in

Diskdünya’da Cadılar Serisi Carpe Jugulum ile Sona Eriyor

Sör Terry Pratchett’ın meşhur fantastik roman serisi Diskdünya, yola Carpe Jugulum ile devam ediyor. Cadılar macerası ise burada noktalanıyor.

Carpe Jugulum – Diskdünya #23 – Terry Pratchett

Fantezi edebiyatının unutulmaz yazarlarından Terry Pratchett, bir kitabı ile daha Türkçede. Diskdünya serisi Carpe Jugulum ile devam ediyor. Dizinin 23. kitabı Delidolu Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Discworld adlı evrende geçen fantastik maceraların işlendiği seride, daha önce Türkçeye hiç kazandırılmamış bir eser daha dilimizle buluşuyor. Carpe Jugulum adını taşıyan eser, Diskdünya’nın alt serilerinden Cadılar’ın son halkası.

İngiliz edebiyatının önde gelen yazarları arasında anılan, Sör Terry Pratchett 2015 yılında aramızdan ayrıldı. 67 yıllık hayatına pek çok bilimkurgu ve fantazi romanı sığdırdı. Bunlar arasında en meşhuru 100 milyondan fazla okura ulaşan Discworld oldu. Yazarın Bromeliad Üçlemesi ve Johnny Maxwell Üçlemesi gibi popüler serileri ve fantazi edebiyatının bir başka devi Neil Gaiman ile kaleme aldığı Kıyamet Gösterisi (Good Omens) gibi eserleri de bulunuyor.

41 kitaptan oluşan Diskdünya, bünyesinde birçok alt seri barındırıyor. Carpe Jugulum’un dahil olduğu Cadılar serisi toplam 6 romandan oluşuyor. Eşit Haklar, Ucube Kocakarılar, Cadılar Dışarıda, Hanımlar ve Beyler, Maskeli Balo serinin diğer kitapları. Raflardaki yerini alan yeni eser, Cadılar’a noktayı koyuyor.

Carpe Jugulum – Diskdünya #23 – Terry Pratchett | Arka Kapak Tanıtımı

Carpe Jugulum – Diskdünya #23 – Terry Pratchett

Pusuda bekleyen sivri dişler kanınıza susamış olabilir!
Efsane yazar Sör Terry Pratchett’ın benzersiz yaratımı ”Diskdünya” serisinin ilk kez Türkçeye çevrilen yeni kitabı Carpe Jugulum, günü ”gırtlağından” yakalamayı kendilerine şiar edinmiş vampirleri sahneye süren, edebî atıflarıyla güldüren, karanlık ve kan dolu bir macera!

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan külliyatın yirmi üçüncü halkası olan kitap, ”Cadılar” alt serisinin de altıncı ve son serüveni.

Kana susamış sivri dişlilerin ve vampir görünümlü nice kişilerin yaşamımıza nasıl da çaktırmadan sızabileceklerini gözler önüne seren bu sarımsak kokulu roman, edebiyat ve sinemanın en kanlı üyelerini parodileştiren satırlarıyla, mitolojiden günümüze vampir kültürünü yeniden anlatıyor.

En iyi hendekleri siz kazarsanız, elinize daha büyük bir kürek tutuştururlar. Sonunda size de bu çıplak duvarlar, bu çıplak yer, bu soğuk kulübe kalır…

Lancre Krallığı’nı tatlı bir telaş sarıyor, zira kraliyet ailesi ilk çocuklarına kavuşuyor. Her şey yolunda akıp giderken, çocuğun isim günü yaklaşıyor. Tabii bu günün en önemli konuğu, hayatını seçimler yaparak geçiren bir cadı: Esmerelda Havamumu. Oysa basit bir yanlış anlaşılma, egosu kaya kadar sert Havamumu Nine’yi küstürmeye de yetebiliyor. Üstelik şimdi, Uberwaldliler de onun zihninin dehlizlerine iniyor…

Vampirler hakkında herkesin bildiği pek çok şey vardır. Fakat hiç kimse, bunları artık vampirlerin de öğrenmiş olabileceği gerçeğini hesaba katmaz.

Diskdünya’nın tüm diğer sakinleri gibi vampirleri de nevi şahsına münhasır yaratıklar. Öğreniyorlar. Değişiyorlar. Ve değişirken fazlasıyla da gelişiyorlar. Lâkin karşılarındaki gücü görmezden gelerek, kendileriyle çelişiyorlar…

Niran Elçi’nin pürüzsüz dili ve Delidolu’nun özenli baskısıyla Türkçede ilk kez yayımlanan Carpe Jugulum (Gırtlağı Yakala), günü ve çağı yakalama heveslisi vampirleri ve erdemlikle yüklenmiş cadıları eşsiz bir kurguda birleştirerek yine kahkahalarla okunacak bir anlatı sunuyor.

Bizim başımıza asla bir şey gelmez. Bunu sakın unutma. Biz, başkalarının başına geliriz.

Serinin çevirmenliğini önceki kitaplarda olduğu gibi yine Niran Elçi üstleniyor. Toplamda 392 sayfadan oluşan kitap geçen günlerde raflardaki yerini aldı.

Daha detaylı bir Diskdünya okuma rehberi için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Serinin dizi uyarlamasının da yolda olduğunu hatırlatalım.

Siz bu seriyi takip ediyor musunuz? Dizi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for fatihcetin fatihcetin dedi ki:

    Bir anda başlıktaki cadılar kelimesini görmeyince seriyi artık basmayacaklar mı diye aklım gitti. Habere girince rahatladım biraz. :slight_smile:

  2. Avatar for EzbenderTheSword EzbenderTheSword dedi ki:

    Kitap şimdi elime geçti. Kapakta Carpe Jugulum yazısının altında Kabartma şeklinde ‘Gırtlağı Yakala’ yazıyor baskı hatası değil küçük bir espri :joy::+1:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Black Superman Siyah Yönetmen

Warner Bros. Yeni Superman Filmi için Siyah Bir Yönetmen Arıyor

Stranger Things 4. Sezon Yeni Video Eleven

Stranger Things 4. Sezondan Yayınlanan Yeni Video Eleven’ın Geçmişine Çağırıyor