in ,

Carl Sagan’ın Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı Kitabı Yeniden Türkçede

Carl Sagan’ın Türkçede baskısı uzun süredir bulunmayan Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı adlı eseri yeniden dilimize kazandırıldı.

Carl Sagan Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Daha önce Tübitak Yayınları tarafından dilimize kazandırılan, Carl Sagan imzalı Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı kitabı Say Yayınları etiketiyle yeniden Türkçeye kazandırıldı.

Bilimin popüler kültürdeki yerinin artmasında büyük emeği olan Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan, alanında kaleme aldığı onlarca kitapla görkemli bir külliyat hazırladı.

İlk olarak 1996 yılında yayımlanan Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı (The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark) ise ülkemizde Tübitak tarafından 1998 yılında okurla buluşturulmuştu. Pek çok eski Tübitak baskısında olduğu gibi, bu kitap da uzun süredir baskısı bulunmayan eserler arasında yer alıyordu.

Say Yayınları, Sagan’ın geçen yıl yayımladığı Milyarlarca ve Milyarlarca üst başlıklı kitabı sonrası bir eserini daha dilimize kazandırdı. Bu yeni baskıda kitabın çevirmen koltuğunda oturan isim de değişti.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı – Carl Sagan | Arka Kapak Tanıtımı

Bilimsel düşünce insana hakikat ile refah vaat etti ve bu vaadini yerine getirdiği için insanlığın büyük kısmı tarafından kılavuz olarak kabul edildi. Fakat bilimin ışığı, çevresini saran karanlığın büyüklüğü karşısında bir mum alevi kadar cılız ve savunmasız. Bu alevin sönmemesi için bilim insanlarının bu karanlıkla ve ondan çıkar sağlayanlarla mücadeleyi sürdürmesi gerek.

Carl Sagan, sahte bilim, Yeni Çağ inançları ve köktendinci fanatizm gibi düşünme biçimlerinin ürettiği mitleri sınanabilir bilimsel varsayımlardan ayırt edemezsek, hakikat ve refah yolunda ilerlemeye nasıl devam edebileceğimizi soruyor.

Sagan’a göre, bilimi kendimize kılavuz edinmezsek kendi adımıza düşünemeyiz, otoriteyi sorgulayamayız ve sonuçta devletleri yönetenlerin ellerinde oyun hamuruna döneriz; ancak yurttaşlar bilimsel bir eğitim aldıklarında ve kendi fikirlerini üretebildiklerinde, devletleri yönetenler kendileri için değil halk için çalışacaktır.

“Bilimin ne olduğunu ve neden fark yarattığını açıkça ifade ediyor… Bilimin gücüne bir övgü ve aşırı saflığın tehlikeleri karşısında bir uyarı…” – The Sciences
Carl Sagan Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Can Evren Topaktaş tarafından Türkçeye kazandırılan eser 672 sayfadan oluşuyor ve Mayıs 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Say Yayınları, Popüler Bilim dizisine dikkat çeken eserler katmaya devam ediyor.

Carl Sagan, yazımı ve yapımında bulunduğu Cosmos (Kozmos) belgeseli ve 1985 tarihli Contact (Mesaj) adlı romanı ile adını geniş kitlelere duyurmuştu. Contact daha sonra Robert Zemeckis yönetmenliğinde Jodie Foster’ın başrolünde yer aldığı bir filme de uyarlanmıştı.

Peki siz Carl Sagan’ın başka hangi eserlerini okumuştunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* NASA Onayladı: Tom Cruise Uzaydaki İlk Kurgu Filmde Yer Alacak

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Batman dizisi

Andy Serkis: “The Batman Filmi Daha Karanlık Olacak”

American Horror Story Spinoff

American Horror Story Yan Dizisine Kavuşuyor