in ,

Antik Roma’nın En Önemli Politikacılarından Cicero’yu Konu Alan Biyografi Kitabı Çıktı

İngiliz akademisyen Anthony Everitt’in “Cicero: Roma’nın En Büyük Politikacısının Hayatı ve Dönemi” kitabı dilimize kazandırıldı.

Cicero - Anthony Everitt

Anthony Everitt imzasını taşıyan biyografi kitabı Cicero: Roma’nın En Büyük Politikacısının Hayatı ve Dönemi raflardaki yerini aldı. Eser, Kronik Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Kronik Kitap Antik Çağ’ın iz bırakan isimlerini külliyatına kazandırmaya devam ediyor. Yayınevinin aralık ayında yayımladığı eser, Caesar’a meydan okuyan Romalı düşünür Cicero hakkında.

Anthony Everitt imzasını taşıyan eser Antik Roma’nın en çok konuşulan dönemini işliyor. 1940 doğumlu İngiliz yazar Everitt, üniversite eğitimini Cambridge’de İngiliz Edebiyatı üzerine aldı. Nottingham Trent Üniversitesi’nde görüntü ve sahne sanatlarında profesörlük yapan yazar, Avrupa kültürü üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınıyor. Başta Cicero olmak üzere Augustus, Hadrian ve The Triumph of Rome, The Rise of Rome ve The Rise of Athens kitaplarını kaleme alan Everitt; The Guardian ve The Financial Times’ta da yazılar kaleme alıyor.

Orijinal adı Cicero: The Life and Times of Rome’s Greatest Politician olan eser ilk defa 2001 yılında yayımlanmıştı.

Cicero – Anthony Everitt | Arka Kapak Tanıtımı

Cicero - Anthony Everitt

DÜNYA TARİHİNİN EN ZEKİ SİYASİ DEHASI: CICERO

Caesar’a meydan okudu. Genç Brutus’un arkadaşıydı. Pompeius’a danışmanlık yaptı. Marcus Antonius’u karşısına alıp onu azarlayabiliyordu; ona yönelik karalama kampanyasının başını çekti. Zeki, konuşkan, huysuz, siyasi manipülasyon ustasıydı, ama aynı zamanda gerçek bir vatansever ve idealistti. Roma’nın en korkulan siyasetçisi, tüm zamanların en büyük hukukçularından ve devlet adamlarından biriydi. Machiavelli, Kraliçe Elizabeth, John Adams, Winston Churchill ve daha birçok siyasi figür onun hayatını derinlemesine inceledi.

Cicero kurnaz bir siyasi aktördü. Bir avukat olarak, yaşadığı dönemde dengi olabilecek neredeyse hiç kimse yoktu. Kendisiyle çokça övünen, ne yapacağına çoğu zaman karar veremeyen, çok sevdiği kızının vefatından sonra günlerce ağlayarak ormanda dolaşacak kadar duygusal bir insandı ancak her şeyden önemlisi Cumhuriyet Roma’sının yaşadığı son günlerin en güzel konuşan ve en keskin zekâlı tanığıydı.

26 yaşında halkın önüne çıktı ve neredeyse yarım yüzyıl boyunca Roma hukuku ve siyasetinde önemli rollerde bulundu. Efsanevi Catilina tertibini bozdu, Yakındoğu’yu Roma egemenliğine sokan muzaffer general Pompeius’a tavsiyelerde bulundu ve Senato’yu Caesar’a karşı harekete geçirmek için savaştı. Galya’nın fethine, ardından gelen iç savaşa ve Caesar’ın diktatörlüğüne ve suikastına tanık oldu. Cicero, ömrü boyunca özgürlük savunucusu oldu.

Bu dinamik ve ilgi çekici biyografide Anthony Everitt, Antik Roma’nın en görkemli, en büyüleyici, skandallarla dolu dönemini ele alıyor. Senato’da senatörlerin sürekli yasaları çiğnediği, birbirlerine komplolar kurduğu, iftiralar attığı ve birbirlerinin itibarlarını düşürmek adına türlü hilelere başvurduğu bu siyasi ortama Cicero’nun yaptığı efsanevi konuşmalar ve yazdığı mektuplarla tanıklık edişini büyük bir kalem hüneriyle bugüne aktarıyor.

Cicero, dünya tarihinin en dikkat çekici siyasi figürlerinden olan büyük bir yurtseverin, bir özgürlük savunucusunun hayatını derinlemesine ve incelikli bir şekilde ele alırken Roma’daki gündelik yaşantıyı gözler önüne serecek bir kapı açıyor.

Cicero Hakkında Ne Dediler?

“Everitt yetenekli, marifetli, açık sözlü ve çoğu zaman nüktedan bir yorumcu… Cicero, Eskiçağ dünyasındaki yurdundan, günümüzün okuyucularıyla iletişim kurabilen Everitt’i bulduğu için şanslı.” —The Seattle Times

“Anthony Everitt, Roma hayatı ve geleneklerine dair okuru sıkmayan etkileyici bilgilerle dolu, anlatımında müthiş derecede temiz ve tutarlı, betimlemesindeyse bütünüyle ikna edici, Roma siyasetinin karmaşası için harika bir rehber kaleme almış.” — Dublin Sunday Independent

Toplamda 448 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Yunus Emre Ceren üstleniyor. Eserin kapak tasarımı ise Kutan Ural’a ait.

Cicero hakkındaki bu çalışmaya ve Anthony Everitt eserlerine göz atma fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Spider-Man: No Way Home incelemesi

Spider-Man: No Way Home İncelemesi: En İyi Örümcek Adam Filmi!

Yüzüklerin Efendisi oyuncuları rap şarkısı müzik

Yüzüklerin Efendisi Oyuncuları, İlk Filmin Yıl Dönümünü ‘Rap Şarkısı’ ile Kutladı