in

Çağdaş Gürcü Edebiyatının Dikkat Çeken Kalemlerinden Beka Adamaşvili “Bu Romanda Herkes Ölüyor” ile Türkçede

Çağdaş Gürcü edebiyatının ödüllü kalemi Beka Adamaşvili, Ölüm’ün maceralarını anlattığı “Bu Romanda Herkes Ölüyor” kitabı ile Türkçede.

Bu Romanda Herkes Ölüyor - Beka Adamaşvili

Ödüllü Gürcü yazar Beka Adamaşvili, Bu Romanda Herkes Ölüyor ile Türkçe raflarında. Eser, dilimize Ketebe Yayınları tarafından kazandırılıyor.

Gürcü edebiyatının Türkçedeki renkli yolculuğu yeni eserler ile devam ediyor. 1990 doğumlu Beka Adamaşvili de dilimize kazandırılan Gürcü yazarlar arasına katılıyor.

Üniversite eğitimini Caucasus University’de tamamlayan yazar, yazın hayatını kısa öykülerini dijital ortamlarda paylaşarak başladı. İlk romanı Çoksatar 2014’te yayımlandı. Dilimize de kazandırılan Bu Romanda Herkes Ölüyor ise ilk olarak 2019’da çıktı ve Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Postmodern tekniklere metinlerinde sıklıkla yer veren Adamaşvili, bu kitabında başkarakter olarak Ölüm’ün ta kendisini tercih ediyor. Edebiyat dünyasının en sevilen eserleri arasında kol gezen Ölüm, bazen bir Shakespeare oyununda bazen bir Sherlock hikâyesinde kendisine yer buluyor.

Bununla birlikte kitaba, yazarın kendi yaptığı çizimler de eşlik ediyor.

Bu Romanda Herkes Ölüyor – Beka Adamaşvili | Arka Kapak Tanıtımı

Bu Romanda Herkes Ölüyor - Beka Adamaşvili

Çağdaş Gürcü edebiyatının önemli romancılarından olan ve 2019’da Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Beka Adamaşvili, okurlarını sıradışı, eğlenceli ve çarpıcı bir maceraya davet ediyor.

Ölüm’ün romanına hoş geldiniz!

Bu Romanda Herkes Ölüyor’un başkahramanı, evet, Ölüm’ün ta kendisi! Ama yine Ölüm, bir romanın içinde olduğunun farkında ve üstelik ölüme mahkûm edilmiş karakterleri kurtarmak üzere edebiyat tarihinin en sevilen kitaplarının içine girebilme yetisine sahip! Onu Romeo ve Juliet’i intihardan vazgeçirmeye çalışırken, Büyülü Dağ’a bir çanta dolusu penisilinle giderken, hatta Reichenbach Şelalesi’nde Profesör Moriarty’yi uçuruma ittirip birçok karakteri ölümden kurtarırken görüyoruz. Dahası bütün bunlara yazarın kendi çizimleri eşlik ediyor.
Sevgili okur, bir roman karakteri olmak zor. Ama bir roman karakteriyle uğraşmak daha da zor. Hele de o karakter Ölüm’ün ta kendisiyse!

Bu Romanda Herkes Ölüyor, pek çok postmodern teknik kullanılarak yazılmış çok eğlenceli bir roman. Okuru edebiyat tarihinin önemli metinleri arasında gezdirirken hem kendi diyeceğini diyor, hem de insan, toplum ve hayat/ölüm üzerine mütalaalarda bulunuyor.

Toplamda 188 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Harun Çimke üstleniyor. Eser geçen haftalarda Türkçe raflarındaki yerini almaya başladı.

Beka Adamaşvili imzalı Bu Romanda Herkes Ölüyor hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for acimatriyarka acimatriyarka dedi ki:

    Yazarın ismini ilk kez duydum. Kitabın iç dünyamızdaki hislere tercüman olan bir konusu var. Hangimiz düşünmemişizdir ki ölümüne yürüyen o roman karakterini durdurmayı, “Kendine gel!” deyip sarsmayı, hatalara karşı uyarmayı? İleride okumak istediğim bir kitap. Paylaşım için teşekkürler. :slightly_smiling_face:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Batman Filmi: Kesilmiş Joker Sahnesi | İZLE

Robert Pattinson’lı “The Batman” Filminden Kesilmiş Joker Sahnesi Paylaşıldı

Archive 81 2. Sezon iptal edildi

Netflix’in Korku Draması “Archive 81” İlk Sezonun Ardından İptal Edildi