in ,

Büyük İstanbul Tarihi Dijital Ortama Aktarıldı: Antik Çağ’dan Günümüze İstanbul

Antikçağ’dan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi dijital ortamda. İSAM ve İBB Kültür AŞ imzasıyla hazırlanan 10 ciltlik eser şimdi çevrim içi.

Büyük İstanbul Tarihi

İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve İBB Kültür AŞ ortaklığında önemli bir dijitalleştirme çalışmasına imza atıldı. İlk olarak 2015 yılında Türkçe olarak yayımlanan “Antikçağ’dan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi” kitabı, şimdi internet ortamında.

Hazırlanan özel bir web sitesi aracılığıyla paylaşılan on ciltlik eser, hem Türkçe hem de İngilizce versiyonlarıyla yayınlandı.

2012 senesinin son döneminde başlatılan projede, topografya, mimari, dinî ve sosyal hayat, yönetim, iktisat gibi farklı alanlara dair 270 ilim insanının anlattığı 363 makale yer alıyor. Kitap, 2015 yılında matbu olarak 10 cilt halinde okura sunuldu.

Bu 10 cilt, içerisinde harita, minyatür, gravür, resim ve arşiv belgesi içeren 4000’e yakın görsel barındırıyor.

10 Ciltlik “Büyük İstanbul Tarihi” İçin Özel İnternet Sitesi Hazırlandı

Büyük İstanbul Tarihi çalışması, İstanbul’daki Antikçağ zamanındaki ilk yerleşim yerlerinden günümüze kadar geçen süreçte; “şehir oluş” işleniyor. İstanbul’un dünya şehirleri arasındaki yeri tayine diliyor, şehre dair akademik çalışmalara kaynaklık ediyor. Çalışma, hem genel okuyucuya hem de öğrencilere kaynaklık etmeyi hedefliyor. Kitap, ülkemizde ve yurt dışında işlenecek İstanbul konulu derslerde de kullanılabilecek bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Tematik bir anlayışla hazırlanan çalışma, her tema altındaki makalelerle geliştirilmiş. Çalışma, aynı zamanda İstanbul tarihi açısından bir hayli öneme sahip olan iki çalışmayı da ilk defa görücüye çıkarmayı biliyor: İstanbul kronolojisi ve İstanbul bibliyografyası.

Bu dev eserin matbu halinden daha fazla kişinin faydalanması için hazırlıklar neredeyse tamamlandı. Büyük İstanbul Tarihi’nin dijital versiyonunu içeren internet sitesi test sürümü ile yayına girdi.

2015’ten günümüze geçen sürede de çalışma genişlemeyi sürdürmüş. Güncel bilgiler eklenmiş, eserde bulunan görsel içerik daha yüksek çözünürlüklere aktarılmış. Ayrıca metinler de yeniden gözden geçirilmiş.

Prof. Dr. M. Akif Aydın’ın yöneticiliği üstlendiği projenin editörlüğü ise Dr. Coşkun Yılmaz’a ait. Eserin tasarımının arkasında ise Bülent Erkmen var.

Büyük İstanbul Tarihi çalışmasının internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Büyük İstanbul Tarihi Bölümleri

 1. İstanbul’un Emperyal Dönüşümleri
 2. Dünya Ölçeğinde İstanbul
 3. Topografya ve Yerleşme
 4. Siyaset ve Yönetim
 5. Demografi
 6. Toplum
 7. Din
 8. İktisat
 9. Ulaşım ve Haberleşme
 10. Edebiyat-Sanat ve Kültür
 11. Mimari
 12. Eğitim-Bilim ve Teknoloji
 13. Hafızalardaki İstanbul

Bu dev çalışma hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Disney Plus Türkiye

Cruella ve Pinokyo Filmleri Doğrudan Disney+’a Geliyor

Cyberpunk 2077, Atatürk'e Hakaret Çeviri

Cyberpunk 2077, Atatürk’e Hakaret Olarak Algılanan Türkçe Çeviri Tercihi ile Gündemde