in

Cengiz Aytmatov Bütün Eserleri ile Ketebe Yayınları’nda: Dev Külliyat Türkçede İlk Defa Tamamlanıyor

Cengiz Aytmatov yeni yayınevine kavuşuyor. Ketebe Yayınları, dünyaca ünlü yazarın külliyatını Türkçede ilk defa eksiksiz şekilde bir araya getiriyor.

cengiz aytmatov bütün eserleri ketebe

Cengiz Aytmatov bütün eserleri ile Ketebe Yayınları ailesine katıldı. Dünyaca ünlü yazar, daha önce dilimize kazandırılmamış eserleri ile birlikte yeni yayınevi ile buluşuyor. Ketebe, ilk etapta yazarın 13 kitabını yeniden yayımlanıyor. Diğer kitaplar ise yolda.

Ketebe Yayınları, Kırgız edebiyatının dünyaca ünlü yazarı Cengiz Aytmatov’u yazar kadrosuna kattı. Aytmatov eserleri Türkçede uzun yıllardır popülerliğini koruyan özel bir yere sahip.

1928 yılında Kırgızistan’ın Talas eyaletinde dünyaya gelen yazar, 1952 senesinden beri yayımladığı makale ve kısa hikâyeler ile adını duyurdu. Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’ne kabul edildi. Ses getiren ilk başarısı ise Cemile adlı romanıyla oldu. Eserleri Lenin Ödülü ve Devlet Ödülü gibi ödüllere layık görüldü. Kırgızistan’ın 1991 yılındaki bağımsızlığından sonra, ülke siyasetinde de aktif olarak görev aldı. 2008 yılında aramızdan ayrılan yazar; eserlerinde yer verdiği mitler, folklorik unsurlar ve politik meseleler ile özgün bir ses yakalamayı başardı.

Gün Olur Asra Bedel, Selvi Boylum Al Yazmalım, Beyaz Gemi ve Toprak Ana gibi önemli eserlerin yazarı; şarkılarını Türkçede artık Ketebe Yayınları ile söyleyecek.

Yeni Baskı Yapan Cengiz Aytmatov Eserleri Tam Liste

Haziran 2021 tarihi itibarıyla Ketebe Yayınları imzasıyla yeniden okurların karşısına çıkan eserler ilk etapta şu şekilde sıralandı:

 • Cemile
 • Kızıl Elma / Oğulla Görüşme
 • Beyaz Gemi
 • Deve Gözü / Baydamtal Irmağında
 • Yüz Yüze
 • Toprak Ana
 • Yıldırım Sesli Manasçı / Askerin Oğlu / Beyaz Yağmur
 • Selvi Boylum Al Yazmalım
 • İlk Öğretmenim
 • Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek
 • Elveda Gülsarı
 • Erken Gelen Turnalar – Sultanmurat
 • Gün Olur Asra Bedel

cengiz aytmatov bütün eserleri kitaplar ketebe

Projenin editörlüğünü Ahmet Öz üstleniyor, kitapları yayıma hazırlayan isim ise Murat k. Murat. Çevirmen koltuğunda Mehmet Özgül’ü görüyoruz. Kapak görselleri Volkan Akmeşe’ye, kapak uygulaması ise Harun Tan’a ait.

Türkçede Daha Önce Yayımlanmamış Aytmatov Kitapları Yolda

Yepyeni çeviriler, taze edisyonlar ve kapaklarla raflara gelen Cengiz Aytmatov kitapları bunlarla sınırlı olmayacak. Kayıp Rıhtım kaynaklarının edindiği bilgilere göre önümüzdeki altı ay boyunca Cengizhan’a Küsen Bulut, Dişi Kurdun Rüyaları, Ebedi Gelin, Fuji-Yama ve Kassandra Damgası ile birlikte, daha önce Türkçede hiç yayımlanmamış olan Oyma Rezba, Bulgar Kız, Kibar, Efsaneler ve Masallar eserleri dilimize kazandırılacak.

Bunlarla birlikte yazarın deneme kitapları da okurla buluşturulacak. Böylece Türkçede eksiksiz bir Cengiz Aytmatov külliyatı oluşturulmuş olacak.

Aytmatov’un Zamansız Masalları

Eserleriyle dünya edebiyatının ustaları arasında anılan Cengiz Aytmatov, ülkemizde 1977 tarihli Selvi Boylum Al Yazmalım uyarlaması ile geniş kitlelere ulaşmıştı. Eserleri ile tekrar tekrar beyaz perdeye konuk olan Aytmatov, insanlık hakkındaki temel meselelere dair yaptığı tespitlerle daima takdirle anılan bir isim.

Sinematografik kurgularının yanı sıra derin iç hesaplaşmaları da kuvvetli bir şekilde aktarmayı başaran Aytmatov hakkında yeni yayınevi şu ifadeleri kullanıyor:

“II. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkileri Cengiz Aytmatov hikâyelerinin en önemli temalarından birini oluşturuyor. Oğullarını ve eşlerini askere gönderen bozkırdaki kadınların yaşam mücadelesi, hasretleri ve alt üst olan hayatları Aytmatov’un penceresinden başarılı bir şekilde okura aktarılırken, dönemin Sovyet Rusya’nın bir parçası olan Kırgızistan’ın, rejim ve kendi gelenekleri arasındaki gelgitleri bir yan unsur olarak arka planda yer buluyor. Cengiz Aytmatov ise var olan durumu aktarırken insanlıkla ilgili daha temel meselelere eğiliyor.

“İnsan eliyle gelen modernleşmenin doğaya etkileri, okuma aşkıyla yanan çocukların ayrıldıkları köyleriyle arasında açılan mesafeler, makinaların toprakla buluştuğu o ilk anlar büyülü bir dille vücut buluyor. Yazarın her bir hikâyesi yokluğun varlıkla, sevginin kötülükle, emeğin sömürüyle imtihan olduğu birer zamansız masala dönüşüyor.”

Siz Cengiz Aytmatov eserleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni baskısı yapılan kitaplara dair yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for serkanavcioglu serkanavcioglu dedi ki:

  Kapak tasarımları ve çizimlerini kimler yapmış acaba? Çok güzel görünüyor.

 2. Avatar for Devrim_Bey Devrim_Bey dedi ki:

  İyi hatırlattınız, haberi güncelledim. :slight_smile:

  Kapak görselleri Volkan Akmeşe’ye, kapak uygulaması ise Harun Tan’a ait.

 3. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Bugün Cengiz Aytmatov’un ölüm yıldönümü. Bu vesileyle Cengiz Aytmatov’u sevgi ve saygıyla anıyorum. Kutlu tini şad olsun.

 4. Avatar for Lewisruhu Lewisruhu dedi ki:

  Çizimler kendi içinde güzel fakat ne yazık ki Ketebe’den çok daha güzel bir tasarım beklerdim. Oldukça basit ve ne yazık ki ucuz duruyor. Daha başarılı bir çıkış olmasını dilerdim.

 5. Avatar for tilkiningetirdikleri tilkiningetirdikleri dedi ki:

  Bir yılı devirmiş olmasına rağmen yazının devamındaki Oyma Rezba, Bulgar Kız, Kibar, Efsaneler ve Masallar kitapları hâlâ çıkmış değil. Bu ne iştir?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stranger Things 4. Sezon Oyuncu Kadrosu

Stranger Things 4. Sezon Oyuncu Kadrosu Dikkat Çekici Takviyeler Yaptı

dan fogler francis ford capolla the offer

Dan Fogler, Francis Ford Coppola’yı Canlandıracak: The Godfather’ı Anlatan Dizi Yolda