in ,

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Korkutan Gelişme: Christopher Tolkien İstifa Etti

Yüzüklerin Efendisi dizisinin çekileceği resmi olarak açıklandıktan saatler sonra, ünlü yazarın oğlunun Tolkien Derneği’ndeki başkanlık görevini bıraktığı ortaya çıktı.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi - Christopher Tolkien İstifa

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Amazon, Warner Bros. ve Tolkien Derneği’nin hiç beklenmedik bir hareketle Yüzüklerin Efendisi üçlemesini televizyon dizisine uyarlamak için çalışmalara başladığını öğrenmiştik. Serinin bazı hayranları bu durumu mutlulukla karşılarken bazılarıysa endişelerini dile getirmişti. Ancak kafalarda bazı soru işaretleri de yok değildi. Yapılan ilk açıklamada Tolkien Derneği’nin işin içinde olduğu ve nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağını kesin çizgilerle belirlediği bildiriliyordu. Ama ondan sonra gelen açıklamalar o kadar ümit verici değildi. Game Of Thrones’tan doğacak boşluktan faydalanmayı arzuladıklarını belirtiyordu yapımcılar. Yüzük Kardeşliği’nden önce yaşanan, daha önce hiç işlenmemiş konuları ekrana taşıyacaklarını söylüyorlardı. Ki bu durum kitapların sonundaki eklerden faydalanabilecekleri ama bunun dışında tamamen uydurma şeylerle karşımıza çıkabilecekleri anlamına geliyordu. Ve işin içinde Warner Bros. ve New Line Cinema ikilisi vardı. Yani Shadow Of Mordor/War oyunlarıyla Shelob’u dev bir örümcek yerine istediğinde vücudunu değiştirebilen seksi bir kadına dönüştüren, Hobbit’te cüce Kili ile tamamen uydurma bir karakter olan elf Tauriel arasında akla mantığa sığmayacak bir aşk hikâyesi yaşatan ikili… Hatta buna benzer konulardan ötürü, yani J.R.R. Tolkien’in eserlerine sadık kalmadıkları için Tolkien Derneği’yle mahkemelik olmuşlardı.

Peki Tolkien Derneği bu denkleme nasıl giriyordu? Nasıl olmuştu da Warner Bros. onları ikna etmişti? Serinin hayranlarının çok iyi bildiği gibi, derneğin başkanı Tolkien’in oğlu ve edebi mirasçısı olan Christopher Tolkien’den başkası değil. Üstat hayattayken bile kitabının bölümlerini ona mektupla gönderir, onun fikirlerini alırdı. Ve o da babasının ölümünden sonra Orta-Dünya mirasına müthiş bir bağlılık göstermişti. Öyle ki Christopher Tolkien’in özverili çalışmaları olmasa Silmarillion, Bitmemiş Öyküler, Hurin’in Çocukları ve Beren ile Luthien’in Öyküsü gibi kitapları belki de ASLA okuyamayacaktık. Ne de olsa sadece notlardan ve taslaklardan ibaret olan bunca eseri derleyip bastıran kişi odur. Ancak kendisi aynı zamanda babasının eserlerine tutuculuk derecesinde bağlılığıyla bilinir. Öyle ki, kendisiyle yapılan ilk röportajda da belirttiği üzere, yapılan en küçük bir değişiklikten bile aşırı derecede rahatsızlık duyar. Örneğin Peter Jackson’ın üçlemesini bile yapılan değişikliklerden ötürü sevmez. Hatta bu tutumundan ötürü paragözlükle suçlandığı, daha çok para koparmak için bu tür eylemlere başvurmakla itham edildiği bile olmuştur.

Öyleyse nasıl olmuştu da J.R.R. Tolkien’in gerçekte hiçbir zaman yazmadığı bir şeye izin vermişti? Derdi gerçekten de para mıydı? Babasının mirasını korumakla ilgili tüm o söyledikleri yalan mıydı? 250 milyon dolarlık teklif sözünden dönmesi için yeterli miydi? Görünüşe göre tüm bu soruların cevabı hayır.

Christopher Tolkien, Yüzüklerin Efendisi Dizi Anlaşmasından “Önce” İstifa Etti

Yüzüklerin Efendisi’ne adanmış en ünlü internet sitelerinden The One Ring’te yayınlanan bir habere göre, Christopher Tolkien dernekteki yöneticilik pozisyonundan istifa etti. Kendisi en son Beren ile Luthien’in Öyküsü adlı kitabın editörlüğünü yapmış ve önsözünde bunun kendisinin son çalışması olduğunu belirtmişti. Yani 93 yaşındaki Christopher bir bakıma istifa etmeyi ta o zamanlardan aklına koymuş diyebiliriz. Ama işin asıl ilginç, önemli ve şimdiye dek hasır altı edilen yanı istifasını 30 Ağustos’ta, yani dizi anlaşması imzalanmadan önce verdiği… Haberde yer alan diğer bir detayda Christopher ile derneğin diğer üyeleri arasında çok uzun bir zamandır anlaşmazlıklar olduğuna değinilmiş. Denildiğine göre öteki üyeler Orta-Dünya haklarını daha çok satıp daha çok kâr etmeyi arzularken Christopher ise onları reddediyor, yönetici olarak sadece ve sadece babasının eserlerine %100 sadık kalacak çalışmalara izin veriyormuş.

Yani sizin anlayacağınız Christopher Tolkien’in bu diziyle bir ilişkisi yok. Onayı da yok. Anlaşma o ayrıldıktan hemen sonra yapılmış. Bunun doğruluğunu kanıtlayan bir diğer nokta J.R.R. Tolkien’in eserlerinin “televizyon” haklarını hiçbir zaman satmadığı. 1969 yılında yaptığı anlaşma yalnızca Hobbit ile Yüzüklerin Efendisi’nin film haklarını kapsıyordu.

Haberde yer alan şu ifade özellikle dikkat çekici:

“Christopher’ın derneğin yöneticiliğinden istifasıyla Tolkien’in eserlerini satın almak için uzun zamandır bekleyenlerin telif çılgınlığı artık başlayabilir.”

Bir devirin sonu. Değişimlerin başlangıcı. Bunun ilk adımı da dizi projesi oldu. Bunun anlamı tıpkı Star Wars ve Harry Potter’da olduğu gibi artık Yüzüklerin Efendisi temalı eğlence parkları, oyunlar ve bol miktarda yan ürünler görebileceğimiz. Buna farklı zamanlarda geçen, farklı karakterleri anlatan yan film, dizi ve çizgi romanlar da dâhil. Ki, Amazon yaptığı anlaşmanın detaylarından bahsederken birden fazla sezon içeren bir dizi projesinin yanı sıra yan diziler (spin-off) çekebileceğini de resmen açıklamıştı. Kısacası, her şey derneğin yeni başkanının nasıl bir yol izleyeceğine bağlı…

Haber başlığında öyle dedim ama, bu sadece Yüzüklerin Efendisi dizisi için değil, tüm Orta-Dünya külliyatı için korkutan bir gelişme. One Ring’in de dediği gibi, bu bir devrin sonu.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

3 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bir kustan oburune ust

Atölye Dizisine Yeni Bir Kitap Daha Katıldı: “Bir Kuştan Öbürüne”

magonya ust

Magonya Serisinin İlk Kitabı Türkçede