in

Orta Çağ’da Geçen Polisiye Roman Serisi Cadfael Birader, “Kurtboğan” Kitabı ile Devam Ediyor

Cadfael Birader Serisi 3. kitap “Kurtboğan” ile yoluna devam ediyor. Ellis Peters’ın tarihi suç ve gizem serisi yeni kitabı ile raflarda.

Cadfael Birader Serisi #3 Kurtboğan - Ellis Peters

Cadfael Birader Serisi 3. kitap Kurtboğan ile raflara geri döndü. Ellis Peters imzalı roman, Ayrıksı Kitap tarafından yayımlanıyor.

Asıl adı Edith Pargeter olan ve 1913 – 1995 yılları arasında yaşayan İngiliz yazar Ellis Peters, çoğunlukla tarih ve tarihi kurgu türündeki eserleriyle tanınıyor. Çek klasiklerini diline kazandıran Peters, gizem ve suç türündeki kitaplarıyla da adından söz ettirmişti. Edgar Allan Poe Ödülü, Elmas Hançer Ödülü ve Britanya İmparatorluk Nişanı gibi ödüllere layık görülen yazarın pek çok eseri televizyona da adapte edilmişti.

Orijinal adı Chronicles of Brother Cadfael Series olan polisiye serisi ilk defa 1977 yılında yayımlanmaya başladı. Seri, ara kitaplar hariç toplamda 20 romandan oluşuyor. Cadfael Birader Serisi’nin ilk iki kitabı Marazi Bir Kemik Merakı ve Fazladan Bir Ceset adlarıyla 2021 yılında Türkçeye kazandırılmıştı.

Üçüncü roman Kurtboğan, serinin diğer kitaplarında olduğu gibi 12. yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor.

Cadfael Birader Serisi #3 Kurtboğan – Ellis Peters | Arka Kapak Tanıtımı

Cadfael Birader Serisi #3 Kurtboğan - Ellis Peters

Cadfael Birader Serisi yazar Edith Pargeter’in Ellis Peters adıyla 1977-1994 yılları arasında yazdığı tarihi polisiyedir. Seri yirmi bir kitaptan oluşmaktadır. 12. yüzyılda İngiltere ve Normandiya’da iç savaş yaşandığı Anarşi döneminde geçen romanlar, yaşanan cinayetlerin aydınlatılmasına yardım eden Benedikten keşişi Cadfael’in maceralarını konu edinmektedir.

Gervase Bonel birden hastalandığında Shrewsburry Manastırı’nın misafiridir. Şifalı bitkiler konusunda uz-man olan Cadfael Birader, Bonel Efendi’nin yardımına koştuğunda iki sürprizle karşılaşır: Bonel Efendi’nin karısı keşişimizin bir zamanlar âşık olduğu Richildis’ten başkası değildir ve Bonel Efendi, Cadfael’in deposundaki kurtboğan otundan zehirlenmiştir.

Şerif katilin Richildis’in oğlu Edwin olduğunu düşünür; hiç anlaşamadıkları bir tarafa, üvey babası onu mirastan mahrum bırakmak için tüm mülkünü manastıra bağışlamıştır. Tüm işaretler Edwin’i gösterir. Richildis, Cadfael Birader’den oğlunun masumiyetini kanıtlaması için yardım ister.

Toplamda 320 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini J.D. Salinger, J.K. Rowling, Dorothy L. Sayers, Alberto Manguel gibi yazarları Türkçeye kazandırmış olan Sevin Okyay üstleniyor. Okyay, serinin ilk kitabını da tercüme etmişti. Eser, Temmuz 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Cadfael Birader Serisi hakkındaki görüşlerinizi ve 3. kitap Kurtboğan‘a dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for GOKSELT GOKSELT dedi ki:

    Habere sevindim. Küçük bir düzeltme yapayım
    “Fazladan Bir Ceset”
    “Marazi Bir Kemik Merakı”
    Kitap yayınevi tarafından Tarih Kurgu seti dahilinde 2004-2005 yıllarında yayınlanmıştı

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Ben Affleck, Batman Rolüne Geri Dönecek Aquaman 2

Yıldız Aktör Ben Affleck, Batman Rolüne Geri Dönüyor

Better Call Saul 6. Sezon 11 bolum breaking bad

Finale Hazırlanan Better Call Saul’un Yeni Bölümünün Adı “Breaking Bad” Oldu: White ve Pinkman Geri Dönebilir