in

Beauvoir’ın Bütün İnsanlar Ölümlüdür’ü Yeniden Raflarda

Simone De Beauvoir’in yazdığı ve ölümsüz bir adamın hikâyesini anlatan “Bütün İnsanlar Ölümlüdür” Alfa Yayınları etiketiyle bir kez daha raflara geldi.

Simone De Beauvoir

Alfa Yayınları, Fransız yazar Simone De Beauvoir imzalı kitapları yeni baskılarıyla bir kez daha raflarımıza getiriyor. Daha önce 2011 yılında Turkuvaz Kitap’tan Her Erkek Ölümlüdür ismiyle çıkmış kitap yeni ismi Bütün İnsanlar Ölümlüdür ile bir kez daha raflardaki yerini aldı.

Orijinal dilinde ilk olarak 1946 yılında çıkan kitap, sonsuza dek yaşamaya lanetlenmiş bir adamın, Raymond Fosca’nın hikâyesini anlatıyor. Raimon Fosca 1279 yılında doğmuş bir prenstir. Annesi doğumundan kısa bir süre sonra ölür ve babası tarafından büyütülür. Çocuğunu Katolik dininin gerektirdiği şartlara göre yetiştirmek isteyen Fosca’nın babası bunun için bir keşiş tutar. Ama Raymond gururlu bir şekilde ne insanlardan ne de tanrıdan korkmadığını söyler.

Bir gün kendisine kötü birini kurtarması karşılığında ölümsüzlük iksiri teklif edilir ve o da bunu tereddüt etmeden kabul eder. Ve bu kişi yüzyıllar boyunca yaşayarak günümüze kadar gelir.

Oldukça Karanlık ve Karamsar Bir Roman

Varoluşçu felsefi eğilimin liderlerinden sayılan Jean-Paul Sartre’ye atıfta bulunan roman, oldukça karanlık ve genel olarak karamsar bir havada ilerliyor.

Bütün İnsanlar Ölümlüdür kitabında Simone de Beauvoir ölümsüz bir adamın hayatını, bir hayali ve sıkça belirtilen bir idealin izini sürüyor. Ancak okuyucuyu içine soktuğu zihinsel projeksiyon, her şeyden önce, sadece onu karakterize eden belli bir kesinliğe göre gerçek değeri olan yaşamın gerçek anlamını da ifade ediyor. İnsanı insan yapan ve insani duyguları geliştirip deneyimlemesine izin veren her şey, aslında ilgilendiğimiz nesnenin, kendi kaybımızla mı yoksa kendi başına mı kaybolacağı bilincinde olduğunu söylüyor.

Aynı zamanda bir filozof olarak da anılan Simone de Beauvoir, bu kitap sayesinde, yaşamın gerçek anlamının yalnızca onu sonlandıran ölümle tanımlandığını ve sonunda, insanlığın varlığını mahrum bırakacağı sonsuz yaşam arayışının paradoksunu gösteren bir öneri olduğunu öne sürüyor.

Çevirisini Işık Ergüden’in yaptığı 445 sayfalık kitabın liste fiyatı 35 TL olarak belirlenmiş.

* * *

* Siegfried Kracauer İmzalı Polisiye Roman Çıktı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

King

King, Shining’e Neden Devam Ettiğini Açıkladı

Bitkilerin Saldırı Anında İletişim Kurdukları Keşfedildi