in

Charles Dickens’ın Ünlü Hayalet Hikâyesi “Sinyalci” Raflarda

Laputa Kitap, Küçük Karanlık Kitaplar dizisine Charles Dickens’ın “Sinyalci” adlı hayalet hikâyesiyle devam ediyor.

İki Şehrin Hikâyesi, David Copperfield ve Bir Noel Şarkısı gibi klasik payesine erişmiş eserleriyle tanıdığımız ünlü yazar Charles Dickens‘ın 1866 yılında kaleme aldığı meşhur hortlak hikâyesi “Sinyalci” (The Signal-Man), Laputa Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Hikâyemiz bir demiryolu sinyalcisinin başından geçen tüyler ürpertici olayları konu alıyor. Tenha bir tren hattında çalışan kahramanımız her gece hayaletler görmektedir ve her seferinde bunu trajik bir olay takip eder.

Kitabın arka kapak yazısında paylaşılan örnek bölüm şöyle:
“Cevap vermeden bana baktı. Bende yersiz sorumu tekrarlayıp ona baskı yapmamak için sustum ve yukarıdan ona baktım. Tam o sırada havada çok belirsiz bir titreşim oluştu. Hızla şiddetli bir darbeye dönüştü ve sanki beni aşağı çekecek bir güce sahipmiş gibi irkilmeme sebep oldu.

Trenin bulunduğum yere kadar yükselen buharı beni geçtiğinde ve tren görüş alanından çıkarken tekrar aşağıya baktım ve trenin geçtiği sırada salladığı bayrağı geri sardığını gördüm. Sorumu tekrarladım. Bir duraklamadan sonra bir an bana dikkat edermiş gibi gözüktükten sonra geri sardığı bayrağıyla benim seviyemdeki bir noktaya, iki ya da üç yüz metre uzak bir noktaya doğru ilerledi. Ona doğru bağırdım.”
Bu aynı zamanda daha önce Gizemli Öyküler (Cumhuriyet Kitap) ve Bizimle Konuşan Öyküler (Kolektif Kitap) gibi derlemelerde de okuma fırsatı yakaladığımız Sinyalci‘nin ilk kez kendine ait bir kitap olarak karşımıza çıkışı oluyor. 64 sayfalık eserin çevirisi Işınsu Toğaya ait.

Laputa Kitap’ın Küçük Karanlık Kitaplar dizisi kapsamında bizlerle buluşturulan Sinyalci kısa bir süre önce raflardaki yerini aldı. Türün meraklılarına duyurulur.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

“Gölge ve Kemik” ile “Kargalar Meclisi” Serileri Netflix Dizisi Oluyor

Orta Dünya Büyücüleri: Gandalf