuran oyuna onca sene söv say, sonra da ben bu kadar tutacağını bilmiyordum deyip adamların kapısına dayan.

  Sanderson’un

  Bence bu kısım değil de şu cümle daha önemli;
  “Gerçi artık kendini beğenmiş fantastik yazarlarla uğraşmak istemiyorlar”
  Bence Sanderson’un asıl söylemek istediği Sapkowski’nin ve benzeri … (siz dolduruverin boşluğu) davranışları yüzünden diğer eserlerin ve yazarların zarar göreceği. Ve bence haklı da. Yüzüklerin Efendisi serisinde de olduğu gibi sürekli olarak iyi yapılmış ve sayesinde bir çok ün ve para kazanılmış bir işe b*k atıp sonra doymak bilmeden ordan da bir lokma yemeye çalışıyor bu ikiyüzlüler. Şirketler sonunda bunlarla uğraşmaktan sıkılıp kendi hikayelerini ortaya koymaya başlıyacaklar. Tıpkı Netflix’in Bright’ı gibi.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

14 cevap daha var.

Ant-Man ve Wasp: Marvel Evreninin Böyle Filmlere İhtiyacı Var

Yeni Star Wars Dizisinin Adı “The Mandalorian” Olarak Duyuruldu