in

Centilmen Piç Serisinin Dördüncü Kitabı Tamamlandı!

Locke Lamora’nın Yalanları’yla başlayan Centilmen Piç serisinin dördüncü kitabının yazım aşaması tamamlandı!

Centilmen Piç

Scott Lynch, Centilmen Piç serisinin uzun zamandır beklediğimiz dördüncü kitabı The Thorn Of Emberlain‘in yazım aşamasının nihayet tamamlandığını duyurdu.

Müjdeli haberi sosyal medya hesabı üstünden duyuran ünlü yazar, dün gece 23:30 sularında kitabın ilk taslağını yazmayı bitirdiğini açıkladı. Aynı zamanda bunun bir çıkış tarihi duyurusu olmadığının altını çizen Scott Lynch, taslağın artık editörlere gideceğini ve planlamaların başlayacağını belirtti.

Elbette bu en az 2020 yılına kadar bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Editörler bazı kısımları değiştirip çıkarmasını veya eklemeler yapmasını tavsiye ederse bu süre biraz daha uzayabilir. Ama en azından – bazı sakallı yazarların aksine – elimizin altında bitmiş, tamamlanmış bir taslak var. Ve bu bile gayet olumlu ve sevindirici bir gelişme.

The Thorn Of Emberlain (Emberlain’in Belası) serinin üçüncü kitabı olan Hırsızlar Cumhuriyeti‘nin bittiği yerden devam edecek. Ve bizleri bir savaşın ortasında kalıp bu sefer de asker rolüne bürünen Locke ile Jean’ın yaşadıklarına konuk edecek.

Centilmen Piç serisinin önceki üç kitabı İthaki Yayınları aracılığıyla, Cihan Karamancı çevirisiyle bizlerle buluşmuştu. Dördüncü kitabı da yine aynı yayınevinden ve muhtemelen aynı çevirmenden gelecek kitabı sabırsızlık ve merakla bekliyoruz.

* * * * * * * * * * * * * * * *

* Scott Lynch Röportajı İçin Tıklayın

* “Locke Lamora’nın Yalanları”na Hayran Yapımı Jenerik!

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

23 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for deeepreader deeepreader dedi ki:

  Bir Nisan şakasından sonra böyle haberlere biraz temkinli yaklaşıyorum son cümleye kadar inanamadım. Lakin çok mutlu oldum efenim😍
  (Bazı sakallı yazarlar feyz almıştır umarım.)

 2. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Dördüncü kitaptan nedense umudum var. Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler her ne kadar hoşuma gitmemiş olsa da dört bence iyi olacak. Epey bir yıl üstünde çalıştı. Kendisinin de epey geliştiğini düşünüyorum. Merakla bekliyorum. Üçüncü kitabı ise tarzım olduğundan dört çıkmadan okumuyorum. :smiley:

 3. Avatar for mit mit dedi ki:

  Talep edemezler, tavsiye verirler. Şu kısmı gereksiz uzatmışsın, belki çıkarsak daha iyi olur. Ya da şundan tam bahsedememişsin, belki şu kısmı biraz daha genişletebilirsin… gibi gibi. Tabii bu anca yurt dışında oluyor. Bizde editörün işi yazım yanlışlarını düzeltmekten öteye geçemiyor. Tavsiye versen ayrı laf yiyorsun, vermesen ayrı.

  Kızıl Gökler Altında Kızıl Denizler’i ben de pek sevmemiştim. Aslında güzeldi ama korsanlık ve denizcilikle ilgili kısımlar o kadar uzun sürüyordu ki asıl konunun sonuca bağlanması gereken yerler hızlıca yazılıp birkaç bölümde oldu bittiye getirildi.

  Ama üçüncü kitap daha güzeldi. İlk kitaptaki gibi bir geçmişe bir günümüze gitmesi ve Sansa İkizleriyle ilgili olaylardan bahsetmesinin de bunda katkısı var tabii :slight_smile:

 4. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Tam da bu konu benim hoşuma gitmeyen. Oralarda bariz bir yavanlık söz konusuydu. Bir ara mevzu o kadar uzadı ki deniz tutacaktı az daha beni, ki hiç tutmaz. :smiley:

  Üçüncünün güzel olduğunu ben de düşünmekteyim ama nedense dört daha harika olacakmış gibi bir his var içimde. Üçteki şu malum karakterin de ortaya çıkıyor olması durumu var. Bu bile bence başlı başına yeter.

  Her editör için geçerli değil… Bu gözler neler gördü de kanadı… Türkiye’de tavsiye mi? Şeytan kulağına kurşun. Tü, tü, tü, puuu; tak, tak, tak. :smiley:

 5. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  İlk kitaptaki karakterleri sevmiştim. Yazar güzel vermişti bu karakterin gelişimlerini. Barsavi’den tut Gri Kral’a kadar bir sempati besliyordum. Birinci kitapta fazla gereksiz karakter öldü. Bir-iki tane sevilen karakter ikinci kitapta ölebilirdi. Belki de Camor daha güzeldi ikinci kitaptaki konumlarına göre. İkinci kitabın girişi kesinlikle çok iyiydi bence. O “şeylerin” çıktığı sahne tüylerimi diken diken etmişti. Buraya dek sorun yoktu fakat sonra sorunlar başladı. Yeni karakterleri eskisi kadar hazmedemedik bence. Çünkü geri plandalardı. Arada bir çıkıp duruyorlardı. Denizde fazla boş beleş vakit geçirip tekrara düştü gibi geliyor. Tabii bunlar benim bakış açım. Bu söylediğini daha önce de söylemiştin bu sebeple de belki dördüncü kitaptan umudum var. Daha samimi, sıcak ve nasıl desem karizmatik karakterler bekliyorum kendi alanlarında. Onları tanımamıza izin vermeli. Hepsinden yana daha zekice bir kurgu beklemiştim. Belki de budur beni hüsrana uğratan. Beni biliyorsun tahmin edilebilir olsa bile çok da tahmin edilebilir olmamalı. En azından benim için. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

18 cevap daha var.

Game of Thrones

HBO Başkanı, Game of Thrones Finalini Savundu

Black Mirror

Black Mirror 5. Sezon Bölüm İsimleri ve Fragmanları Yayınlandı