in

Carlos Fonseca’nın Ekolojik Kurgu Romanı “Cenup” Türkçe Raflarında

Carlos Fonseca imzalı Cenup raflardaki yerini almaya başladı. Ekolojik kurgu türündeki eser, Metis Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Cenup - Carlos Fonseca
- Reklam -
- Reklam -

Carlos Fonseca tarafından kaleme alınan Cenup, okurla buluşmaya başladı. Ekolojik kurgu türündeki romanı dilimize Roza Hakmen kazandırırken kitap da Metis Yayınları etiketini taşıyor.

1987 doğumlu Kosta Rikalı yazar ve akademisyen Carlos Fonseca, üniversite eğitimini Stanford’da Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine aldı. Doktorasını Princeton Üniversitesi’nde Latin Amerika Edebiyatı ve Kültürü üzerine yaptı. İlk romanı Coronel Lágrimas 2014 yılında yayımlandı. 2016’da Guadalajara Kitap Fuarı’nda, 1980’lerde doğmuş en iyi yirmi Latin Amerikalı yazar arasında anıldı.

Çalışmaları The Guardian, BOMB, Art Flash ve The White Review gibi gazete ve dergilerde de yayımlanan Fonseca, hayatına Londra’da devam ediyor ve Cambridge Trinity College’da dersler veriyor.

- Reklam -

Türkçede ilk olarak Hayvan Müzesi (Museo Animal) ile okurların karşısına çıkan Fonseca, şimdi de orijinal adı Austral olan eseriyle raflarda.

Cenup, Latin Amerika’nın zorlu coğrafyasında zorlu bir yolculuğu konu alıyor.

Cenup – Carlos Fonseca | Arka Kapak Tanıtımı

Cenup - Carlos Fonseca

Bıraktığımız izler, sildiğimiz izler ve yeniden inşa etmeye çalıştığımız izler üzerine bir anlatı.

- Reklam -

Modernitenin ezici hızına ve barbarlığına teslim olmayı inatla reddeden kahramanların izini süren ekolojik bir roman Cenup. Günümüzdeki yabancı düşmanlığının kökenlerini kazıp çıkarma peşinde Latin Amerika’nın zorlu coğrafyasında güneye doğru bir yolculuğa çağırıyor okuru: Guatemala’nın harap olmuş topraklarından, Nietzsche’nin kız kardeşinin Paraguay’da kurduğu Yahudi aleyhtarı komün Yeni Almanya’dan geçip Amazonlara varan uzun bir yolculuğa…

Sözcüklerin ve imgelerin toplamından inşa edilen bu çok katmanlı roman, kaybın acısı, dillerin ve anıların silinişi, bellek ve yazı ihtiyacı ve küreselleşmenin tehlikelerine dair büyüleyici bir anlatı.

Toplamda 208 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini daha önce Marcel Proust, Javier Marias ve Anna Kavan gibi isimleri de tercüme etmiş Roza Hakmen üstleniyor. Eserin kapak resmi Ferdinand Hodler, kapak tasarımı Emine Bora imzalarını taşıyor. Roman, Eylül 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Carlos Fonseca eserleri ve yazarın Türkçedeki son kitabı Cenup hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Wolf Pack dizisi Sarah Michelle Gellar

Sarah Michelle Gellar, Teen Wolf Evreninde Geçecek “Wolf Pack” Dizisinde Oynayacak: İşte İlk Bakış Görseli

Scanners Dizi Oluyor: David Cronenberg Filmi

David Cronenberg’ün Bilimkurgu Gerilim Filmi “Scanners” HBO Dizisi Oluyor