Can Yayınları Baskısı Bulunmayan Roald Dahl Kitaplarını Yenilemeye Devam Ediyor

Roald Dahl bizi sıra dışı krallığında ağırlamayı sürdürüyor! Can Yayınları baskısı uzun zamandır bulunmayan iki Dahl kitabını daha bizlerle buluşturdu.

Roald Dahl ülkemizde kitap okuyan çoğu çocuğun yakından tanıdığı bir yazar. Başta Charlie’nin Çikolata Fabrikası olmak üzere onca çocuk kitabı ve sinemaya uyarlanan sayısız yapımla Dahl, çocuk edebiyatı denince akla ilk gelen isimlerden.

Ancak kendisinin yetişkinlere yönelik kitapları da hiç azımsanacak türden değiller. Daha önce Rıhtım’da incelemesine de yer verdiğimiz Son Perde de bu kitaplardan biri. Can YayınlarıCan Çocuk‘tan çıkan Roald Dahl kitaplarını aralıksız olarak yeni baskılar çıkartırken Dahl’ın yetişkinlere yönelik eserlerineyse yeni yeni ağırlık vermeye başlamıştı. Geçtiğimiz ocak ayında “Öptüm Seni” ile “Oswald Amcam” yeniden raflarda yerini almış ve bizleri oldukça mutlu etmişti.

Can Yayınları, Dahl’ın baskısı bulunmayan eserlerini yenilenmiş kapak ve çevirilerle yayımlamaya devam ediyor. Bugün önceki seferde olduğu gibi yine iki yenilenmiş baskıyla karşı karşıyayız!

Ülker İnce çevirisiyle bizlerle buluşan Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü’nün tanıtım bültenine hep birlikte bakalım:

Sıra dışının krallığına hoş geldiniz!Casus, savaş pilotu, çikolata tarihçisi ve tıbbi buluşlar yapan bir mucit: Roald Dahl, yazdığı kitaplar kadar renkli bir yazar. Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve diğer çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinlere anlattığı hikâyeler de bir o kadar sihirli.
Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, Dahl’ın hayal dünyasını olağanüstü yaşamöyküsüyle birleştiren bir derleme. Dev bir kaplumbağayla küçük bir çocuğun dostluğu, görmek için gözlerine ihtiyaç duymayan bir Hintli ve acımasızlıkta sınır tanımayan gençler, gerçek olduğuna inanmakta güçlük çekilen bir define ve pilotluk hikâyesi yan yana geliyor.

Dahl’ın yazarlığa başlamasının rastlantılarla örülü sürpriz hikâyesi de bu kitapta yer alan metinlerden biri. Yazarın külliyatında özel bir yere sahip olan Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, Ülker İnce’nin ustaca çevirisiyle okurlarla buluşuyor.

Tülin Cansunar’ın çevirisiyle bizlerle buluşan Senin Gibi Biri’nin tanıtımıysa şöyle:

Sıra dışının krallığına hoş geldiniz! Casus, savaş pilotu, çikolata tarihçisi ve tıbbi buluşlar yapan bir mucit: Roald Dahl, yazdığı kitaplar kadar renkli bir yazar. Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve diğer çocuk kitaplarıyla tanınan Dahl’ın yetişkinlere anlattığı hikâyeler de bir o kadar sihirli.
Roald Dahl, bu kez sürpriz ve gerilim dolu öyküleriyle yetişkinlerin aklına ve yüreğine sesleniyor. Kocasından intikam alan kadın eve gelen polislere ne ikram eder; sol elinizin serçeparmağına gerçekten ihtiyacınız var mı; şarap bilginizi nasıl geliştirip bahse girersiniz; bahçeden kopardığınız çiçek çığlık mı atar ağlar mı – bu soruların cevaplarını bu kitapta bulacaksınız.

Roald Dahl’ın alışılmışın dışındaki öyküleri, intikamlar, umutsuz arayışlar, acı anılar, tiksindirici fantezilerle garip ve beklenmeyen olayları dile getirerek tüylerinizi ürpertmeyi başarıyor.

Görünen o ki Can Yayınları bizlere eksiksiz bir Roald Dahl külliyatı hazırlamakta kararlı. Gelişmeleri mutlulukla takip ediyoruz!

  • 11
    Shares
GÖZ ATIN  Roald Dahl Günü

Stranger Things Kitap

Genel Yayın Yönetmeni
1993 İstanbul. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. Çeşitli kısa ve orta metraj film projelerinde yer aldı. Öyküleri kimi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2013'ten beri üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzin'in makinistliğini yapmaya devam ediyor. İlk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" ise Eylül 2018'de yayımlandı.

Can Yayınları Baskısı Bulunmayan Roald Dahl Kitaplarını Yenilemeye Devam Ediyor

Roald Dahl bizi sıra dışı krallığında ağırlamayı sürdürüyor! Can Yayınları baskısı uzun zamandır bulunmayan iki Dahl kitabını daha bizlerle buluşturdu.

  • 11
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
İstanbul’un İlk Edebiyat Evi Açıldı!

Edebiyatın kapsadığı her şeye, yani bütün bir hayata, hatıralarımızda ve hayallerimizde yeri olan her şeye...

Kapat