in ,

Carrie Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gerçek

Stephen King’in yayımlamayı başardığı ilk roman olan Carrie (Göz) hakkında pek bilinmeyen gerçekler sizlerle.

Carrie Hakkında Bilgi - Stephen King

Stephen King’in yayımlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyan “Göz” (orijinal adıyla “Carrie”) yayımlanalı 40 yıldan fazla zaman oldu.

Carrie ilk defa Nisan 1974 yılında yayımlanmıştı.

Romanın 40. yaşı şerefine (Carrie hâlâ lisede olsa bile), sizlere eser hakkında pek bilinmeyen 9 gerçeği yazalım dedik.

İşte Carrie Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Carrie basıldığında Stephen King 26 yaşındaydı.

Neredeyse böyle bir kitap hiç yazılmayacaktı. King kitabın ilk birkaç sayfasını yazdıktan sonra çöpe fırlatmış ancak karısı bu kâğıtları toplayıp onu bu kitabı yazması konusunda cesaretlendirmiş.

2. Hikâye aslında 3 bambaşka olaydan esinlenilerek yazılmış.

Bu üç olay: King lisede hizmetli olarak çalışırken kızlar banyosunun perdeleri olduğunu görmüş olması, okulda iki kızın ölmesi ve LIFE adlı dergide telekinezi hakkında yazılar okuması.

3. King Carrie’yi yazarken bir İngilizce öğretmeni olarak para sıkıntısı çekiyordu.

Düşük maaşı yüzünden tasarruf yapmak için ev telefonundan kurtulmak zorunda kaldı. Kitap bir yayınevi tarafından alındığındaysa telefonu olmadığı için yayınevi ona bir telgraf yollamak zorunda kaldı.

4. Kitap çok ünlü olmadan önce insanların tepkisi karmakarışıktı.

King’in kendisi bile, geriye baktığında Carrie için karmaşık duygular beslediğini söylüyor. Diyor ki: “Birinci sınıftan birinin kurabiye pişirmesini anımsatıyor bana. Yeterince lezzetli ama pütür pütür ve altı yanmış.”

5. Carrie’nin karakterinde çok güçlü bir Cinderella benzerliği bulunmaktadır.

Görünüşe göre King’in ilk niyeti, Carrie’nin baloda ayakkabısının tekini bırakmasıymış, böylece esere daha belirgin bir selam gönderme amacındaymış ama daha sonra bunu kitaba eklemeyi unutmuş!

6. Başarısız sahne uyarlamasının yanı sıra, bir de King’in rızasıyla 2006’da off-Broadway tarafından oynanan müziksiz, tiye alan bir versiyonu bulunur.

Başrolünü ise kadın kılığına giren bir adam oynamıştır.

7. King aslında Carrie White karakterini hiç sevmediğini itiraf ediyor.

Onu hep Columbine katilleri Eric Harris ve Dylan Klebold ile kıyaslamış. Carrie’ye acıyormuş ama aynı zamanda onun sınıf arkadaşlarına da acıyormuş.

8. Kitap King bir karavanda yaşarken karısının daktilosunda yazılmış.

Kral “Sadist”i de aynı daktiloda yazmış.

9. 1976’daki filmden ve geçen yıl yapılan re-make’den herkesin haberi olsa da 2002’deki Angela Bettis ve Patricia Clarkson’ın oynadığı televizyon filmini pek fazla kişi bilmemektedir.

Bir Spin off ihtimali göz önünde bulundurularak Carrie bu filmin sonunda kurtulmuştur.

Stephen King’in yazarlık macerasını başlatan kitabın 40. yılı aşması gerçekten de büyük bir olay. Kendisine ve karakterlerine nice uzun zamanlar dileriz! Carrie hakkındaki görüşlerinizi bizlerle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Stephen King’in Yazar Adaylarına Önerdiği 42 Kitap

Kaynak: Short List

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Altın kitaplar kitabın ismini neden “Göz” olarak çevirmiş, “Nazar, kem göz” gibi bir anlam mı yüklemek istemişler acaba?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaşayan Mitoloji I: Sami Dinler – Mitoloji Dizisi #5

Albatros Süvarisi: Müzikle Yoğrulmuş Masalsı Bir Anlatım