in

Çığrından Çıkmış Zaman Alfa Yayınları ile Geliyor

Usta yazar Philip K. Dick’in “Çığrından Çıkmış Zaman” adlı bilimkurgu romanı uzun bir aranın ardından yepyeni bir çeviriyle tekrar bizlerle!

Alfa Yayınları bizleri Philip K. Dick‘in eserleriyle buluşturmaya devam ediyor. Daha önce dilimizde farklı yayınevleri tarafından yayınlanan kitapları ne yapacakları sorusu da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Öncesinde Altıkırkbeş’ten çıkan Çığrından Çıkmış Zaman, yeni bir çeviriyle bizlerle!

Philip K. Dick şüphesiz yaşadığı dönemin en ilginç insanlarından biriydi. Yazdığı öyküler ve romanlar hayal ile gerçeğin iç içe geçtiği, okuyucunun bile bu ayrımı yapamadığı çarpık bir düşüncenin ürünleriydi. Çığrından Çıkmış Zaman adlı roman da buna bir örnek. Beynimiz olduğunu düşündüğümüz şey ile gerçekte olan arasındaki ayrımı nasıl yapar? Sene 1998 olmasına rağmen Ragle Gumm için 1959’dur. Kendisi 2. Dünya Savaşı’nda savaştığını, küçük ve huzurlu bir mahallede oturduğunu ve rekor kırarak tarihin en uzun soluklu bulmaca yarışması kazananını olduğunu düşünmektedir. Böylesine inandırıcı bir dünyada gerçeği nasıl ayırt ederiz?

Kitabın tanıtım bülteni şu şekilde:
“Gerçeklik,” dedi Ragle. “Sana gerçeği veriyorum.”

Ragle Gumm sıradan bir hayat süren sıradan bir adam. Bizden tek farkı her gün bir gazetenin yarışmasına katılması ve hep kazanması belki de. Ne var ki gün gelir hayatının, hatta tüm dünyasının sırf onu mutlu ve huzurlu tutmak için yaratılmış bir tiyatro olduğu kanısına kapılır. Ama bu dünya bir yanılsamaysa o zaman gerçek Ragle Gumm kimdir ve her gün katılıp kazandığı yarışma Küçük Yeşil Adam Bundan Sonra Nerede Olacak’ta aslında neyi tahmin etmektedir?

İçinizden bir ses her şeyde bir terslik olduğunu söylüyorsa, o sesi dinleyin…
Daha önce Altıkırkbeş Yayınları’ndan Melis Tosyalı çevirisiyle basılan roman bu kez Nur Yener‘in yeni çevirisiyle bizlerle buluşuyor. Kendisini Ben, Lucifer ve İnsanlar Sanık Sandalyesinde gibi eserlerden hatırlayabilirsiniz. Kitabın editörlüğüyse Berna Kılınçer‘e ait.

Çığrından Çıkmış Zaman kısa süre önce raflardaki yerini aldı. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for nymeria nymeria dedi ki:

    Alfa’nın her yeni PKD kitabı büyük bir soru işareti yaratıyor kafamda ne yazık ki. Bu seferkinin çevirisi nasıl acaba? Yine baskı hatalarıyla mı dolu yoksa bi umut temiz iş mi çıkardılar? İlk PKD kitaplarını gözüm kapalı aldığımı düşünüyorum da…

  2. Avatar for mit mit dedi ki:

    @periyodiknesriyat kitabın çevirmeninden gayet mutlu :slight_smile: Başka bir başlıkta övgüyle bahşetmişti kendisinden.

  3. Avatar for alper alper dedi ki:

    Galiba çeviri değil de daha çok Alfa’da dizgi hatası sıkıntılarından şikayet ediliyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Maya Batman

Maya Mitolojisinin Batman’i Camazotz ile Tanışın!

Orhan Kemal Faruk Duman

49. Orhan Kemal Roman Armağanı Faruk Duman’a Verildi