in

Güray Süngü’nün ‘Masalsı’ Distopya Romanı “Büyük Irmaklardan Bile” Raflarda

Güray Süngü yeni romanı “Büyük Irmaklardan Bile” ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Ketebe Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Büyük Irmaklardan Bile - Güray Süngü

Güray Süngü imzalı distopya romanı Büyük Irmaklardan Bile raflardaki yerini almaya başladı. Eser, yazarın güncel baskılarında olduğu gibi Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Süngü, 2020’de yayımlanan Sayıklar Bir Dilde adlı öykü kitabının ardından yeni romanı ile okurların karşısına çıkıyor.

1976 yılında İstanbul’da doğan Güray Süngü, Ulu­dağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Düş Kesiği isimli romanıyla 2010 Oğuz Atay Roman Ödülü’ne, Kış Bahçesi adlı romanıyla 2011 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’ne layık bulundu. Necip Fazıl Hikâye Ödülü’nü ve 14. Kristal Lale ödülünü kazandı.

Yazar, yayımlanan son kitabı Büyük Irmaklardan Bile’de okuru üç farklı zaman ve hikâyenin birbirine bağlandığı büyülü bir evrene davet ediyor.

Büyük Irmaklardan Bile – Güray Süngü | Arka Kapak Tanıtımı

Büyük Irmaklardan Bile - Güray Süngü

Küçük görünen başlangıçların yarattığı büyük sonları adım adım, ritmik bir dille anlatan Büyük Irmaklardan Bile Serinazman ırmağının kenarını yurt tutmuş küçük bir ada halkı için henüz her şeyin yeni bir düzenle altüst olmadığı günlerle başlar. Üç farklı zaman ve üç farklı hikâyenin birbirine bağlandığı çarpıcı kurgusuyla, her bir zamansal düzlem, tekerrür eden tarihin yansıması olarak kendi büyülü evreniyle karşımıza çıkar. Her şey, savaştan kaçıp bu adaya yerleşen yeni insanlar ve bunu fark eden Yüksek Ülke’nin adaya getirmeye çalıştığı, tüm dengeyi bozacak olan düzenin gelmesiyle tersine döner.

Son dönem Türk edebiyatının önemli romancıları arasında gösterilen Güray Süngü, okurunu bu defa masalsı bir distopyaya çağırıyor. Enerjisini bu tuhaf kontrasttan alan Büyük Irmaklardan Bile, bakışımızı dünya tarihine çevirdiğimizde oldukça tanıdık gelecek bir hikâyeyle bizi karşılıyor.

’’Bir varmış iki yokmuş. Sonra Rab bir daha yaratınca iki olmuş. İki olunca iki biri bilmez olmuş. Bu masal odur. Otur da dinle. Masal bitince sende ne kalırsa masalın anlattığı odur.’”

Toplamda 224 sayfadan oluşan romanın editörlüğünü Hacer Selçuk, redaksiyonunu Ayşe Nur Rana üstleniyor. Ekim 2022 tarihinde yayımlanan eserin kapak tasarımı ise Harun Tan imzasını taşıyor.

Güray Süngü eserleri ve yazarın son kitabı Büyük Irmaklardan Bile üzerine görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avatar: The Way of Water film süresi

James Cameron’ın “Avatar: The Way of Water” Filmi 3 Saatin Üzerinde Olacak

disney doctor who yaratıcı içerik

Doctor Who’nun Uluslararası Yayıncılığını Üstlenen Disney+, Aynı Zamanda Dizi İçeriğinde de Söz Sahibi Olacak