in

Franz Kafka Yeni Yayınevinde Devam Ediyor

Franz Kafka’nın eserleri Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almaya devam ediyor. Yeni basılan kitap Ceza Sömürgesi oldu.

Franz Kafka

20. yüzyılın edebiyatına önemli katkılarda bulunan yazar Franz Kafka’nın eserleri, yeni yayınevleriyle dilimize gelmeye devam ediyor. Yazarın daha önce aynı çeviriyle ve farklı bir yayınevinden çıkan eseri Ceza Sömürgesi, yeni kapak tasarımı ve editörlüğüyle bir kez daha raflardaki yerini alıyor.

Özellikle Dava, Dönüşüm ve Şato gibi öyküleriyle tanınan Kafka’nın kaleme aldığı Ceza Sömürgesi, suç ve ceza ilişkisine farklı bir bakış açısı sunuyor. Yazar, kaleme aldığı öyküyü 1. Dünya Savaşı sırasında yazıyor. Savaş sonlandıktan 1 yıl sonra da yayımlıyor.

Kafka, Birinci Dünya Savaşı’nın Yansımalarını Ceza Sömürgesi’ne Taşıyor

Yazarın kaleme aldığı Ceza Sömürgesi, yazıldığı dönem olan birinci dünya savaşının izlerini taşıyor. Kitap, suçlu olup olmadıklarına bakılmaksızın kendini yasamanın, yargının ve yürütmenin yerine koyan bir sistemin; insanları cezalandırmasını bir gezginin gözüyle okurlara sunuyor. Öyküde yer alan anlatım, yirminci yüzyılda patlak veren totaliter rejimin ve şiddetli atmosferin yazar üzerine bıraktığı etkiyi de net bir biçimde okura aktarıyor.

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan eserin çevirisini daha önce farklı Kafka çevirilerinde de gördüğümüz İlknur Özdemir üstleniyor. 56 sayfalık eserin editörlüğü ise Şeyda Öztürk’e ait.

İlknur Özdemir’in Franz Kafka çevirileri daha önce Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkmış ve birçok baskı yapmıştı.

Franz Kafka, özellikle telifi sona erdikten sonra ülkemizde birçok yayınevi tarafından basılan yazarlar arasına girdi. Şimdiye kadar yüzden fazla yayınevi tarafından eserleri okurlarla buluştu.

Yazarın son olarak yıllardır Zürih’te kasalarda tutulan el yazmalarının gün yüzüne çıkarılması ile ilgili İsviçre Mahkemesi’nden bazı adımlar atılmıştı. El yazmalarının tam olarak ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor. Fakat yazmaların, bazı bitmemiş öykülerin finali olarak hazırlanan metinler olduğu tahmin ediliyor.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kafka basmayan yayınevini dövüyorlar :slight_smile: YKY geç bile kaldı.

 2. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Kafka çok basılıyor ama bir Zweig değil :grin:

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kafka Kahvenin yanında iyi gitmiyormuş, Hem Kafka’nın aglak olduğu düşüncesinde olanlar çok. Ama Zweig kahve ile çok iyi gidiyormuş.

 4. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Tabi o da var. :grin: Ama Zweig’ın belli ince hikayeleri kahveyle gidenler galiba. Esas baba kitapları Can dışında yeni basılıyor.

  Bu arada Kafka kitaplarında, Kafka yayınevi gayet iyi sende görüp almıştım. Oradan tamamlıyorum ben.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Evet Kafka yayınlarının baskıları güzel ve forumda epsilon çalışanlarına sorduğumda diğer kitapları da aynı kaliteli baskılar ile gelecek dediler.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Dracula

Dracula Dizisinden Fragman Yayınlandı

Stephen King

Doctor Sleep, King’den Geçer Not Aldı