in

Diskdünya’nın Savaş Meydanlarında Yitip Giden İsimsiz Ruhlara Adanmış Romanı “Canavar Alayı” Türkçede

“Canavar Alayı” Türkçe raflarındaki yerini aldı. Terry Pratchett imzalı Diskdünya serisi, Sanayi Devrimi romanlarının da üçüncü halkası olan macera ile devam ediyor.

Canavar Alayı: Diskdünya #31 / Terry Pratchett
- Reklam -
- Reklam -

Canavar Alayı raflardaki yerini aldı. Terry Pratchett tarafından kaleme alınmış uzun soluklu fantastik kurgu serisi Diskdünya, Hareketli Resimler ve Gerçek sonrası Sanayi Devrimi romanlarının üçüncüsü ile yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

İlk olarak 1983 yılında yayımlanan Büyünün Rengi romanıyla ve yazarının ölümüne kadar yazmaya devam ettiği Diskdünya (Discworld) serisi, Büyük A’tuin isimli dev kaplumbağanın sırtındaki dört filin (Berilla, Tubul, Büyük Tphon ve Jerakeen) üzerinde dengede duran yassı bir disk olan kurgusal dünyada geçen maceraları konu ediniyor. Bugüne dek onlarca dile çevrilmiş seri toplamda 41 kitaptan oluşuyor.

Serinin 2003 yılında Monstrous Regiment adıyla yayımlanan Canavar Alayı, aynı zamanda ilk defa Türkçeye çevriliyor. Kitabın tanıtım yazısına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz:

- Reklam -

Canavar Alayı: Diskdünya #31 / Terry Pratchett | Arka Kapak Tanıtımı

“İyi adamlarla kötü adamların ortak sorunu bu: Hepsi adam!”

Hayalî evrenlerin azametli mucidi Sör Terry Pratchett’ın benzersiz yaratımı “Diskdünya”nın ilk kez Türkçeye çevrilen otuz birinci kitabı Canavar Alayı, savaş meydanlarında yitip giden nice isimsiz ruhun anısına adanmış, savaş külliyatını hallaç pamuğu gibi atan destansı bir eser.

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan kırk bir kitaplık serinin, emsalsiz bir cengâverin portresini çizen bu nefes kesici macerası, “Sanayi Devrimi” romanlarının da üçüncü halkası.

İyi adamlarla kötü adamları karşı karşıya getiren nice savaşların ardında yatan sırları ve yalanları birer birer açığa çıkaran roman, hayatları boyunca her yerde örselenmiş yiğit kadınların namını yürütmekten de geri kalmıyor.

Canavar Alayı: Diskdünya #31 / Terry Pratchett

“Her zaman bir savaş vardı.”

İnsanlık var oldukça önlenemez savaş. Diskdünya da maalesef bu hakikatten azade değil; o yüzden iki küçük devletin, Borogravia ile Zlobenia’nın arasındaki anlamsız mücadele de ne yazık ki kılıç yoluyla sonlanacak gibi. Fakat bu kez, çamurlu toprakların ve amansız dövüşlerin ortasında bambaşka, oraya hiç ”ait olmayan” biri var.

- Reklam -

“Askerlik zor değildir. Zor olsa, askerler yapamazdı.”

Ağabeyini bulmak için erkek kılığına giren Polly de bu düşüncede ki, gözünü karartıp orduya yazılıyor. Söylediği yalanın mumunu söndürmemek ve omuzladığı büyük sırların altında ezilememek için de düşmanın tam kalbine dalıyor. Savaşı durdurmak, başlatmaktan çok daha zor olsa da bir şeyler yapılmalı. Kimbilir, belki de dünya, zannettiğimiz kadar büyük değildir. Hele ki “Canavar Alayı” mangasının gözü pek neferleri ortalığın tozunu attırmaya bu kadar hevesliyken…

Kaybettikleri kesin olan savaşı bile kazandıklarını düşündüren bir egoya sahip “adam gibi adam”larla dolu er meydanında cenk etmeye soyunan, bedeni narin ama ruhu cesur askerlerin izinden gidip askerliğin kitabını yeni baştan yazan Terry Pratchett, barışta olduğu kadar savaşta da eşitlikçi bir dünya düzeninden bahis açıyor.

“Erkek aslan aslında ödleğin tekidir. Başına bela açmak istiyorsan, asıl dişi aslana bulaşman lazım. Katildir onlar, birlikte avlanırlar. Her yerde aynı. Büyük sorun istiyorsan, kadınlara bulaşacaksın.”

Delidolu Yayınları etiketiyle çıkan Canavar Alayı, serinin diğer tüm kitaplarında olduğu gibi Niran Elçi tarafından dilimize kazandırıldı. 424 sayfadan oluşan eser raflardaki ve dijital kitap satış mağazalarındaki yerini aldı.

Son olarak serinin okuma sırası için Kayıp Rıhtım Forum’da yer alan şu konuya göz atabilirsiniz.

Diskdünya serisi ve Terry Pratchett’ın Canavar Alayı kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Avatar Filmi The Way of Water Fragmanı

Yeni Avatar Filmi “The Way of Water”dan Vizyon Öncesi Son Fragman

2022 Uluslararası Emmy Ödülleri Kazananları

Rus Yapımlarının Değerlendirme Dışı Tutulduğu 2022 Uluslararası Emmy Ödülleri Sahiplerini Buldu