Carrie Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gerçek

Stephen King’in yayımlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyan “Göz” (orijinal adıyla “Carrie”) geçtiğimiz haftalarda 40 yaşına bastı. Romanın ve kahramanı Carrie’nin 40. yaşı şerefine (Carrie hâlâ lisede olsa bile), sizlere roman hakkında pek bilinmeyen 9 gerçeği yazalım dedik.

İşte onlar:

1. Carrie basıldığında Stephen King 26 yaşındaydı. Neredeyse böyle bir kitap hiç yazılmayacaktı. King kitabın ilk birkaç sayfasını yazdıktan sonra çöpe fırlatmış ancak karısı bu kâğıtları toplayıp onu bu kitabı yazması konusunda cesaretlendirmiş.


2. Hikâye aslında 3 bambaşka olaydan esinlenilerek yazılmış. Bu üç olay: King lisede hizmetli olarak çalışırken kızlar banyosunun perdeleri olduğunu görmüş olması, okulda iki kızın ölmesi ve LIFE adlı dergide telekinezi hakkında yazılar okuması.

 


3. King Carrie’yi yazarken bir İngilizce öğretmeni olarak para sıkıntısı çekiyordu. Düşük maaşı yüzünden tasarruf yapmak için ev telefonundan kurtulmak zorunda kaldı. Kitap bir yayınevi tarafından alındığındaysa telefonu olmadığı için yayınevi ona bir telgraf yollamak zorunda kaldı.


4. Kitap çok ünlü olmadan önce insanların tepkisi karmakarışıktı. King’in kendisi bile, geriye baktığında Carrie için karmaşık duygular beslediğini söylüyor. Diyor ki: “Birinci sınıftan birinin kurabiye pişirmesini anımsatıyor bana. Yeterince lezzetli ama pütür pütür ve altı yanmış.”


5. Carrie’nin karakterinde çok güçlü bir Cinderella benzerliği bulunmaktadır. Görünüşe göre King’in ilk niyeti, Carrie’nin baloda ayakkabısının tekini bırakmasıymış, böylece esere daha belirgin bir selam gönderme amacındaymış ama daha sonra bunu kitaba eklemeyi unutmuş!


6. Başarısız sahne uyarlamasının yanı sıra, bir de King’in rızasıyla 2006’da off-Broadway tarafından oynanan müziksiz, tiye alan bir versiyonu bulunur. Başrolünü ise kadın kılığına giren bir adam oynamıştır.


7. King aslında Carrie White karakterini hiç sevmediğini itiraf ediyor. Onu hep Columbine katilleri Eric Harris ve Dylan Klebold ile kıyaslamış. Carrie’ye acıyormuş ama aynı zamanda onun sınıf arkadaşlarına da acıyormuş.


8. Kitap King bir karavanda yaşarken karısının daktilosunda yazılmış. Kral “Sadist”i de aynı daktiloda yazmış.


9. 1976’daki filmden ve geçen yıl yapılan re-make’den herkesin haberi olsa da 2002’deki Angela Bettis ve Patricia Clarkson’ın oynadığı televizyon filmini pek fazla kişi bilmemektedir. Bir Spin off ihtimali göz önünde bulundurularak Carrie bu filmin sonunda kurtulmuştur.


Stephen King’in yazarlık macerasını başlatan kitabın 40. yaşını kutlar, kendisine ve karakterlerine nice uzun zamanlar dileriz!

Kaynak: Short List
Çeviri ve Düzenleme: Burak İpek, Onur Selamet

Etiketler:  

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Carrie Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gerçek

Stephen King’in yayımlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyan “Göz” (orijinal adıyla “Carrie”) geçtiğimiz haftalarda 40 yaşına bastı. Romanın ve kahramanı Carrie’nin 40. yaşı şerefine (Carrie hâlâ lisede olsa bile), sizlere roman hakkında pek bilinmeyen 9 gerçeği yazalım dedik.

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat, Liste
Anansi Çocukları: Örümcek Tanrı’nın Evlatları

"Dünya hep aynı dünya olabilir, ama duvar kâğıdı değişir. Öyle değil mi? İnsanların öyküsü hala...

Kapat