in

Büyülü Gerçekçilik Türündeki Yan Ge İmzalı “Çin’in Tuhaf Canavarları” Türkçede

Yan Ge imzalı “Çin’in Tuhaf Canavarları” Timaş Yayınları etiketiyle Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Çin’in hayali şehrindeki sayısız tuhaf yaratığı konu alıyor.

Çin'in Tuhaf Canavarları - Yan Ge

Çin’in hayali şehrindeki yaratıkları konu edinen ve Yan Ge tarafından kaleme alınan Çin’in Tuhaf Canavarları, Timaş Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Asıl adı Dai Yuexing olan ve mahlas olarak Yan Ge ismini kullanan Çinli yazar, 1984 yılında Chengdu’nun Pixian semtinde dünyaya geldi. On yaşında öyküler kaleme almaya başlayan Yan Ge, ilk kitabını ise 17 yaşında yayımladı.

Sichuan Üniversitesinde karşılaştırmalı edebiyat alanında doktorasını tamamlayan yazar aynı zamanda Çin Genç Yazarlar Derneği’nin başkanlığını da yapıyor. Kendisi kısa bir süre önce Halk Edebiyatı dergisi tarafından Çin’in gelecekteki yirmi edebiyat ustasından biri olarak seçildi. 2012’de prestijli Çin Edebiyatı Medya Ödülleri’nde En İyi Yeni Yazar Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Orijinal olarak 2006 yılında 异兽志 adıyla yayımlanan Çin’in Tuhaf Canavarları, Çin’in hayali şehri Yongan’da sayısız canavar türünün izini süren ve onlar hakkında hikâyeler yazan isimsiz bir amatör kriptozooloğu konu alıyor. Kitabın türü de bilimkurgu olarak geçiyor. Tanıtım yazısına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çin’in Tuhaf Canavarları – Yan Ge | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Çin’in Tuhaf Canavarları - Yan Ge

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, gizemlerle dolu hayali Çin şehri Yongan’da canavarlar ve ruhlar, insanlarla birlikte yaşarlar. Ancak hayali olmasının yanı sıra Yongan sınırlarının geçmişi, binlerce yıl öncesine dayanan gizemlerle doludur. Zira burada insanlarla canavarlar evvelden beri bir arada yaşamakta, ırkları birbirine karışmaktadır. Genç bir zooloji öğrencisi, etrafından ve aile büyüklerinden duyageldiği canavar öykülerini bir roman içinde derlemeye karar verir.

Bunun için toplayabildiği kadar hikâye toplamalı, mümkün olduğunca çok canavar tanıyıp doğalarını gözlemelidir. Canavarlarınsa tek bir türü yoktur. Farklı farklı isimler ve mizaçlarla beliren her biri, insan ırkının değişik özelliklerini taşıyan yönlere sahiptir. Neşeli Canavarlardır, Kederli Canavarlar, Kurbanlık Canavarlar, Amansız Canavarlar bunların başında gelir. Yongan’ın canavarları, tanıştığımız her yeni canavar türüyle birlikte aslında insanlığın içinde var olan gaddarlığın, kötülüğün, vahşetin birer temsilcisidir.

Bunun yanı sıra canavarların iyi huyları, yardımseverlikleri, doğaya karşı merhametli ve koruyucu oluşları, korkunç görünümlerinin altında insanlardan daha “iyi” olabileceklerini de gösterir. Her bölümde bir canavara odaklanan kurguda üst anlatı olarak bir profesörle birlikte canavarlarının hikâyelerini toplamaya çalışan anlatıcıyı takip ederiz.

İnsanın “kendi”yle “öteki” arasına çizdiği sınırı sorgulayan Çin’in Tuhaf Canavarları sosyal, kültürel, hiyerarşik, ideolojik pek çok düzlemde bu ilişkiyi sorgular.

Çin’in Tuhaf Canavarları için Ne Dediler?

Çin’in Tuhaf Canavarları - Yan Ge
Yan Ge

“Melankolik gerçeküstücülükle tanımlanan, yalnızlık ve varoluşsal sorulara odaklanan bu romana bayıldım. Hem bugüne dair hem de zamansız.” —Sharlene Teo

“Postmodern bir fantastik masal dizisi gibi görünen şey, Yan Ge’nin kalemiyle beklenmedik bir şeye dönüşüyor: Gündelik varoluşun vahşi güzelliği üzerine bir düşünme biçimi, benlik ve ötesindeki dünya arasındaki kırılgan sınırların anlatısı.” —Anahit Behrooz

“En iyisinden bir büyülü gerçekçilik örneği; muhteşem olanın, bu eğlenceli ve akıl almaz hikâye dünyada ya da her nerede geçiyorsa orada temellendirmeye yetecek ironiye sahip.” —The Wall Street Journal

“Yan Ge’nin hikâye anlatımının genel etkisi rüya gibi, hipnotik, bazen belirsiz ama her zaman büyüleyici. Bu gizemli, iyi işlenmiş hikâyeler üzerine konuşulacak çok şey var.” —Publisher’s Weekly

“Dokunaklı ve büyüleyici, Çin’in Tuhaf Canavarları şaşırtıcı derecede canlı ve rahatsız edici. Yan Ge’nin cesur hayal gücüne, sonsuz derinliğine ve felsefi ağırlığına hayranım. Bu kitabın her sayfası muhteşem.” —K-Ming Chang

“Yan Ge’nin kitabı canavarların, Jorge Luis Borges veya Italo Calvino’nun etrafında toplanmış gerçeküstü vinyetlerin bir seçkisi olsaydı, muhtemelen yeterince ikna edici olurdu… Bir bütün olarak roman, canlı sahnelerin daimi bir tehlike duygusuyla örtüştüğü anlarla dolu.” —tor.com

Çevirisini Çince aslından Selen Özcan’ın yaptığı eser toplamda 336 sayfadan oluşuyor. Ön siparişe açılan Çin’in Tuhaf Canavarları, 6 Aralık 2022’den itibaren kitapçılardaki yerini de almaya başlayacak.

Çin’in Tuhaf Canavarları kitabının konusunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kate Dickie Loki 2. Sezon Oyuncu Kadrosu

“Game of Thrones” Oyuncusu Kate Dickie, “Loki”nin Yeni Sezonuna Katıldı

Just Cause - Scarlett Johansson Dizi

Scarlett Johansson İlk Defa Bir Dizide Rol Alıyor: Ünlü Oyuncu Aynı Eserin Sinema Uyarlamasında da Yer Almıştı